• <

Wynik wyszukiwania - " czajka" - Wiadomości

Koniec operacji "Open Spirit 24" na Bałtyku. Siły morskie państw NATO zneutralizowały niebezpieczne pozostałości wojenne

Po dwóch tygodniach zakończyła się międzynarodowa operacja pk. "Open Spirit 24", podczas której sojusznicze siły morskie państw bałtyckich i zaprzyjaźnionych wydobyły z estońskich wód 40 niebezpiecznych obiektów z czasów II wojny światowej. Co roku siły przeciwminowe prowadzą w na Bałtyku wielką akcję usuwania m.in. min morskich, bomb lotniczych i zatopionej amunicji celem zabezpieczenia żeglugi morskiej i działalności offshore.
28.04.2024

W Estonii rozpoczyna się międzynarodowa operacja przeciwminowa pk. "Open Spirit 24"

Rozpoczyna się największe, cykliczne przedsięwzięcie przeciwminowe Sił Morskich Estonii (Eesti Merevägi), którego celem jest neutralizacja min morskich z czasów I i II wojny światowej i innych obiektów niebezpiecznych, dążąc do zapewnienia pełnego bezpieczeństwa estońskich wód terytorialnych i wybrzeża. W operacji trwającej od 15 do 26 kwietnia regularnie bierze udział również wiele zaproszonych państw.
15.04.2024

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbędzie się położenie stępki pod niszczyciel min, przyszły ORP Rybitwa

W gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. należącej do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding S.A. odbędzie się 20 marca uroczystość położenia stępki pod budowę piątego z serii niszczycieli min typu Kormoran II. Okręt będzie nosił nazwę ORP „Rybitwa”. Po przekazaniu go Polskiej Marynarce Wojennej w 2027 roku, wejdzie w skład 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
18.03.2024

Rozpoczyna się pierwszy remont średni na ORP Kormoran

ORP Kormoran (601) wszedł do Gdańskiej Stoczni „Remontowa” na swoją pierwszą naprawę średnią. Wiąże się też z useryjnieniem jednostki, dzięki czemu niszczyciel min ma zostać doprowadzony do standardu, jaki reprezentują pozostałe okręty proj. 258.
23.02.2024

Stępka położona. Za nami kolejny, ważny etap budowy drugiego okrętu programu "Delfin"

Na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyła się, 23 stycznia, uroczystość związana z budową drugiego okrętu rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin". W jej trakcie dokonano uroczystego położenia stępki pod przyszłego ORP Henryk Zygalski (264). To kolejna jednostka, która wzmocni potencjał polskiej Marynarki Wojennej.
23.01.2024

Rozpoczęcie budowy przyszłego ORP Rybitwa w Remontowa Shipbuilding S.A. Za nami już cięcie blach

Z udziałem przedstawicieli krajowej branży stoczniowej, zaangażowanych podmiotów oraz kadry dowódczej Marynarki Wojennej RP odbyła się uroczystość rozpoczęcia budowy piątego niszczyciela min proj. 258. Jednostka ta wejdzie w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
21.01.2024

Ważna uroczystość w Remontowa Shipbuilding S.A. 19 stycznia odbędzie się cięcie blach pod budowę piątego niszczyciela min

W gdańskiej stoczni odbędzie się ceremonia rozpoczęcia budowy nad kolejnym okrętem typu Kormoran II, przyszłym ORP Rybitwa (605), piątym niszczycielem proj. 258. To pierwsze tego typu wydarzenie w 2024 roku związane z realizacją zlecenia dla polskiej Marynarki Wojennej w kwestii dostarczenia nowoczesnych jednostek przeciwminowych. W przyszłości wejdzie w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
15.01.2024

Polacy przekazali dowodzenie zespołem przeciwminowym NATO

W Porcie Wojennym Świnoujście odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia Stałym Zespołem Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1. W jego ramach trzy polskie okręty przez pół roku pełniły misję w ramach PKW Czernicki.
08.01.2024

Roczne podsumowanie działań polskiej Marynarki Wojennej. Rok 2023 obfitował w ważne wydarzenia

Tysiące pokonanych mil morskich, dziesiątki wykonanych zadań i ćwiczeń, udział w przedsięwzięciach międzynarodowych - rok 2023 był pracowitym dla morskiego rodzaju sił zbrojnych. Jednocześnie był to czas wielkich nadziei w kontekście rozwoju formacji, jakiego nie widziała od blisko dwóch dekad.
01.01.2024

Remontowa Shipbuilding rozpoczęła budowę drugiego "Delfina". Przyszły ORP Henryk Zygalski już powstaje

