• <

Wynik wyszukiwania - " spowolnienie gospodarcze" - Wiadomości

Alarm dla portów. Potrzebna aktywizacja przemysłu Unii Europejskiej

Porty niemieckie, belgijskie i holenderskie alarmują: Europo, połącz siły, aby chronić przemysł. Zmniejszenie przeładunków w portach Morza Północnego sprawiło, że zarządy portów zjednoczyły siły i zaczęły wołać o pomoc instytucje UE. Nie chodzi jednak tylko o bezpośrednią pomoc dla portów. Trzeba ratować europejski przemysł, bo to on stanowi o kondycji portów położonych w otoczeniu serca i płuc europejskiego przemysłu energetycznego, chemicznego i stalowego.
26.04.2024

Raport PIE: spadek zawinięć statków do polskich portów

W I kwartale 2024 r. liczba zawinięć do polskich portów zmniejszyła się o 10,3 proc. r/r - poinformował w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Ten spadek wynika przede wszystkim ze spowolnienia gospodarczego, szczególnie widocznego w imporcie pod koniec 2023 r. - wyjaśniono.
16.04.2024

Gospodarka Chin na fali wznoszącej. Sama nie ożywi transportu morskiego i portów

Ożywienie gospodarki chińskiej ostatnich 3 kwartałach 2023 r. jest sygnałem dla wielu gospodarek, że handel światowy się ożywi, a wraz z nim ożyje transport morski i porty. Takie wnioski można wyciągnąć na podstawie utrzymujących się pozytywnych symptomów wzrostu aktywności we wszystkich wiodących obszarach gospodarki. Dzieje się tak pomimo, a może nawet w wyniku nałożonych przez Stany Zjednoczone sankcji.
14.01.2024

Port Tallin ze spadkami cargo i wzrostem pasażerów. Brakuje ładunków z Rosji

Wolumen ładunków przeładowywanych w terminalach należących do spółki Port of Tallin spadł w 2023 roku aż o 29%. Wpływ na to miały sankcje na Rosję i Białoruś oraz ogólne spowolnienie gospodarcze. O 13% wzrosła natomiast liczba pasażerów.
11.01.2024

USA odnotowują zaskakujący spadek deficytu handlowego

W listopadzie deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych zaskakująco zmalał, osiągając poziom 63,2 miliarda dolarów, co jest wynikiem znaczącego spadku importu dóbr konsumpcyjnych.
10.01.2024

Kontenerowce płyną na stratach. Będą szorować po dnie do 2028 roku?

Czy operatorzy kontenerowców będą oglądać dno w budżetach do 2028 r.? A z nimi gestorzy ładunków, spedytorzy, logistycy i terminale? 2023 r. nie był dobry dla operatorów statków kontenerowych. 2024 r. ma być nie lepszy, nie tylko dla armatorów liniowych.
25.12.2023

Grupa Trans Polonia: porty kluczowe dla rozwoju przewozów

Trans Polonia (TPG) istotną część swoich zleceń transportowych realizuje na rynkach zagranicznych, również w operacjach związanych z obsługą ruchu z najważniejszych europejskich portów morskich. W branży odpowiadają one za niemal 3/4 operacji towarowych spoza UE oraz 37% wewnątrzunijnego ruchu towarowego. Obecnie z działalności zagranicznej grupy Trans Polonia pochodzi 80,8 procent przychodów. Przed rokiem było to 73,5 procent.
15.11.2023

Maersk będzie zatrudniać poniżej 100 tysięcy pracowników

A.P. Moller - Maersk, lider w branży przewozu kontenerów na skalę światową, planuje dokonać redukcji zatrudnienia o 10 tysięcy pracowników w odpowiedzi na obecne spowolnienie gospodarcze i zmniejszone wydatki konsumentów, które wpłynęły na spadek obrotów handlowych. Spółka prognozuje również niższe przychody i zyski w roku 2023.
07.11.2023

Analityk PIE: słabe wyniki niemieckiego przemysłu będą negatywnie oddziaływać na polskich eksporterów

Słabe wyniki niemieckiego przemysłu będą wciąż negatywnie oddziaływać na polskich eksporterów, oczekiwania niemieckich konsumentów również sugerują pesymizm - zauważa w komentarzu do najnowszych danych o PMI dla polskiego przemysłu analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sergiej Druchyn.
02.11.2023

Azja na fali – kraje azjatyckie liderami w handlu, transporcie morskim i produkcji statków

W drugim kwartale 2023 r. gospodarki Azji były krajami o największej liczbie połączeń morskich, które mierzone są za pomocą wskaźnika LSCI (Liner Shipping Connectivity Index) – informują eksperci UNCTAD w najnowszym „Review of Maritime Transport 2023”.
04.10.2023

UNCTAD alarmuje. Żywność drożeje. Czy zmaleje popyt na zboża, przeładunki w portach i transport morski?

Dochód krajów rozwijających się zmaleje w najbliższym czasie o 800 mld dolarów. Problem może dotyczyć zarówno biednych, jak i bogatych. W najnowszym opracowaniu UNCTAD alarmuje, że po dekadzie wzrostu kraje rozwijające wpadły w dół zadłużenia. To sygnał alarmowy dla operatorów portów i statków zajmujących się transportem zbóż i żywności.
15.05.2023

Rynek transportu morskiego rudy żelaza i stali może być istotny dla Polski

Po napaści Rosji na Ukrainę sytuacja polskiego przemysłu stalowego uległa zmianie i być może porty polskie będą musiały, tak jak w przypadku węgla, odegrać istotną rolę w zabezpieczeniu dostaw czynników produkcji dla polskich hut.
20.03.2023

Porty Ameryki Południowej i polski udział w transporcie morskim. Analiza aktualnej sytuacji portowo-żeglugowej w regionie

