• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Liberadzki pesymistą w sprawie zablokowania Nord Stream 2

jk

27.06.2017 10:07 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Liberadzki pesymistą w sprawie zablokowania Nord Stream 2

Partnerzy portalu

Liberadzki pesymistą w sprawie zablokowania Nord Stream 2 - GospodarkaMorska.pl

Bogusław Liberadzki z SLD, europoseł z Pomorza Zachodniego, nie wierzy w zablokowanie przez Polskę budowy gazociągu Nord Stream 2.

- Spodziewam się, że niestety Nord Stream 2 będzie zrobiony. Będziemy protestować, ale niewiele z tego wyjdzie. Niestety znów może odbić się to negatywnie na dostępie do portu w Świnoujściu. I tutaj mocne słowa wypowiadane w Polsce nic nie dadzą. Tym trzeba się bardziej zajmować w Brukseli. Tylko, że nie jest trendy w Brukseli wsłuchiwać się w oczekiwania obecnego polskiego rządu – powiedział na łamach Radia Szczecin Bogusław Liberadzki.

Przypomnijmy, że w poniedziałek (26.07) w Luksemburgu wiceminister energii Michał Kurtyka spotkał się z unijnymi ministrami. Rozmowy dotyczyły m.in. mandatu dla Komisji Europejskiej na negocjacje ws. Nord Stream 2. Kurtyka powiedział, że w dyskusji głos zabrało 13 państw UE, które przedstawiły szereg zastrzeżeń natury ekonomicznej, technicznej i politycznej wobec projektu. „Wiele krajów zgłosiło zastrzeżenia. M.in. Włochy, Litwa, Łotwa, Estonia, silne stanowisko przedstawiła Rumunia, silne stanowisko przedstawiła też Chorwacja, która uznała, że podejmowanie dyskusji na temat takiego mandatu jest sprzeczne z celami unii energetycznej” – powiedział.

Wśród krajów spoza regionu, Portugalia zwracała uwagę na konieczność dywersyfikacji gazu do całej UE, wskazując, że zbyt duża ilość gazu dostarczanego do Unii z Rosji byłaby ze szkodą dla możliwości dywersyfikacji dostaw z innych kierunków.

Głosu w dyskusji nie zabrały Niemcy.

Polska podkreślała, że Nord Stream 2 to projekt, który jest sprzeczny z celami unii energetycznej. Polska wskazywała też, że w sytuacji, w której nie jest jasny porządek prawny, w ramach którego będzie działał gazociąg, niezbędne jest wstrzymanie prac przygotowawczych nad budową nitki.

Nord Stream 2 to projekt dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześc. surowca rocznie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 r. Po tym roku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się projektowi. Jego ewentualne opóźnienie mogłoby zmusić Rosję do podpisania kolejnego kontraktu na tranzyt z Ukrainą. Na razie jednak nie ma sygnałów, że Gazprom wstrzymuje budowę.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.