W trakcie trzeciej w tym roku ceremonii pierwszego cięcia blach w gdańskiej stoczni ruszyły prace nad kolejnym okrętem rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin". Przedsięwzięcie jest realizowane z szwedzkim koncernem Saab Kockums, który jest głównym wykonawcą zlecenia dla Agencji Uzbrojenia. Budowana jednostka wejdzie w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów i będzie stacjonować w Porcie Wojennym Gdynia. Ma wzmocnić potencjał polskiej Marynarki Wojennej w zakresie działań zwiadowczych.
15.11.2023

ORP Kormoran w Gdańskiej Stoczni Remontowej. Czekają go przegląd i naprawy

Wprowadzony do służby w 2017 roku niszczyciel min proj. 258 udaje się do stoczni w Gdańsku w związku z zaplanowaną naprawą średnią i dokową.
24.10.2023

Prezydent mianował nowych admirałów polskiej Marynarki Wojennej

Prezydent RP i zarazem Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej duda mianował 21 oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie i admiralskie. Wśród nich są dowódcy jednostek morskiego rodzaju sił zbrojnych. Akty mianowania zostaną wręczone 14 sierpnia, w przeddzień Święta Wojska Polskiego.
07.08.2023

Położenie stępki pod pierwszego "Delfina" w Remontowa Shipbuilding S.A. Znamy też jego nazwę

Podczas drugiej w tym tygodniu wyjątkowej uroczystości dla branży okrętowej oraz polskiej Marynarki Wojennej zaprezentowano nowe informacje o budowanym okręcie rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin". Rozpoczyna się również kolejny etap budowy jednostki.
27.07.2023

Politechnika Gdańska zaopatrzy nowe Kormorany w systemy Głuptak

Trzy niszczyciele min typu Kormoran II, przyszłe ORP Jaskółka, ORP Rybitwa i ORP Czajka, które Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło w czerwcu 2022 roku, będą wyposażone w opracowany na Politechnice Gdańskiej system obrony przeciwminowej o kryptonimie Głuptak. Kolejny raz wyposażenie okrętowe powstałe z udziałem uczelni pojawi się i będzie używane na okrętach polskiej Marynarki Wojennej.
27.07.2023

Położenie stępki pod ORP Jaskółka. Kolejny etap budowy niszczyciela min w Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni odbyło się uroczyste położenie stępki pod nowoczesny niszczyciel min proj. 258, przyszłego ORP Jaskółka (604). To już czwarty okręt tej serii powstający na jej terenie i jednocześnie pierwszy z drugiego zamówienia na trzy jednostki, który ogłoszono w ubiegłym roku. Wydarzenie wpisuje się w ciąg inwestycji pod kątem rozwoju polskiej Marynarki Wojennej.
25.07.2023

Dwie uroczystości położenia stępki pod okręty dla polskiej Marynarki Wojennej w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni należącej do Grupy Kapitałowej REMONTOWA HOLDING S.A. odbędą się w przyszłym tygodniu dwa wyjątkowe wydarzenia. 25 lipca zostanie położona stępka pod czwarty niszczyciel min typu Kormoran II, natomiast 27 lipca pod pierwszy okręt rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin".
23.07.2023

Holowanie byłego niszczyciela min polskiej Marynarki Wojennej, ex-ORP Czajka. Jaki czeka go los?

Na obszarze Zatoki Gdańskiej zaobserwowano 10 lipca br. były okręt morskiego rodzaju sił zbrojnych w asyście wojskowego holownika H-5 i motorówki cumowniczej M-22 z Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów. Podobnie jak w przypadku niedawno sprzedanego ex-ORP Kondor mnożą się pytania, w tym najważniejsze, jaki los czeka tę jednostkę?
11.07.2023

Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej już w ten weekend

Już w najbliższy weekend na wodach Zalewu Zegrzyńskiego odbędzie się Mazda Odyssey Warszawska Liga Żeglarska – to już trzeci sezon cyklu spektakularnych wyścigów. Tradycyjnie baza regat znajduje się w klubie Sailing Legia (ul. Warszawska 31, Zegrze Płd.), a wyścigi w najbliższej odległości od brzegu. Stąd ich widowiskowość, bo sędziowie tak ustawiają trasę, by swobodnie można było oglądać zmagania choćby z molo zaprzyjaźnionego Hotelu 500.
23.06.2023

Remontowa Shipbuilding S.A. wyróżnioniona za ORP Albatros

Pod patronatem honorowym Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju odbył się konkurs „Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności”. Wśród laureatów znalazł się niszczyciel min proj. 258 ORP Albatros.
21.06.2023

58. rocznica utworzenia 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

Dziś swoją 58. rocznicę utworzenia obchodziła 8. Flotylla Obrony Wybrzeża. Z tej okazji w Porcie Wojennym Świnoujście odbyła się uroczystość połączona z apelem i zbiórką pododdziałów.
27.04.2023

W tym tygodniu odbędzie się ceremonia cięcia blach pod pierwszego "Delfina"

Na terenie gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. 27 kwietnia odbędzie się cięcie blach pod budowę pierwszego z serii okrętu rozpoznania radioelektronicznego typu SIGINT (signal intelligence) w ramach programu pk. „Delfin” dla polskiej Marynarki Wojennej. To już drugie w tym roku wydarzenie tego typu wskazujące na dynamiczny rozwój polskiej branży okrętowej.
24.04.2023

ORP Kondor nie pójdzie na żyletki? Jaki los czeka byłe okręty?