Ameryka Południowa to ważny kontynent z punktu widzenia międzynarodowej wymiany handlowej i transportu morskiego. W regionie mieszka około 430 mln ludzi, co zapewnia duże zaplecze rynkowe i spore dalsze możliwości rozwoju gospodarczego tego kontynentu i jego społeczności. Obecnie jest to region przede wszystkim eksportu wielu surowców naturalnych, ale także produktów rolnych i spożywczych. Import to z kolei przede wszystkim dobra konsumpcyjne, ale również często ładunki inwestycyjne.
14.02.2023

Punkt zwrotny w inwestycjach w kontenerowce? Analiza rynku tonażowego (tygodnie 2-5/2023)

Kolejne początkowe tygodnie nowe roku to z ogólnej perspektywy inwestycji w tonaż kontynuacja ostatnich chaotycznych trendów. Jednakże być może doszło również do istotnego przełomu. Dotyczy on inwestycji w kontenerowce. Nie dość, że ostatnio było mniej nowych zamówień, a w jednym tygodniu nie zaobserwowano ich nawet wcale, to na dodatek wzrosła ilość złomowań tego typu tonażu. To może być dobry prognostyk, jeśli trend taki utrzymałby się w dłuższej perspektywie.
08.02.2023

Przygotowania do gospodarczego sztormu. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 50/2022 – 1/2023)

Głosy analityków płynące z wielu stron podkreślają, iż 2023 rok może być dla światowej gospodarki bardzo trudny. Chodzi o spodziewane spowolnienie gospodarcze oraz niepewność, co do dalszego rozwoju rynków konsumpcyjnych i inwestycyjnych. Oczywiście będzie to miało w konsekwencji przełożenie na transport morski.
29.01.2023

Buda: większość jest za tym, żeby ustawa wiatrakowa została wprowadzona w życie

Nie mam wątpliwości co do przejścia tej ustawy; jestem przekonany, że to będzie 400 głosów za - stwierdził we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Zaznaczył, że "zdecydowana większość jest za tym, żeby ta ustawa została wprowadzona w życie".
24.01.2023

Morska logistyka węgla w 2022 r. Radykalna zmiana tras dostaw. Wzrosły ceny, frachty i tonomile. Polskie porty zdały egzamin

Napaść Rosji na Ukrainę i sankcje wprowadzone przez kraje UE sprawiły, że w 2022 r. nastąpiły radykalne zmiany w łańcuchach transportowych węgla w wymiarze globalnym. Polskie porty również włączyły się w nowy układ połączeń morskich pod wpływem zdecydowanych zmian źródeł pozyskiwania węgla na rynku międzynarodowym. Terminale masowe Gdańska, Gdyni, Szczecina i Świnoujścia szybko dostosował swój potencjał techniczny i organizacyjny i sprawdziły się w obsłudze ładunków w relacjach importowych.
07.01.2023

Widmo głodu krąży nad światem, mimo że globalny handel osiągnie 32 bln dolarów w 2022 r.

Globalny handel ma osiągnąć rekordowe 32 biliony dolarów w 2022 r., ale perspektywy na 2023 r. są coraz bardziej ponure. Ponieważ żywność staje się droższa, krajom rozwijającym się coraz trudniej jest powstrzymać miliony ludzi przed głodem – alarmują eksperci UNCTAD.
27.12.2022

Kontenerowce na złom, czyli jak armatorzy powinni przygotować się przed falą nowych dostaw tonażu kontenerowego w 2023 roku. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 46-49/2022)3

Rynek frachtowy i czarterowy dla jednostek kontenerowych dał się we znaki. W ostatnich tygodniach obserwowało się coraz więcej decyzji dotyczących złomowań tego typu jednostek. Szczególnie dotyczy to mniejszego tonażu. Widoczne są również pewne tendencje co do zmniejszenia zamówień nowego tonażu, który do tej pory był zamawiany bez względu na sygnały płynące z rynków frachtowych i czarterowych. Zauważalnie mniejszy jest również poziom transakcji jednostkami używanymi.
25.12.2022

Koniec boomu w kontenerach. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 46-49/2022)

Obecne warunki rynku frachtowego i czarterowego dla jednostek kontenerowych dały się już mocno we znaki niemal wszystkim przewoźnikom. W ostatnich tygodniach obserwowało się coraz więcej decyzji dotyczących złomowań tego typu jednostek. Szczególnie dotyczy to mniejszego tonażu.
22.12.2022

BBC: wprowadzenie limitu cenowego na rosyjską ropę podbija jej cenę, może zakłócić dostawy

Wprowadzenie przez UE, G7 i Australią limitu cenowego na ropę z Rosji podbiło jej cenę i zapewne trend ten utrzyma się, zwłaszcza, że kraje OPEC+ podtrzymały decyzję o ograniczeniu wydobycia surowca. Rosną obawy o zakłócenia w dostawach - informuje w poniedziałek BBC.
05.12.2022

Rynek żeglugowy zmienia się na lata. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 36-39/2022)

Światowa Organizacja Handlu (ang. World Trade Organization) prognozuje globalne spowolnienie gospodarcze, co będzie miało oczywiście również wpływ na międzynarodowy transport morski. Jeszcze w tym roku poziom rozwoju ma wynieść jedynie 2,5%, natomiast przyszły rok to według prognoz kontynuacja spowolnienia i rozwój na jeszcze niższym poziomie, bo około 2,2%.
13.10.2022

500 mld dolarów od banków do armatorów. Banki zwiększyły zasilanie finansowe na rozwój flot

Armatorzy w 2021 r. zadłużali się odważniej niż przed rokiem. A banki odważniej zaangażowały się w rozwój floty. 40 największych banków w 2021 r. zasilili portfele armatorów kwotą 290,12 mld USD podczas gdy rok wcześniej pożyczono na nowe budowy 286,9 mld USD – informuje w najnowszym raporcie Petrofin dla Global Ship Finance.
11.09.2022

Rynek LNG w 2022 zwolni. W latach 2023-2025 popyt wolniejszy niż w poprzedniej dekadzie

Po 2025 gaz popłynie z nowych terminali i nowymi statkami. Przewiduje się, że światowe zużycie gazu nieznacznie zmaleje w 2022 r. Światowa konsumpcja gazu będzie rosła wolniej niż ubiegłej dekadzie, w ciągu najbliższych trzech lat dynamika popytu będzie mniejsza – koryguje poprzednie prognozy EIA w najnowszym raporcie.
30.07.2022

