• <
smartre_2023

Szef sztabu STRIKFORNATO kontradmirał Roy Kitchener w COM-DKM

15.02.2016 06:11 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Szef sztabu STRIKFORNATO kontradmirał Roy Kitchener w COM-DKM

Partnerzy portalu

Szef sztabu STRIKFORNATO kontradmirał Roy Kitchener w COM-DKM - GospodarkaMorska.pl

W czwartek, 11 lutego, Szef Sztabu jednej z najważniejszych instytucji wojskowych Paktu Północnoatlantyckiego w Europie - Morskiego Dowództwa Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO STRIKFORNATO, kontradmirał Roy Kitchener złożył wizytę w COM-DKM.

Gości przyjął zastępca dowódcy Centrum kontradmirał Krzysztof Teryfter. Podczas wizyty szef Sztabu Morskiego Dowództwa Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO STRIKFORNATO (SFN) przedstawił kadrze COM-DKM strukturę, rolę i zadania, jak również miejsce i podległość Morskiego Dowództwa Sił Uderzeniowych i Wsparcia w strukturze dowództw i sił NATO.

STRIKFORNATO (SFN) to sojusznicze dowództwo NATO, przeznaczone do dowodzenia operacjami sił najwyższej gotowości, w tym głównie morskimi siłami uderzeniowo - ekspedycyjnymi lub siłami desantu morskiego NATO. Jego zadaniem jest udział we wszystkich operacjach NATO zarówno w ramach artykułu V (obrona kolektywna) jak i poza artykułem V (reagowanie w sytuacjach kryzysowych, operacje wsparcia pokoju, itp.) Dowództwo SFN mieści się w Oeiras pod Lisboną, Portugalia (od 2012), wcześniej w Neapolu, Włochy (1952 – 2012). Swoje początki miało już w 1952 roku przechodząc następnie kolejne przekształcenia w ramach reorganizacji struktur dowodzenia Sojuszu. W obecnej formie gotowość operacyjną osiągnęło w sierpniu 2006 roku. W jego skład wchodzą Stany Zjednoczone (jako wiodąca nacja), Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Holandia, Hiszpania, Portugalia, Turcja, Wielka Brytania oraz Polska (od 3 lipca 2007r.).

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.