Wystawiony na sprzedaż były okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej znalazł właściciela. Wedle jego obecnych zapewnień nie zostanie zezłomowany, acz jego los pozostaje dalej niepewny. W kolejce na nowych właścicieli czekają też inne wycofane jednostki, w tym inne, wycofane okręty podwodne oraz niszczyciele min.
21.04.2023

Poselska "troska" o nazwy dla nowych okrętów polskiej floty

Wraz z wzmacnianiem potencjału sił morskich RP nie brakuje interpelacji i zapytań posłów odnośnie ich stanu. W ostatnim czasie pojawiły się również pytania odnośnie nie tylko dotyczące wprowadzania do służby nowych jednostek, bądź programów ich budowy.
15.04.2023

"Ta Jaskółka wiosnę uczyniła." Nachodzą lepsze czasy dla marynarki wojennej i branży okrętowej?

Ceremonia cięcia blach pod przyszły niszczyciel min proj. 258 ORP Jaskółka, która odbyła się 28 marca br., może być traktowana nie tylko jako rozpoczęcie budowy kolejnych okrętów typu Kormoran 2, ale też początek ciągu największych jak dotąd inwestycji dla morskiego rodzaju sił zbrojnych w XXI wieku.
03.04.2023

ORP Jaskółka już powstaje. Ceremonia cięcia blach pod budowę czwartego Kormorana

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę czwartego niszczyciela min proj. 258. To symboliczne rozpoczęcie procesu dostarczania drugiej partii okrętów tego rodzaju dla polskiej Marynarki Wojennej.
28.03.2023

Rodzeństwo razem. Pierwsze wyjście w morze trzech niszczycieli min typu Kormoran II

Pierwszy raz w morze wyszły wspólnie najnowocześniejsze polskie okręty przeciwminowe proj. 258. Była to nie tylko okazja do wspólnych zdjęć, ale też sprawdzenia umiejętności, przed przyszłymi, potencjalnie również wspólnymi operacjami i ćwiczeniami morskimi. W przyszłym tygodniu obędzie cię ceremonia cięcia blach pod budowę czwartego niszczyciela min.
21.03.2023

Czas upłynął! ORP Mewa wchodzi do szyku

Tegoroczny dzień świętego Walentego z pewnością zostanie zapamiętany przez osoby związane z polską Marynarką Wojenną. Dziś podniesiono banderę na trzecim niszczycielu min proj. 258, ORP Mewa (603). W ten sposób zakończył się pierwszy etap doposażania morskiego rodzaju sił zbrojnych w nowoczesne okręty przeciwminowe.
14.02.2023

Przekazanie obowiązków dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża [GALERIA]

W Porcie Wojennym Świnoujście miało dziś miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Kadm. Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie objął kmdr Piotr Sikora.
09.02.2023

Podniesienie bandery na ORP Albatros. Okręt wchodzi do szyku [ZDJĘCIA]

W 104. rocznicę utworzenia Marynarki Wojennej, 28 listopada, na niszczycielu min typu Kormoran II podniesiono biało-czerwoną banderę. ORP Albatros jest drugim, po ORP Kormoran, okrętem proj. 258, który wszedł do służby w polskiej Marynarce Wojennej. Uroczystość odbyła się w Porcie Wojennym Gdynia, a z tej okazji na okrętach podniesiono wielką galę banderową.
29.11.2022

Odpowiedź sektora na wyzwania kryzysu energetycznego podczas 36. EuroPOWER i 6. OZE POWER

7-8 listopada 2022 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 36. Konferencja Energetyczna EuroPOWER i 6. OZE POWER. Wydarzenie, na którego program składały się wystąpienia i debaty kluczowych przedstawicieli polskiego sektora energetycznego, zgromadziło ponad pół tysiąca uczestników.
14.11.2022

Port Gdynia i Nauta zbudowały portowe stanowisko dla Centrum Nauki Experyment

Od zeszłego tygodnia młodzi goście odwiedzający Centrum Nauki Experyment w Gdyni mogą sami sprawdzić, na czym polega praca suwnicowego w porcie. Jest to możliwe na nowym stanowisku, które powstało dzięki współpracy Zarządu Morskiego Portu Gdynia, Stoczni Remontowej Nauta i CN Experyment.
10.10.2022