Ropa w USA lekko zyskuje; na rynkach nie słabną obawy o globalne spowolnienie

Ceny ropy w USA nieznacznie rosną. Na rynkach nie słabną obawy o globalne spowolnienie gospodarcze., które wstrząsają rynkami towarowymi. Rosną zapasy ropy w Stanach Zjednoczonych - podają maklerzy.
07.07.2022

Forum Wizja Rozwoju: szczyt inflacji przed nami, bo gospodarka jest dziś na ścieżce wojennej

Inflacja, stanowiąca obecnie główną troskę zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców, nie osiągnęła jeszcze swojego szczytu, a jedynym, podręcznikowym sposobem na jej zdławienie jest spowolnienie gospodarki i zmniejszenie popytu - przyznali uczestnicy debaty „Wpływ inflacji na biznes” podczas 5. edycji kongresu Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Zdaniem ekspertów zasobność portfeli Polaków w pierwszej kolejności zależeć będzie od wyniku wojny w Ukrainie.
21.06.2022

Skrubery pod lupą. Oczyszczają spaliny. Zanieczyszczają wodę?

Ponad 3600 statków wyposażonych w płuczki zrzuca rocznie do otwartego morza około 10 mld ton wody odpadowej po płukaniu spalin. Na Bałtyku na wodach terytorialnych statki pozbywają się około 68 mln t rocznie, a na szwedzkich wodach terytorialnych około 53 mln t.
03.05.2021

Czas na skrubery. Nie dać się wypłukać z rynku. 5200 statków z płuczkami w 2024 to szansa dla polskich stoczni

Rynek transportu morskiego przechodzi rewolucję w napędach. Armatorzy ograniczają emisję szkodliwych substancji do powietrza na coraz większej ilości statków. Utrzymuje się popyt na instalację płuczek. To szansa dla polskich stoczni remontowych.
22.03.2021

Porty wolnocłowe lekarstwem na Brexit i Covid

Rząd Brytyjski poinformował, że w Anglii udzielono zezwolenia na uruchomienie ośmiu Freeports. Zaczną działać pod koniec 2021 r. Warunki działania w tych portach i ich otoczeniu będą takie jak w strefach wolnocłowych i specjalnych strefach gospodarczych.
09.03.2021

PKO BP: Pandemiczny rollercoaster ma się ku końcowi

Pandemiczny rollercoaster ma się ku końcowi, a kolejne kwartały powinny przynieść stabilizację ścieżki kwartalnej dynamiki PKB - uważają ekonomiści PKO BP, komentując piątkowe dane GUS.
12.02.2021

Rekordowy popyt na magazyny w Polsce w 2020 r.

W 2020 r. popyt na powierzchnię magazynową w Polsce osiągnął rekordowe 5,2 mln m kw. i był o jedną piątą wyższy niż w 2019 r. – wynika z raportu firmy doradczej CBRE. Powierzchnia magazynowa w Polsce zajmuje obecnie ponad 20,5 mln m kw.
03.02.2021

Szef OECD i inwestorzy mówią o szansach na rozwój gospodarczy Polski

Polska dotychczas stosunkowo dobrze przetrwała kryzys Covid-19, pandemia pogłębiła pewne problemy, ale jestem przekonany, że uda się je przezwyciężyć - pisze w piątek we francuskim dzienniku "L'Opinion" szef OECD Angel Gurria. To idealny czas, by zainwestować w polskie spółki - ocenia amerykański inwestor Tim Draper.
23.01.2021

ONZ: walka z kryzysem klimatycznym głównym priorytetem XXI wieku

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wygłosił dzisiaj na nowojorskim Uniwersytecie Columbia „orędzie o stanie planety”, przedstawiając ponury obraz sytuacji na naszym globie. Za główny priorytet XXI wieku uznał walkę z kryzysem klimatycznym.
02.12.2020

Spowolnienie gospodarcze będzie niższe niż NBP szacował w lipcowej projekcji

Spowolnienie gospodarcze będzie niższe niż NBP szacował w lipcowej projekcji - powiedział na konferencji Banking Forum prezes NBP Adam Glapiński.
19.10.2020

Północna Izba Gospodarcza postuluje o wyższe wsparcie dla przedsiębiorców

Firmy znowu chore na koronawirusa. Wsparcia coraz mniej, a restrykcji i problemów coraz więcej
12.10.2020

PIG: Podnoszenie płacy minimalnej w czasie kryzysu to działanie przeciw pracownikom

- To niekonsekwencja. Od Premiera i ministrów odpowiedzialnych za ekonomię słyszymy o konieczności wspierania przedsiębiorców w tym trudnym gospodarczo czasie, a drudzy dzień później ogłaszają wdrożenie podwyżki płacy minimalnej, która w oczywisty sposób podwyższa koszty stałe przedsiębiorców – mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Jesteśmy zwolennikami tego, by nasi pracownicy zarabiali jak najwięcej, ale to wszystko musi być regulowane z rozsądkiem i uwzględnieniem realiów rynkowych. Rząd podnosi płacę minimal
30.07.2020

Rekordowo wysoka cena złota - 1943 USD za uncję

Ceny złota poszybowały w górę do rekordowego poziomu 1943 dolarów za uncję. Kryzys wywołany pandemią koronawirusa oraz pogarszające się stosunki między Chinami a USA niepokoją inwestorów i zwiększają popyt na ten metal - informuje w poniedziałek Reuters.
27.07.2020

Analiza: pandemia w krajach Europy Wschodniej może zagrozić polskiemu eksportowi

Długotrwałe spowolnienie gospodarcze i wzrost niezadowolenia społecznego w krajach Europy Wschodniej na skutek pandemii koronawirusa może zagrozić polskiemu eksportowi - uważają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
09.07.2020

