• <
port_rezerwa_mega_1100_200

Rządowy program infrastruktury portowej szansą na zwiększenie wykorzystania wysokiej jakości materiałów budowlanych

ew

08.10.2019 09:12 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Rządowy program infrastruktury portowej szansą na zwiększenie wykorzystania wysokiej jakości materiałów budowlanych
Rządowy program infrastruktury portowej szansą na zwiększenie wykorzystania wysokiej jakości materiałów budowlanych - GospodarkaMorska.pl

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa o inwestycjach w zakresie portów zewnętrznych daje polskiemu sektorowi cementowemu szansę na wzmocnienie produkcji i ugruntowanie pozycji europejskiego lidera. Rozbudowa infrastruktury portowej pozwoli również utrzymać tempo nakładów finansowych na rozbudowę sieci transportowej. Zdaniem branży cementowej projekty te muszą uwzględniać wykorzystanie wysokiej jakości materiałów aby zagwarantować ich trwałość i efektywność kosztową.

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa umożliwia realizację projektów z zakresu infrastruktury portowej o wartości niemal 20 mld zł. Jej kluczowe elementy - betonowe nabrzeża, place składowe, falochrony – muszą charakteryzować się wieloletnią trwałością i odpornością na trudne warunki atmosferyczne i znaczące, zmienne obciążenia. Kryteria te spełnia przede wszystkim beton. W konsekwencji zwiększy to zapotrzebowanie na wysokiej jakości cement, w którego produkcji Polska jest europejskim liderem.

Beton spełnia wyśrubowane parametry

Realizacja takich inwestycji będzie wymagała zastosowania przede wszystkim betonu cementowego. Ze względu na swoje parametry techniczne jest on wykorzystywany w realizacji różnorodnych projektów transportowych, w tym również infrastruktury portowej. Dla przykładu w 2016 r. terminal kontenerowy DCT Gdańsk dwukrotnie zwiększył swoją zdolność przeładunkową dzięki rozbudowie o kolejne nabrzeże, którego realizacja objęła również wybudowanie betonowych nawierzchni. W 2018 r. spółka LH Engineering zaprojektowała i wykonała parking buforowy dla samochodów ciężarowych w Porcie Gdańskim. W pracach wykorzystano ponad 4,2 tys. m3 mieszanek betonowych i 4 tys. ton kruszywa.
Beton znakomicie sprawdza się w inwestycjach infrastrukturalnych wymagających spełnienia wyśrubowanych norm jakościowych i wytrzymałościowych. Odpowiednio dobrane składniki mieszanki betonowej pozwalają obniżyć koszty budowy i utrzymania oraz czas realizacji takich projektów. Technologia nawierzchni Rolltec (betonu wałowanego) poza ponadprzeciętną trwałością pozwala na skrócenie czasu budowy, szybsze oddanie do użytkowania, a brak zbrojenia nawierzchni znacząco obniża koszty budowy - uważa Łukasz Marcinkiewicz, Prezes Zarządu LH Engineering.

Inwestycje w infrastrukturę portową oznaczają również konieczność modernizacji i rozbudowy sieci transportowej umożliwiającej dalszy ruch towarowy wewnątrz kraju drogą lądową bądź powietrzną. Z badań Politechniki Wrocławskiej wynika, że beton pozwala dwukrotnie obniżyć całkowity koszt budowy drogi w porównaniu z asfaltem1. Prognozuje się, że do końca 2019 r. kierowcy będą korzystać już z ponad 700 km betonowych dróg szybkiego ruchu. Beton cementowy ze względu na swoje parametry jest również podstawowym materiałem do budowy pasów startowych dla samolotów, gdyż zapewnia odpowiednią wytrzymałość na wpływ czynników atmosferycznych oraz wielokrotne obciążenia.
Rozwój infrastruktury to silna potrzeba społeczna. Badania wskazują że 60% budynków i infrastruktury, które będą potrzebne na świecie do 2050 r. jeszcze nie zostały wybudowane. W Polsce również jest wiele do zrobienia w obszarze inwestycji infrastrukturalnych. Beton to drugi po wodzie najczęściej używany materiał i podstawa dalszego rozwoju infrastruktury. To niskoemisyjny, jeden z najbardziej zrównoważonych, bezpieczny, trwały i wytrzymały materiał, który może być poddany recyklingowi w 100% – podkreśla Xavier Guesnu, Prezes Zarządu Lafarge w Polsce.

Podpisana przez prezydenta ustawa jest więc dobrym początkiem do zmian w zakresie wykorzystania materiałów budowlanych. Jeśli inwestycje, które mogą być realizowane w ramach tych projektów rzeczywiście dojdą do skutku, to branża budowlana może zdecydowanie mniej odczuć zapowiadane od dawna spowolnienie gospodarcze.

Bollore Logistics
port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 36575,00 $ tona 1,63% 23 wrz
 Cynk 3043,00 $ tona 0,83% 23 wrz
 Aluminium 2936,00 $ tona 1,73% 23 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.