Ekspert: nie da się zbadać 300 chemicznych parametrów wody rzecznej na raz

Badanie zanieczyszczenia wody rzecznej polega na eliminowaniu kolejnych przypuszczeń. Nie da się zbadać 300 chemicznych parametrów wody rzecznej na raz, dlatego na wyniki trzeba długo czekać – wyjaśnił w rozmowie z PAP dr Artur Magnuszewski, hydrolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
17.08.2022

"Stop gas, stop war!". Akcja Greenpeace przy Nord Stream 1 [WIDEO, ZDJĘCIA]

Greenpeace wraz z grupą nurków dotarł do położonego na dnie Bałtyku gazociągu Nord Stream 1, który dostarcza rosyjski gaz do Niemiec. Organizacja opublikowała dziś zdjęcia i nagrania, na których nurkowie z hasłami "Nie dla gazu", "Stop gas, stop war!" i "Gas embargo now" protestują wobec uzależnienia krajów członkowskich od paliw kopalnych.
09.06.2022

Nowy dowódca 13. Dywizjonu Trałowców już wybrany

W gdyńskim Porcie Wojennym odbyła się uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku Dowódcy 13. Dywizjonu Trałowców. Dowodzenie objął komandor porucznik Michał Dziugan. Ustępujący ze stanowiska komandor Jarosław Iwańczuk żegna się z dywizjonem, w którym służył przez większość swojej kariery zawodowej i przechodzi na stanowisko służbowe do Inspektoratu Marynarki Wojennej.
02.02.2022

ORP Czajka służył 54 lata. Za nami ostatnie opuszczenie bandery na okręcie

ORP Czajka to ponad 54 lata współtworzenia historii Polskiej Marynarki Wojennej. 8 grudnia na terenie 13. Dywizjonu Trałowców w Gdyni odbyła się uroczystość ostatniego opuszczenia bandery na tym okręcie. Przez wszystkie te lata okręt realizował zróżnicowane zadania wojny minowej pod biało-czerwoną banderą. Kilkukrotnie wchodził w skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej oraz Sił Odpowiedzi NATO reprezentując Polskę na arenie międzynarodowej.
08.12.2021

Eleship coraz bliżej komercjalizacji swojego oprogramowania. Czas na opinie branży [WIDEO]

System ELRoute 2.0 to propozycja gdańskiej firmy Eleship, który ma ułatwić pracę inżynierom, a także projektantom, stoczniowcom i armatorom w zarządzaniu procesem okablowania statków. Zapytaliśmy przedstawicieli towarzystw kwalifikacyjnych, czy widzą miejsce na branżowym rynku na tak nowatorskie oprogramowanie.
08.11.2021

Open Spirit 2021. Tym razem przeszukali wody estońskie

Ponad 250 obiektów sprawdzonych, 20 min morskich zlokalizowanych, 6 min zneutralizowanych - to efekt udziału okrętu ORP Czajka z 13. Dywizjonu Trałowców w międzynarodowej operacji przeciwminowej pk. Open Spirit 2021 u wybrzeży Estonii.
05.05.2021

Prezes Wód Polskich ostrzega przed kolejną poważną awarią oczyszczalni Czajka

Użycie rur stalowych do transportu ścieków komunalnych, z którymi zimą będzie transportowana mieszanina piasku i chlorku sodu z magnezem może doprowadzić do perforacji rurociągu i kolejnej poważnej awarii "Czajki" - napisał w liście do Rafała Trzaskowskiego prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
08.01.2021

Spot promujący Sopot nagrodzony na festiwalu FilmAT (wideo)

W jubileuszowej edycji festiwalu FilmAT, w kategorii Film promujący miasto, spot reklamowy „Sopot naturalnie kulturalny” zdobył nagrodę specjalną.
26.12.2020

MPWiK w tym roku dokonało 19 nielegalnych zrzutów ścieków

MPWiK w tym roku dokonało z przelewu przy ul. Farysa 19 nielegalnych zrzutów nieoczyszczonych ścieków do Wisły. Pozwolenie mówi jedynie o 10 zrzutach – poinformował PAP prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
23.12.2020

WP.pl o awarii "Czajki": Urzędnicy wiedzieli, że rury zastosowane pod Wisłą się sypią

Wirtualna Polska dotarła do dokumentu o stanie najważniejszych warszawskich rurociągów kanalizacyjnych. Już rok przed awarią rurociągu pod dnem Wisły, eksperci alarmowali o postępującej degradacji kolektorów. Ekspertyza trafiła do urzędu miasta i… została utajniona – czytamy w środę na portalu.
23.12.2020

MPWiK: rurociąg działa prawidłowo; ścieki trafiają do "Czajki"