Morawiecki: prognozy pokazują, że szybko zniwelujemy krótkotrwałe spowolnienie

Według Komisji Europejskiej PKB Polski zanotuje najniższy spadek w UE; według Eurostatu Polska ma drugie najniższe bezrobocie; nasze prognozy na 2021 r. pokazują, że szybko zniwelujemy krótkotrwałe spowolnienie gospodarcze - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
08.07.2020

Satelity pokazują, że Europa jest sucha jak wiór

W dużej części Europy ostatnie miesiące są jednymi z najbardziej suchych w historii pomiarów opadów. Niedawne nawałnice, prowadzące nawet do lokalnych podtopień, nie wpłynęły na niski poziom wilgotności głębszych warstw gleby. Intensywne opady w dużej mierze spływają od razu do rzek i rowów melioracyjnych, nawilżając tylko warstwę powierzchniową. W Wielkiej Brytanii maj był najbardziej suchym miesiącem od 124 lat. Pożary trawią lasy, łąki i pola. Wiele rzek ma rekordowo niski poziom wody. Zdjęcia satelitarne pokazują skalę probl
06.07.2020

Analiza: w I półroczu o 3 proc. mniej upadłości i restrukturyzacji - fala upadłości przed nami

W I półroczu br. ogłoszono o 3 proc. mniej upadłości i restrukturyzacji niż w analogicznym okresie 2019 r., ale fala upadłości dopiero przed nami - wynika z analizy Coface. Dodano, że gdyby nie zostały wprowadzone środki wsparcia dla biznesu, liczba bankructw w 2020-2021 byłaby znacznie większa.
02.07.2020

Maląg: W ramach tarcz antykryzysowych na wsparcie miejsc pracy trafiło 88 mld zł

Ponad 88 mld zł trafiło na wsparcie miejsc pracy. Możemy śmiało powiedzieć, że ochroniliśmy w ten sposób ok. 5 mln miejsc pracy – podkreślała w sobotę w Gostyniu (woj. wielkopolskie) minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
20.06.2020

Prezes PGNiG: spółka będzie dywersyfikowała obszary działalności

Dla firm z sektora oil&gas czasy kryzysu są trudne, muszą dywersyfikować działalność i tą drogą pójdzie też PGNiG - mówi prezes spółki Jerzy Kwieciński. Jako obszary zainteresowania wskazuje m.in. na paliwa alternatywne, w tym wodór oraz ciepłownictwo.
29.05.2020

Raport z rynku żeglugowego – wielkie floty z ładunkami kierują się do Chin (tydzień 18-20)

Kolejne tygodnie upływały pod znakiem bieżących wydarzeń związanych z trwającą pandemią COVID-19 jak i zaburzeniami cen na rynkach produkcji ropy naftowej.
18.05.2020

W kwietniu ceny węgla w zachodnioeuropejskich portach najniższe od 17 lat

W kwietniu tego roku ceny węgla energetycznego w zachodnioeuropejskich portach ARA - Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia - były najniższe od blisko 17 lat - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Pandemia koronawirusa od dwóch miesięcy paraliżuje międzynarodowy rynek węgla.
13.05.2020

Polska zaapeluje na radzie UE o dodatkowe pieniądze na transformację energetyki

Na nieformalnej radzie UE polski rząd będzie wskazywał na zagrożenia, jakie pandemia koronawirusa może wywołać w energetyce – przekazało PAP źródło zbliżone do rządu. Polska ma m.in. apelować o dodatkowe pieniądze na transformację krajowej i europejskiej energetyki.
24.04.2020

DCT Gdańsk, kluczowy polski hub handlowy utrzymuje operacje przeładunkowe

Dzięki zaangażowaniu zespołu DCT Gdańsk, ten kluczowy hub w polskim ekonomicznym łańcuchu dostaw nadal funkcjonuje, jednocześnie pilnując, aby bezpieczeństwo pracowników firmy, ich rodzin, klientów i dostawców stanowiło centralną część planu działania terminalu; tak też firma postępuje od samego początku rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 na świecie.
09.04.2020

Wpływ kryzysu COVID-19 na polski przemysł stoczniowy. Stan obecny i perspektywy [raport GospodarkaMorska.pl]

Szok, bezradność i wielka niewiadoma odnośnie przyszłości to dzisiejsze nastroje w firmach w Polsce, Europie i na Świecie. Szybkość rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa oraz coraz bardziej drastyczne środki wprowadzane przez rządy, z jednej strony, wydają się być konieczne, z drugiej, z dnia na dzień, powiększają obawy o przyszłość gospodarki i biznesu. „Przedłużanie kwarantanny zabije więcej ludzi niż koronawirus” te słowa Donalda Trumpa doskonale obrazują dzisiejsze odczucia w gospodarce, również w firmach z sekt
06.04.2020

Epidemia koronawirusa wywołała spowolnienie gospodarcze w Europie

Według prognoz grupy Allianz w recesji znajdzie się większość państw strefy euro. Analitycy firmy przewidują, że gospodarka całej strefy skurczy się o 1,8 proc. Prognoza dotyczy między innymi największej europejskiej gospodarki - Niemiec.
26.03.2020

W II kwartale globalny PKB może spaść nawet o 15 proc. w ujęciu rocznym

W marcu wskaźnik PMI – łącznie dla przemysłu i usług – w strefie euro odnotował rekordowy spadek do 31,4 pkt, podczas gdy jeszcze w lutym wyniósł 51,6 pkt. Dane te obrazują nastroje osób odpowiedzialnych za zakupy w firmach, co ma przełożenie na zamówienia, a zatem i działalność firm w kolejnych miesiącach. To najniższy odczyt od początku badań, czyli od lipca 1998 roku. Poprzednie najniższe wskazanie padło w lutym 2009 roku i wyniosło 36,2 pkt.
26.03.2020

Skutki pandemii koronawirusa będą gorsze niż recesja w 2008 r.? (wideo)

Szef Światowej Organizacji Handlu (WTO) Roberto Azevedo uprzedził w środę, że według prognoz spowolnienie gospodarcze i utrata miejsc pracy spowodowane pandemią koronawirusa będą gorsze niż recesja w 2008 roku.
26.03.2020

