• <

Bestialskie amputacje płetw rekinów. Szokujące wideo

Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Bestialskie amputacje płetw rekinów. Szokujące wideo
Bestialskie amputacje płetw rekinów. Szokujące wideo - GospodarkaMorska.pl

mk

23.01.2017 Źródło: własne

100 milionów rekinów ginie co roku z rąk człowieka, 11408 ginie co godzinę.  Fundacja Nasza Ziemia opublikowała na swoim profilu facebookowym szokujący film pokazujący brutalne praktyki amputacji płetw rekinów.

Fundacja w ramach koalicji z Shark Alliance pracowała nad wprowadzeniem zakazu obcinania płetw rekinom - taki zakaz wprowadzono. „Jak widać, papier przyjmie wszystko, ale niektórzy ludzie i całe grupy dla zysku są w stanie złamać każdy zapis... Nigdy nie jedliśmy zupy z płetwy rekina, i na pewno nie zjemy, choćby to miało być panaceum na wszystkie choroby... Proceder polega na tym, że obcina się płetwy do wykorzystania w kuchni i jako afrodyzjaki, a żywe rekiny – niezdolne poruszać się – wrzuca się z powrotem do morza. Bestialstwo, po prostu bestialstwo” - czytamy na profilu.

W Chinach i krajach azjatyckich zupa z płetwy rekina uchodzi za rarytas. Według danych szacunkowych, 86% wszystkich rekinów amputuje się płetwę na pokładach statków rybackich – najpierw rekiny są zwabiane mięsem dopiero co zabitych delfinów, następnie jeszcze żyjącemu zwierzęciu odcina się górną płetwę. Reszta ciała  jest traktowana jako odpad i wyrzucana bez namysłu z powrotem do wody. Ciężko zraniony rekin wykrwawia się powoli i ostatecznie umiera w mękach.

Płetwy rekinów mają ogromny rynek zbytu: ponad 60 krajów, w tym przede wszystkim Indie i Sri Lanka, eksportują rocznie 3 000 ton płetw do Chin i innych krajów azjatyckich. Rekinie płetwy są bardzo zyskownym interesem – ceny za kilogram wahają się w Honkongu pomiędzy 90 a 300 euro.

Państwa unijne, przede wszystkim Hiszpania i Portugalia są głównymi udziałowcami w handlu płetwami rekinów, co czyni głównie ich odpowiedzialnymi za śmierć tej ryby. 54% wszystkich transakcji rekinimi płetwami przeprowadza się właśnie w Unii Europejskiej. Zasoby gatunków rekinów, których płetwy szczególnie często lądują w zupie, spadły przez to o 80% procent.

Jak podaje organizacja WWF, na liście gatunków zagrożonych wyginięciem, sporządzanej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN), jest obecnie 181 gatunków rekinów. Jeszcze w 1996 roku było ich zaledwie 15.

Obecnie tylko trzy gatunki rekinów (rekin słoneczny - długoszpar, rekin wielorybi i biały) są na liście zwierząt chronionych. Organizacje i fundacje zajmujące się ochroną zagrożonych gatunków odniosły jednak znaczący sukces. 7 grudnia 2000 roku po dwóch latach debaty, amerykański Kongres uchwalił ustawę, która zakazuje finningu czyli odcinania płetw rekina na amerykańskich wodach terytorialnych. Izba Reprezentantów uchwaliła projekt ustawy w listopadzie 2000 r. 22 listopada 2012 roku Parlament Europejski zatwierdził wniosek Komisji Europejskiej o zakazie importu do Unii samych tylko płetw rekinów. Płetwy mają być "przypisane" do ciała. Jest to zapewne początek batalii o ratunek dla tych majestatycznych stworzeń, toczącej się w Parlamencie Europejskim od 2003 roku.

Organizacje broniące praw zwierząt podpowiadają, co każdy z nas może zrobić, by pomóc ratować rekiny.

1. Nie jedz mięsa z rekina

Być może wydaje się to całkiem oczywiste, ale zawsze warto podkreślać powyższą zasadę, zwłaszcza że jakiś czas temu prawdziwym przysmakiem w wielu zakątkach świata stała się zupa z płetwy rekina. Mięso z rekina może być sprzedawane również jako łosoś skalny, koleń, mustel albo węgorz skalny, dlatego należy szczególnie uważać na takie sytuacje. Przed zamówieniem owoców morza upewnij się, że wiesz, jakie dokładnie gatunki ryb są serwowane.

2. Jedz ryby pochodzące ze zrównoważonych połowów

Poza mięsem z rekina należy wybierać ryby i owoce morza pochodzące ze zrównoważonych połowów. W skali roku ponad połowa rekinów jest wyławiana jako tzw. przyłów, co oznacza, że rekiny są łapane w sieci połowowe używane do łowienia innych ryb. Często jest to skutek stosowania nieodpowiednich praktyk połowowych. Spożywanie ryb pochodzących ze zrównoważonych połowów może zmniejszyć skalę takiego przyłowu.

3. Zaadoptuj rekina

„Adopcja” rekina to świetny sposób na wsparcie organizacji pomagających rekinom i działających na rzecz ich ochrony. Czasami w ramach umowy adopcyjnej można otrzymać małego, pluszowego rekina.

4. Pływaj z rekinami

Wybierz się na ekologiczną wyprawę, podczas której popływasz z rekinami, wspierając tym samym ich ochronę. Odpowiednio prowadzona turystyka skupiona wokół rekinów może pokazać rządom, że rekiny są dużo cenniejsze żywe niż martwe, a to może zachęcić do ich zwiększonej ochrony prawnej.

5. Rozmawiaj o rekinach

Dużym problemem w kontekście działań na rzecz ochrony rekinów jest błędne postrzeganie ich poszczególnych gatunków. Rozmawiaj ze znajomymi i korzystaj z mediów społecznościowych, by szerzyć informacje o rekinach oraz podnosić świadomość na ich temat – pokaż innym, jak mogą w prosty sposób wesprzeć ochronę rekinów!

Na podstawie: Fundacja Nasza Ziemia, save-wildlife.org, sharkweekonline.com/pl/uratuj-rekiny, oceany.org.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31251,00 $ tona -6,49% 13 maj
 Cynk 2891,00 $ tona -3,12% 13 maj
 Aluminium 2422,00 $ tona -2,10% 13 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.