Rurociąg pod Wisłą działa prawidłowo, a ścieki są nieprzerwanie przesyłane z lewobrzeżnej Warszawy do Zakładu "Czajka" - poinformowała we wtorek wieczorem PAP zastępca rzecznika prasowego MPWiK Marta Pytkowska. Dodała, że nieprawdziwe jest również twierdzenie prezesa PGW Wody Polskie, jakoby uruchamianie przelewów burzowych było nielegalne.
22.12.2020

MPWiK odpiera zarzuty prezesa Wód Polskich

MPWiK odpowiedziało w czwartek na zastrzeżenia prezesa Wód Polskich ws. budowy nowego układu przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Choć zarząd spółki uznał zarzuty są bezzasadne, to jednak przyznał, że nowy rurociąg zapewnia transfer ścieków sanitarnych w porze suchej.
17.12.2020

Ścieki do "Czajki" płyną nowym rurociągiem

Ścieki z lewobrzeżnej Warszawy płyną do oczyszczalni "Czajka" nowym rurociągiem ułożonym pod dnem Wisły – poinformował w poniedziałek na Twitterze prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.
14.12.2020

Warszawa: ścieki do "Czajki" popłyną nowym kolektorem w tym miesiącu

Ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" mają popłynąć nowym kolektorem w tym miesiącu – zapowiedział w poniedziałek rzecznik MPWiK Marek Smółka.
07.12.2020

ORP Flaming kończy służbę w Marynarce Wojennej

Przez ponad 54 lata realizował zróżnicowane zadania wojny minowej pod biało-czerwoną banderą, kilkukrotnie wchodził w skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej oraz Sił Odpowiedzi NATO reprezentując Polskę na arenie międzynarodowej. W piątek, 4 grudnia, po 54 latach służby, na okręcie ORP Flaming opuszczono po raz ostatni banderę Marynarki Wojennej RP.
04.12.2020

Ukwiał na trałowcach?

W październiku w 8. FOW w Świnoujściu odbyła się prezentacja połączona z pokazem możliwości posadowienia i bojowego wykorzystania OPM UKWIAŁ na trałowcach proj. 207 P z 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców.
26.11.2020

Trwa wybór firmy, która udrożni tunel pod Wisłą

MPWiK nie udrożniło tunelu pod Wisłą, by umożliwić prokuraturze przeprowadzenie powtórnych oględzin w związku z sierpniową awarią oczyszczalni "Czajka". "Będzie to przedsięwzięcie trudne, porównywalne do prac górniczych" – poinformowali PAP wodociągowcy. Obecnie trwa wybór firmy, która mogłaby się podjąć tego zadania.
23.10.2020

W przyszłym tygodniu niższy poziom wody na Wiśle w Warszawie

W przyszłym tygodniu stan wody na Wiśle w Warszawie osiągnie poziom z czasu, kiedy zbudowano most pontonowy – poinformował w czwartek rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel. Zastrzegł, że o ponownym spięciu przeprawy zdecyduje wojsko.
22.10.2020

Wojsko zdemontowało most pontonowy - nieczystości leją się do Wisły

Wojsko zdemontowało w piątek most pontonowy na Wiśle, na którym ułożone były dwie nitki rurociągu tymczasowego doprowadzającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Nieczystości leją się do Wisły.
16.10.2020

Warszawa: rurociąg zdjęty z mostu pontonowego; w piątek rozpięcie przeprawy

W czwartek wieczorem zdemontowany rurociąg tymczasowy został usunięty z mostu pontonowego - poinformował rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie Marek Smółka. Na piątek wojsko rozpocznie operację rozpięcia mostu.
15.10.2020

Możliwy demontaż bypassa do Czajki; ścieki popłyną do Wisły

Z powodu wzrostu poziomu wody w Wiśle może zajść konieczność demontażu tymczasowego rurociągu odprowadzającego ścieki do oczyszczalni – poinformował w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W takim wypadku nieczystości będą zrzucane wprost do Wisły – dodał w rozmowie z PAP prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
14.10.2020

Okręty NATO w Porcie Gdańsk [foto, wideo]

Dzisiaj (9 października) do gdańskiego portu wpłynęło siedem okrętów stałego Zespołu Sił Przeciwminowych NATO (SNMCM G1). Jednostki zacumowały w pobliżu nabrzeża Westerplatte.
09.10.2020

Zakład wodociągów powinien informować o każdym zrzucie ścieków do Odry

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie powinien informować Wody Polski o każdym zrzucie ścieków do Odry – stwierdziły Wody Polskie po kontroli w zakładzie. Kilka tygodni temu zakład zrzucił do rzeki ścieki.
09.10.2020