MF: dostępne informacje wskazują na zbliżającą się globalną recesję

Dostępne informacje wskazują na zbliżającą się globalną recesję - oceniło Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia dotyczącego bankowego bufora ryzyka systemowego.
17.03.2020

Specjalne rozwiązania dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem. BGK zapowiada wsparcie

Według wyliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego epidemia koronawirusa w scenariuszu podstawowym obniży wzrost PKB Polski o 0,4 proc., zaś w scenariuszu pesymistycznym o 1,3 proc. Dla mniejszych firm jego dalsze rozprzestrzenianie się może zaś znacznie utrudnić dalszą działalność. Bank Gospodarstwa Krajowego szykuje dodatkowe wsparcie dla polskich przedsiębiorstw. Prawdopodobnie już w tym tygodniu maksymalna wysokość gwarancji de minimis wzrośnie z 60 do 80 proc. kwoty kredytu. Bank zapowiada też wprowadzenie mechanizmu dopłat d
16.03.2020

Koronawirus w przedsiębiorstwie – przydatne uwagi

Administracja rządowa wprowadziła właśnie na terenie RP stan zagrożenia epidemiologicznego. Wirus COVID-19, zwany potocznie koronawirusem, zatacza coraz szersze kręgi. Szczególnie uzasadnione obawy muszą wywoływać skutki epidemii dla polskiej gospodarki, a w szczególności – dla sytuacji polskich przedsiębiorstw.
13.03.2020

Konfederacja Lewiatan: rosną koszty, spadają ceny produktów, zmniejsza się zysk

Wzrost kosztów i obniżanie cen produktów zwiastują ograniczanie przestrzeni do zysków - komentuje czwartkowe dane o PMI ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan dr Sonia Buchholtz.
02.01.2020

Rzeczpospolita: Spowolnienie dobija do portów

Przeładunkowy boom w polskich portach na Bałtyku to już przeszłość - pisze piątkowa Rzeczpospolita.
22.11.2019

Trudna sytuacja na rynku kolejowych przewozów towarowych

Rynek towarowych przewozów kolejowych notuje spowolnienie. Łącznie w trzech kwartałach 2019 roku przewieziono nieco ponad 177 mln ton, czyli o ponad 9 mln mniej niż w tym samym okresie 2018 roku. W dużej mierze to efekt zmniejszenia przewozów kruszyw, węgla kamiennego, rud i wyrobów metalowych. W 2020 roku sytuacja raczej się nie poprawi. – Spowolnienie gospodarcze, które obserwujemy w całej Europie, z pewnością przełoży się na rynek przewozów w Polsce – ocenia Andrzej Pawłowski z CTL Logistics.
21.11.2019

Europejska gospodarka nadal będzie spowalniać. Najbliższe miesiące pokażą, w jakim stopniu odbije się to na wzroście polskiego PKB

Gospodarka europejska hamuje i w najbliższych kwartałach będzie mieć problemy z utrzymaniem dodatniego wzrostu gospodarczego – prognozują analitycy BGK. Głównymi winowajcami są Chiny, których gospodarkę coraz bardziej obciążają napięcia handlowe oraz problemy branży motoryzacyjnej. Te dwa czynniki dotkliwie odczuwają zwłaszcza Niemcy. Pogarszająca się kondycja niemieckiej gospodarki jest głównym źródłem spowolnienia w strefie euro, co przekłada się też na tempo wzrostu polskiego PKB. Najbliższe miesiące pokażą, na ile kraj
19.11.2019

MFW: napięcia handlowe między USA i Chinami mogą zaszkodzić globalnej gospodarce

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa oceniła w czwartek, że napięcia handlowe między USA i Chinami szkodzą globalnej gospodarce i mogą uruchomić efekt domina, a rozejm w wojnie handlowej nie wystarczy, by zmienić ten trend.
18.10.2019

MFW: napięcia handlowe między USA i Chinami mogą zaszkodzić globalnej gospodarce

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa oceniła w czwartek, że napięcia handlowe między USA i Chinami szkodzą globalnej gospodarce i mogą uruchomić efekt domina, a rozejm w wojnie handlowej nie wystarczy, by zmienić ten trend.
17.10.2019

Rządowy program infrastruktury portowej szansą na zwiększenie wykorzystania wysokiej jakości materiałów budowlanych

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa o inwestycjach w zakresie portów zewnętrznych daje polskiemu sektorowi cementowemu szansę na wzmocnienie produkcji i ugruntowanie pozycji europejskiego lidera. Rozbudowa infrastruktury portowej pozwoli również utrzymać tempo nakładów finansowych na rozbudowę sieci transportowej. Zdaniem branży cementowej projekty te muszą uwzględniać wykorzystanie wysokiej jakości materiałów aby zagwarantować ich trwałość i efektywność kosztową.
08.10.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się umocnić, a rentowności SPW spadać

Złoty może umocnić się w piątek do poziomu 4,30 zł za euro - oceniają ekonomiści. Rentowności krajowych SPW mogą zniżkować ze względu na rosnące obawy o globalne spowolnienie gospodarcze.
03.10.2019

Do 2030 roku polska gospodarka może podwoić swoją wielkość. Konieczne jednak większe inwestycje i nakłady na innowacje

Utrzymanie szybkiego tempa rozwoju polskiej gospodarki w długiej perspektywie będzie coraz trudniejsze. Jednak ta wciąż ma potencjał, żeby w nadchodzącym 10-leciu rozwijać się w tempie 5 proc. rocznie. Warunkiem jest zwiększanie produktywności, poziomu inwestycji, wydatków na innowacje, a także usprawnienie rynku pracy oraz zapewnienie firmom przyjaznych warunków do prowadzenia działalności – wynika z najnowszego raportu McKinsey & Company przygotowanego we współpracy z „Forbes”. Jeżeli te warunki zostaną spełnione, do 2030 roku
29.08.2019

