• <
siemens_gamesa_2022

Agencja Fitch zmieniła prognozę światowej żeglugi na negatywną

Paweł Kuś

11.12.2015 12:14 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Agencja Fitch zmieniła prognozę światowej żeglugi na negatywną

Partnerzy portalu

Agencja Fitch zmieniła prognozę światowej żeglugi na negatywną - GospodarkaMorska.pl

Jedna z najbardziej wpływowych agencji ratingowych na świecie – Fitch Ratings, zmieniła swoją prognozę dla światowej żeglugi ze stabilnej w tym roku na negatywną w 2016 roku.

Eksperci z Fitcha przewidują niski wzrost światowego handlu i dalsze spowolnienie gospodarcze we wschodzących gospodarkach. Spowoduje to ich zdaniem zaostrzenie problemu nadpodaży jednostek, co przełoży się na niskie stawki frachtu i mniejsze zarobki armatorów.

Kryzys nie dotknie jednak równo wszystkich segmentów żeglugi. Niższą koniunkturę odczują mocniej amatorzy masowców i kontenerowców, dużo lepiej poradzą sobie za to właściciele tankowców i metanowców.

Według Fitch głównym powodem tej sytuacji jest spowolnienie w Chinach i zmiana tamtejszej gospodarki. Państwo Środka odgrywa kluczową rolę dla światowej żeglugi, gdyż odpowiada za dwie trzecie światowego importu żelaza oraz 20 proc. importu węgla.

- Przewidujemy, że tonaż floty kontenerowej wzrośnie o 9 proc. w tym roku i 6 proc. w przyszłym. To dużo więcej niż wzrost popytu, który wyniesie w tym roku 2 proc., a w przyszłym od 3 do 4,5 proc. - czytamy w raporcie Fitch.

Armatorzy oczywiście będą starać się ograniczyć straty poprzez cięcie kosztów. Pomogą w tym niskie ceny paliw, praktykowanie slow steamingu, odwołanie części serwisów i wycofanie ze służby zbytecznych jednostek. Według Fitch to jednak za mało, by odwrócić tendencję na rynku. Pomóc mogłoby tylko nagłe ożywienie gospodarcze.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
Bollore_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.