Wody Polskie kontrolują Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w Szczecinie zakończyło kontrolę Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. W jej wyniku na jaw wyszło, że dla części tzw. przelewów burzowych szczecińska spółka nie posiada od czterech lat pozwolenia wodnoprawnego. Opublikowane zostały również zalecenia pokontrolne, do których przestrzegania zobowiązany będzie ZWIK.
09.10.2020

Nie było sabotażu w Czajce; prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie rzekomego sabotażu w oczyszczalni "Czajka", który według MPWiK miał być przyczyną sierpniowej awarii. Intencjonalne działanie człowieka jest wariantem nieprawdopodobnym – stwierdzono.
09.10.2020

Ścieki znowu płyną do Wisły

Znów leją się nieoczyszczone ścieki wprost do Wisły – poinformował dziś rzecznik Wód Polskich, Sergiusz Kieruzel. Natomiast rzecznik MPWiK Marek Smółka przekazał, że nastąpiła przerwa w działaniu tymczasowego kolektora odprowadzającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka.
06.10.2020

Część nieczystości nadal wpada do Wisły

W środę kontynuowane są prace nad usunięciem usterki jednej z pomp tłoczących ścieki do warszawskiej "Czajki" tymczasowym układem przesyłowym. Do czasu naprawy pompę zastąpią dwa mniejsze urządzenia, z których jedno już zamontowano. Na razie część ścieków nadal trafia do Wisły - podaje MPWiK.
30.09.2020

Usterka jednej z pomp w Czajce. Do jutra zostanie naprawiona

Dokładnie tak, jak miało to miejsce rok temu, zdarzają się usterki, np. w tej chwili jest usterka jednej z pomp, która miejmy nadzieję do jutra zostanie naprawiona - powiedział w poniedziałek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, odnosząc się do awarii w oczyszczalni "Czajka".
28.09.2020

Tymczasowy rurociąg gotowy, od niedzieli ścieki nie trafiają do Wisły

Tymczasowy rurociąg jest gotowy i działa; od niedzieli ścieki z lewobrzeżnych dzielnic miasta nie trafiają już do Wisły - poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Podkreślił jednak, że problem zostanie rozwiązany kompleksowo dopiero w przyszłym roku.
22.09.2020

Kolejne badanie wody z ujścia Wisły - odpowiada wymaganiom sanitarnym

Poniedziałkowe wyniki badania wody pobranej dwa dni wcześniej z Zatoki Gdańskiej w rejonie ujścia Wisły wykazały, że jej jakość odpowiada wymaganiom sanitarnym. Analizy bakteriologiczne wody mają związek z awaryjnym zrzutem ścieków do rzeki w Warszawie.
21.09.2020

Radna Warszawy apeluje o powstrzymanie się od oskarżeń w sprawie oczyszczalni Czajka

– Nie ferujmy wyroków, które mogłyby okazać się krzywdzące, dopóki nie uzyskamy fachowej opinii ekspertów w kwestii odpowiedzialności za awarię Oczyszczalni Ścieków „Czajka” – mówi Anna Auksel-Sekutowicz, radna m.st. Warszawy. Po kolejnej awarii kolektorów doprowadzających nieczystości do oczyszczalni zapadła decyzja o budowie awaryjnego systemu, który ma powstrzymać zrzut ścieków do Wisły.
21.09.2020

Próbny przesył ścieków w Warszawie może potrwać do 72 godzin

Trwa próbny przesył ścieków rurami po moście pontonowym. Proces ten może potrwać do 72 godzin - poinformowała w sobotę PAP rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka.
19.09.2020

Rozpoczął się próbny przesył ścieków rurami po moście pontonowym

Rozpoczęliśmy próbny przesył ścieków rurami po moście pontonowym; teraz zespół MPWiK sprawdza stabilność i szczelność tego systemu - przekazał w sobotę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Taki przesył ścieków to konsekwencja awarii rurociągu, który odprowadzał je do oczyszczalni "Czajka".
19.09.2020

Rurociągi przesyłające ścieki do „Czajki” zbudowane z nieodpowiednich materiałów (wywiad z ekspertem)

Rurociągi przesyłające ścieki pod dnem Wisły do oczyszczalni „Czajka” zostały zbudowane z nieodpowiedniego materiału. Awaria była wręcz nieuchronna. Warszawa potrzebuje kolejnej oczyszczalni, a żadne sterowanie nie zda egzaminu dopóki nie zostanie zapewniona odpowiednia możliwość oczyszczania ścieków i przepustowość kanalizacji – mówi w rozmowie z PAP ekspert w dziedzinie projektowania i budowy oczyszczalni inż. Janusz Waś.
18.09.2020