Co trzeci polski produkt eksportowy jedzie do Niemiec

Ponad 530 mld euro rocznie przeznacza się w krajach Unii Europejskiej na zlecanie przewozu towarów do firm logistycznych.[1] Nie dziwi więc fakt, że branża TSL w wielu krajach, w tym Polsce, jest jednym z największych sektorów gospodarki. Blisko 80 proc. z produktów eksportowych na świecie jest przewożonych transportem drogowym. Rodzimi przedsiębiorcy posiadają 24 proc. udziału w tym obszarze pod względem przewożonego tonażu na terenie Europy.[2] Co więcej, dla Polski największym rynkiem już od kilku lat są Niemcy. To właśnie za
06.08.2019

Ropa w USA straciła w czwartek prawie 8 proc, na razie odrobiła niecałe 2

Notowania ropy naftowej w USA spadły w czwartek o prawie 8 proc. - tak mocniej zniżki nie było od lutego 2015 r. Na razie surowiec odrobił niecałe 2 proc. - podają maklerzy.
02.08.2019

Trump grozi podwyższaniem ceł na chińskie towary

Donald Trump oświadczył w czwartek, że będzie nakładał cła na chiński eksport do USA dopóki obydwa kraje nie podpiszą umowy handlowej. Wcześniej amerykański prezydent napisał na Twitterze, że 1 września nałoży kolejne, 10-procentowe cła na towar z Chin o wartości 300 mld dol.
02.08.2019

Wall Street w dół po groźbach Trumpa o nałożeniu dodatkowych ceł

Czwartek na Wall Street zakończył się spadkami po tym, jak prezydent Trump zapowiedział nałożenie ceł na nowe towary z Chin. Pogorszyło to zdecydowanie nastroje, gdyż w pierwszej części dnia indeksy rosły odrabiając straty po przecenie spowodowanej dzień wcześniej słowami prezesa Fed Jerome'a Powella.
02.08.2019

Trump zagroził kolejnymi cłami na chiński eksport o wartości 300 mld dol.

Prezydent USA Donald Trump napisał w czwartek na Twitterze, że 1 września nałoży kolejne, 10-procentowe cła na chińskie dobra eksportowe o wartości 300 mld dol., mimo że w tym tygodniu rozpoczęła się kolejna tura negocjacji handlowych między Waszyngtonem a Pekinem.
02.08.2019

ChRL i USA kontynuują negocjacje po krytyce Chin przez Trumpa

Negocjatorzy handlowi z ChRL i USA spotkali się w środę w Szanghaju po serii wpisów prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa na Twitterze, w których oskarżył on Chiny o niewywiązywanie się z obietnic i próbę zmiany zapisów umowy na swoją korzyść.
31.07.2019

Raport: został przerwany rosnący trend niewypłacalności polskich firm

W pierwszej połowie tego roku w Polsce było 467 upadłości i restrukturyzacji firm, czyli tyle samo, co w analogicznym okresie 2018 r. - wynika z raportu firmy finansowej Coface. Rosnący trend niewypłacalności firm w naszym kraju został przerwany - dodano.
03.07.2019

Ceny ropy w USA zmienne - najpierw w 3 dni +7,7 proc., a we wtorek -0,6 proc.

Ceny ropy naftowej w USA spadają o 0,6 proc. po zwyżce w ciągu 3 sesji o 7,7 proc. Inwestorzy analizują informacje z Białego Domu w sprawie relacji z Iranem. Z kolei cięcie dostaw ropy przez kraje OPEC+ w drugiej połowie tego roku nie jest jeszcze przesądzone - podają maklerzy.
25.06.2019

MPiT: wzrost polskiego eksportu towarów i usług jeden z najwyższych w UE

Polska jest w ścisłym gronie liderów UE pod względem średniorocznego tempa wzrostu eksportu towarów i usług; lepiej wypadły tylko Irlandia i Rumunia - podało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w komentarzu o stanie gospodarki.
30.04.2019

Czerwińska: Dzięki obniżeniu stawki PIT do 17 proc. spadną koszty pracy

Tzw. zerowy PIT dla młodych ludzi, zwiększenie kosztów uzyskania przychodu oraz obniżenie PIT z 18 do 17 proc., to impulsy prorozwojowe dla gospodarki, na których mi zależało – powiedziała w rozmowie z PAP minister finansów Teresa Czerwińska.
27.02.2019

USA: Trump uważa, że ceny ropy są zbyt wysokie

Prezydent USA Donald Trump wyraził w poniedziałek opinię, że ceny ropy naftowej na świecie są zbyt wysokie i wezwał państwa OPEC do podjęcia kroków na rzecz ich obniżenia.
26.02.2019

Kwieciński: Zrealizowaliśmy już prawie połowę zadań z planu Morawieckiego

W ciągu dwóch lat zrealizowaliśmy już prawie połowę najważniejszych zadań wytyczonych w planie Morawieckiego - powiedział w piątek PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Zaznaczył, że efektem sprawnej realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju są m.in bardzo dobre wyniki gospodarcze.
26.01.2019

Premier Morawiecki dla Interii: Z gospodarką będzie lepiej niż nam się wydaje

Należę do optymistów. Uważam, że nie tylko w Polsce sytuacja będzie wyglądać o wiele lepiej niż wielu analityków rynkowych zakłada, ale także na świecie - mówi w rozmowie z Interią premier Mateusz Morawiecki, zapytany w Davos o prognozowane spowolnienie gospodarcze.
25.01.2019

Wysychające rzeki mocno ograniczają niemiecki wzrost gospodarczy

Zmniejszający się poziom wód w niemieckich rzekach mógł spowodować obniżenie się tamtejszego wzrostu gospodarczego nawet o 0,7 proc., co razem z innymi niepomyślnymi czynnikami prawie zanurzył kraj w recesji.
24.01.2019

Słabnąca koniunktura w Europie odbije się w 2019 roku także na polskiej gospodarce. Na 5-proc. wzrost PKB nie ma co liczyć

Wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Chinami wywiera negatywny wpływ na globalne gospodarki. Spadają zamówienia w przemyśle, przez co pogarszają się nastroje zarówno przedsiębiorców, jak i inwestorów. Zdaniem Rafała Sadocha z DM mBanku także polska gospodarka, która zanotowała szybki rozwój w 2018 roku, odczuje skutki tego procesu. Jak duże, zależeć będzie od wyniku negocjacji między dwoma mocarstwami.
21.01.2019

Ryzyka dla pary EUR/USD w 2019 r.

Ubiegły rok nie był zbyt łaskawy dla wspólnej waluty. W przyszłym roku spodziewamy się względnej stabilizacji kursu EUR/USD w okolicy poziomu 1,15. Nie brakuje jednak ryzyk dla perspektyw głównej pary.
27.12.2018

Eksperci: Obecny rynek pracy wymaga innego spojrzenia

Dzisiejszy rynek pracy wymaga innego spojrzenia m.in. na Urzędy Pracy i innego działania tych służb, potrzebna jest również większa elastyczność form zatrudnienia – uznali eksperci biorący udział w konferencji Lewiatana "Praca 4.0. Człowiek – technologia – prawo".
20.11.2018

Ostatni tydzień był wyjątkowo łaskawy dla brytyjskiej waluty

Ubiegły tydzień przyniósł wzrosty na globalnych rynkach akcji i papierów dłużnych. Pod koniec tygodnia na rynki napłynęła informacja, iż w raczej nieodległej przyszłości prawdopodobnie można spodziewać się umowy handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.
05.11.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Możliwy wzrost EUR/PLN do 4,33; wyceny SPW na wysokich poziomach

Jeżeli sesja na Wall Street zakończy się mocnymi spadkami, w przyszłym tygodniu kurs EUR/PLN może zwyżkować do 4,33 - oceniają eksperci. Ich zdaniem, w kolejnych dniach można spodziewać się utrzymania wycen krajowych SPW na wysokich poziomach.
27.10.2018

Krynica/ Ekonomiści: musimy się przygotować na spowolnienie gospodarcze; recesja Polsce nie grozi

Polska musi być przygotowana na spowolnienie gospodarcze będące efektem sytuacji globalnej, ale recesja, przynajmniej na razie, nam nie grozi – mówili w czwartek podczas XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy uczestnicy panelu poświęconego prognozom na kolejne lata.
06.09.2018

BIEC: spada wskaźnik koniunktury, nadchodzi spowolnienie gospodarcze

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce, w sierpniu br. spadł o 0,3 pkt. w stosunku do poprzedniego miesiąca do 167,4 pkt., co wskazuje na nieuchronność spowolnienia rozwoju gospodarczego - podało BIEC.
30.08.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny, ale konflikty handlowe ryzykiem; dla FI kluczowe dane makro

W najbliższych dniach złoty powinien oscylować wokół bieżących poziomów, dla rynku FX wciąż głównym ryzykiem pozostają konflikty handlowe - ocenia Jakub Rybacki, ekonomista ING. Jego zdaniem, dla rynku długu kluczowe będą z kolei przyszłotygodniowe dane makroekonomiczne za lipiec z europejskich gospodarek i z USA.
20.07.2018

DNB: możliwe spowolnienie gospodarcze, ale nie w ciągu najbliższych 12 miesięcy

W ciągu najbliższych 12 miesięcy możliwe jest spowolnienie gospodarcze, ale nastąpi ono w ciągu najbliższych 12 miesięcy i będzie miało łagodny charakter - uważa dyrektor departamentu finansowania strukturyzowanego i projektowego banku DNB Polska Piotr Biernacki.
21.06.2018

Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk: Chcemy pozyskiwać kontrahentów z Azji, Czech, Słowacji czy Białorusi

W tym roku Port Gdańsk notuje wzrost kwartał do kwartału o 44 proc.; chcemy pozyskiwać kontrahentów na rynkach azjatyckich i dotrzeć do partnerów z naszego naturalnego zaplecza, czyli Czech, Słowacji czy Białorusi - mówi w wywiadzie dla PAP prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk Łukasz Greinke.
05.06.2018

Agencja Fitch nadal z negatywną prognozą dla żeglugi

Jedna z najbardziej wpływowych agencji ratingowych na świecie – Fitch Ratings, utrzymała swoją negatywną prognozę dla światowej żeglugi w 2018 roku.
05.12.2017

Smulewicz: brak rąk do pracy może spowodować spowolnienie gospodarcze

Powrót do szkolnictwa zawodowego to jedyne, co może nas uratować, bo brak rąk do pracy może spowodować spowolnienie gospodarcze - mówi PAP Monika Smulewicz, partner w Grant Thornton.
25.09.2017

Polska gospodarka morska jest konkurencyjna, innowacyjna i ma potencjał - konkluzje MARE FORUM

Polska gospodarka morska jest konkurencyjna, innowacyjna i ma potencjał wiedzy, a Polski Klaster Morski ma szanse na rozszerzenie swojej aktywności w Unii Europejskiej i na globalnym rynku przemysłu i usług morskich – to konkluzja pierwszej w Polsce konferencji MARE FORUM.
24.09.2016

Raport: kolejne półtora roku trudne dla transportu morskiego

Agencja ratingowa Moody wydała nowy raport na temat prognoz dotyczących transportu morskiego. Przez najbliższe 12-18 miesięcy sytuacja będzie dalej zła - czytamy w badaniu.
23.06.2016

Hamburg wciąż w czołówce europejskich portów

Mimo spadku przeładunków w zeszłym roku, port w Hamburgu wciąż uznawany jest za czołowy w Europie. Siła niemieckiego portu polega na konkurencyjnym czasie odprawy towarów oraz korzystnym cenom.
11.04.2016

Lepsze stawki małych jednostek doprowadziły do wzrostu Baltic Dry Index

Indeks BDI, śledzący zarobki armatorów masowców, ponownie wzrósł, ale przyczyniły się do tego panamaxy i mniejsze jednostki. Największe statki capesize wciąż znajdują się na dnie. Indeks bierze pod uwagę średnie, dzienne zarobki masowców typu: capesize (pow. 80 tys. ton nośności), panamax (60-80 tys. ton), supramax (35-59 tys. ton) oraz handysize (10-35 tys. ton).
21.03.2016