Neutralizacja pozostałości po II wojnie światowej w Gdańsku

W dniach 14-15 czerwca przeprowadzona została operacja neutralizacji dwóch min morskich typu GC znalezionych w Wiśle Śmiałej w Gdańsku. Przez dwa dni specjaliści od podwodnych zadań z 13. Dywizjonu Trałowców (8. Flotylla Obrony Wybrzeża) usunęli pozostałości po II wojnie światowej zawierające w sobie blisko 2000 kg materiału wybuchowego.
17.09.2020

Most pontonowy na Wiśle jest już gotowy

Most pontonowy na Wiśle jest już gotowy. Dziękuję za profesjonalizm żołnierzom Wojska Polskiego - poinformował dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
09.09.2020

Prezes Wód Polskich: pozwolenie na zastępczy rurociąg wydane w 18 godzin

Zaledwie 18 godzin trwało wydanie przez Wody Polskie stołecznemu MPWiK pozwolenie na budowę mostu pontonowego i zapasowego rurociągu – poinformował na Twitterze prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
08.09.2020

Szlak żeglowny na Wiśle zamknięty do odwołania w związku z budową mostu pontonowego

Ze względu na budowę mostu pontonowego przez Wisłę w rejonie mostu Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oraz wykonywania przewiertu pod dnem Wisły, szlak żeglowny od km 520 do 523 będzie zamknięty od godz. 00:00 w dniu 8 września do odwołania - napisała dziś na Twitterze Komenda Stołeczna Policji.
08.09.2020

Gen. Owczarek o moście pontonowym na Wiśle

Jeżeli będziemy mieli złe warunki atmosferyczne, fala powodziowa powyżej półtora metra, nurt powyżej 2 m/s, czy kra zimą, to most pontonowy będziemy musimy rozpiąć - poinformował we wtorek inspektor Rodzajów Wojsk z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dywizji Sławomir Owczarek.
08.09.2020

Most pontonowy na Wiśle będzie gotowy w czwartek

10 września most pontonowy na Wiśle będzie gotowy do użytkowania - mówił we wtorek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, przekazując informacje na temat budowy mostu pontonowego na Wiśle. Dodał, że przeprawa będzie mogła być wykorzystywana do listopada.
08.09.2020

Rozpoczęła się budowa mostu pontonowego na Wiśle

We wtorek rozpocznie się budowa mostu pontonowego na Wiśle, który będzie podtrzymywać alternatywny kolektor odprowadzający ścieki do warszawskiej oczyszczalni "Czajka". Montaż przeprawy potrwa do czwartku.
08.09.2020

W związku z budową mostu pontonowego na Wiśle szlak żeglowny będzie zamknięty

Ze względu na budowę mostu pontonowego przez Wisłę w rejonie mostu Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oraz wykonywania przewiertu pod dnem Wisły, szlak żeglowny od km 520 do 523 będzie zamknięty - od północy 8 września do odwołania - poinformowała we wtorek Komenda Stołeczna Policji na Twitterze.
08.09.2020

Trwają przygotowania do budowy tymczasowego kolektora ściekowego

Rury do konstrukcji awaryjnego rurociągu, którym zostaną doprowadzone ścieki z prawobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka", dotarły już na plac budowy po obu brzegach Wisły, nieopodal mostu Marii Skłodowskiej-Curie. Dzisiaj specjaliści łączyli elementy rur.
07.09.2020

Bez sabotażu w Czajce

Awaria kolektora doprowadzającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" nie była wynikiem celowego działania – poinformowała poniedziałkowa "Rzeczpospolita", powołując się na informacje prokuratury.
07.09.2020

Trzaskowski: nie wejdę w polityczną walkę za poziomie ścieków

Na uruchomiony przez PiS licznik ścieków kierowanych do Wisły mógłbym odpowiedzieć podobnym licznikiem z czasów, gdy prezydentem stolicy był Lech Kaczyński; ale nie wejdę w polityczną walkę na poziomie ścieków, Polska polityka może być inna - przekazał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
06.09.2020

Jakość wody u ujścia Wisły odpowiada wymaganiom sanitarnym

Pomorski Sanepid poinformował w niedzielę, że badanie wody pobranej dwa dni wcześniej u ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej wykazało, iż jej jakość odpowiada wymaganiom sanitarnym. Badanie miało związek ze zrzutem do rzeki ścieków po awarii sieci warszawskiej oczyszczalni „Czajka”.
06.09.2020

Kolejny dzień przygotowań do budowy tymczasowego kolektora ściekowego

Na obu brzegach Wisły, w okolicy mostu Marii Skłodowskiej-Curie, od niedzielnego poranka kontynuowane są prace przygotowawcze do budowy tymczasowego rurociągu, którym popłyną nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka. Po awarii, do której doszło tydzień temu ścieki są zrzucane do rzeki.
06.09.2020