31 mln zł zysku PKP Cargo

Zysk netto Grupy PKP CARGO w 2015 r. wyniósł 31 mln zł. Na wynik wpłynęły m.in. odpisy z tytułu utraty wartości aktywów spółki, w żaden sposób nie zmieniające sytuacji płynnościowej Grupy. Rok 2015 charakteryzował się prowadzonymi przez PKP CARGO działaniami ukierunkowanymi na utrzymanie pozycji niekwestionowanego lidera w kraju i wiodącego operatora logistycznego w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. W 2016 roku największy polski przewoźnik będzie kontynuował realizację tych strategicznych celów.
21.03.2016

Zarobki masowców capesize najniższe w historii

Indeks BDI, śledzący zarobki armatorów masowców, ponownie wzrósł, ale przyczyniły się do tego panamaxy i mniejsze jednostki. Największe statki capesize wciąż znajdują się na dnie.
03.03.2016

Hamburg ze spadkiem przeładunków. Czy to wynik konkurencji z polskimi portami?

Port w Hamburgu zanotował w zeszłym roku 5,4 proc. spadek przeładunków (ogółem 137,8 mln ton). Wpływ na to miały między innymi polskie porty, które odebrały niemieckiej przystani część towarów.
11.02.2016

Baltic Dry Index bliski spadku poniżej 300 pkt.

Indeks BDI, śledzący zarobki armatorów masowców, w środę zaliczył kolejno rekordowy niski poziom. Na rynku utrzymuje się bowiem wciąż nadpodaż tonażu, a gospodarka przeżywa spowolnienie.
04.02.2016

Spadają przeładunki kontenerów na całym świecie. Hongkong notuje słaby rok

Nie tylko w Polsce spada liczba przeładowanych kontenerów. Słaby rok zanotował także port w Hongkongu, gdzie aż o 9,5 proc. spadły przeładunki. Ogółem obrót towarami portu wyniósł 20,11 mln TEU.
03.02.2016

Kryzys na rynku masowym uderza w PŻM

Polska Żegluga Morska, podobnie jak armatorzy z całego świata, boleśnie odczuwa zapaść na rynku przewozów masowych. Przypomnijmy, że Bałtycki Indeks Frachtowy, śledzący zarobki masowców, utrzymuje się obecnie na poziomie 354 pkt. To najniższy wynik od lat 80.
26.01.2016

Agencja Fitch zmieniła prognozę światowej żeglugi na negatywną

Jedna z najbardziej wpływowych agencji ratingowych na świecie – Fitch Ratings, zmieniła swoją prognozę dla światowej żeglugi ze stabilnej w tym roku na negatywną w 2016 roku.
11.12.2015

Raport: Pięć trendów, które zmienią globalny transport morski

Agencja analityczna IHS przygotowała raport na temat przyszłości globalnego morskiego transportu. Wskazała na pięć trendów, które ich zdaniem będą kształtowały ten sektor w ciągu najbliższych dekad.
24.11.2015

Raport: Spowolnienie gospodarcze Chin wciąż solą w oku armatorów

Wolny wzrost gospodarczy Chin to duże zagrożenie dla rynku transportu morskiego, który już w tym momencie znajduje się w kryzysie przez nadpodaż jednostek i niskie stawki frachtu – twierdzą analitycy z agencji ratingowej Fitch Ratings.
29.09.2015

KE o lepszym wykorzystaniu dróg wodnych w Europie

Komisja Europejska przedstawiła 10 września nowy program działań mający na celu zwiększenie liczby przewozów towarowych rzekami i kanałami w Europie. Nowe propozycje mają przyczynić się do lepszego wykorzystania potencjału, jaki stanowi 37 tys. km wodnych dróg śródlądowych w Europie. Zostały one przedstawione w programie NAIADES II, który zmierza do zapewnienia wysokiej jakości śródlądowego transportu wodnego.
12.09.2013

Luksusowy katamaran zdobywa serca właścicieli super jachtów. Aż trzy jachty sprzedane w ciągu trzech tygodni!

Stocznia jachtowa Sunreef Yachts ma przyjemność zawiadomić, iż w ciągu ostatnich trzech tygodni aż trzy nowe kontrakty na super jachty o długości powyżej 80 stóp (24 metry długości) zostały podpisane. Te liczne zamówienia umacniają jeszcze Sunreef Yachts na pozycji lidera w niszy rynkowej jakimi jest projektowanie i budowa luksusowych katamaranów na miarę.
18.07.2013

Gogol, PŻM: Armatorzy zaczną zarabiać dopiero w 2015 r.

Polska Żegluga Morska zbliża się obecnie do końca realizacji programu odnowy floty na lata 2005-2015, w ramach którego armator zamówił w stoczniach w Chinach i Japonii 38 masowców. Jednak branża transportu morskiego jest w głębokim kryzysie. Krzysztof Gogol z PŻM poprawę sytuacji widzi dopiero w 2015 r.
27.09.2012

Unia wspomaga duński przemysł stoczniowy i sektor energetyczny

Komisja Europejska zatwierdziła sumę 20,4 milionów euro z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji, na pomoc robotnikom z duńskiego sektora energetycznego i przemysłu stoczniowego.
09.05.2011

Nowe wyzwania rynkowe dla operatorów logistycznych

W zeszłym roku, media szeroko podejmowały temat kryzysu i jego wpływu na poszczególne branże. Eksperci tłumaczyli jak w warunkach spowolnienia gospodarczego zachowują się konsumenci i jaki ma to wpływ na ich decyzje zakupowe.
07.12.2010

W Gdańsku trwa IV edycja Baltic Container Conference

Około 130 przedstawicieli branży kontenerowej zgromadziło się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, na IV edycji międzynarodowej Baltic Container Conference 2010. Dyskusja krąży wokół powiązań i specyfikacji biznesu kontenerowego na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem rejonu Morza Bałtyckiego.
09.03.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.