Specjalna strona z licznikiem wskazującym litry ścieków wpadających do Wisły

Uruchomiliśmy specjalną stronę internetową z licznikiem wskazującym liczbę litrów ścieków wpadających do Wisły z pominięciem oczyszczalni ścieków Czajka z powodu awarii – poinformował w sobotę wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.
05.09.2020

Komisja Helsińska: śledzimy rozwój wydarzeń związany z awarią przesyłu ścieków w Warszawie

Jesteśmy świadomi, że w Warszawie doszło do wycieków ścieków, ale "skala incydentu nie jest w pełni znana", nie jest też jasne, jaki będzie miało to wpływ na wody morskie - przekazała PAP Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (Komisja Helsińska, HELCOM).
04.09.2020

Przygotowania do budowy zapasowego rurociągu przez Wisłę

W okolicach zrzutu ścieków do Wisły służby miejskie zagrodziły w piątek drogi prowadzące do rzeki. Wprowadzono objazdy na ścieżkach rowerowych. Na kolektorze ściekowym w godzinach porannych było kilku pracowników MPWiK. Miejsce przyszłej budowy mostu pontonowego oglądało dwóch żołnierzy.
04.09.2020

Narada w Gdańsku w sprawie skutków awarii kolektora Czajka

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz, w czwartek, 3 września spotkała się m.in. ze swoimi zastępcami Piotrem Grzelakiem i Piotrem Borawskim, a także prezesem spółki Gdańska Infrastruktura Wodno-Kanalizacyjna i przedstawicielem Saur Neptun Gdańsk.
03.09.2020

We wtorek rozpocznie się budowa mostu pontonowego na Wiśle w Warszawie

8 września, rozpocznie się budowa mostu pontonowego na Wiśle, który będzie podtrzymywać alternatywny rurociąg odprowadzający ścieki do warszawskiej oczyszczalni "Czajka" - poinformował PAP rzecznik Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Marek Pawlak. Budowa potrwa do czwartku.
03.09.2020

WIOŚ kontroluje wodę w Wiśle i Zatoce

Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w związku ze zrzutem ścieków w Warszawie bada wodę w Wiśle i Zatoce Gdańskiej – poinformował WIOŚ w środę.
02.09.2020

Trwa posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem wojska i MPWiK ws. Czajki

Dzisiaj rano rozpoczęło się posiedzenie sztabu kryzysowego ws. sytuacji w oczyszczalni "Czajka" z udziałem wojska, MPWiK - poinformował rzecznik MPWiK Marek Smółka.
02.09.2020

Protest Greenpeace na Wiśle

Kilkanaście osób - aktywistek i aktywistów Greenpeace - protestowało na Wiśle w okolicach, gdzie doszło do awarii kolektora przesyłowego oczyszczalni "Czajka" w Warszawie. Na łodziach trzymali m.in. banery "Ścieki, beton, dewastacja - chrońmy polskie rzeki" oraz "Dosyć gadania, chrońcie polskie rzeki!".
01.09.2020

Most pontonowy na Wiśle postawi wojsko; nadzór i koszty po stronie miasta

Most pontonowy na Wiśle postawi wojsko, ale nadzór i pokrycie wszystkich kosztów będą po stronie miasta; na środę rano zwołane zostało kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego w sprawie sytuacji w oczyszczalni "Czajka" - poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
01.09.2020

Rzeczniczka stołecznego ratusza pyta, o jakich zaleceniach ws. "Czajki" mówił szef KPRM

Proszę doprecyzować, jakie zalecenia ma pan na myśli albo wycofać się z tej sugestii - czytamy we wpisie rzeczniczki stołecznego ratusza Karoliny Gałeckiej do szefa KPRM Michała Dworczyka. Chodzi o wypowiedź, zgodnie z którą miasto nie zastosowało się do zaleceń po zeszłorocznej awarii "Czajki".
01.09.2020

Fala ścieków z Czajki dotrze na Pomorze

Pod koniec tygodnia mieszkańcy Pomorza mogą spodziewać się fali ścieków, która zbliża się na północ kraju wraz z wodami Wisły po awarii kolektora oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie.
01.09.2020

Gróbarczyk oddaje sprawę Czajki do prokuratury

Oddajemy do prokuratury sprawę awarii w oczyszczalni Czajka - poinformował we wtorek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
01.09.2020

WWF: Rzeki - ścieki?

Rok po awarii kolektora przesyłowego ścieków w Warszawie, fekalia znowu płyną Wisłą. Miliardy poszły w błoto, scenariusze awaryjne zawiodły, a największa polska rzeka jest ponownie zanieczyszczana ściekami. Żądamy naprawienia szkód i pełnego wyjaśnienia tej sprawy.
01.09.2020

Gróbarczyk: sprawa Czajki dzisiaj trafi do prokuratury

Sprawa awarii w systemie przesyłu ścieków do warszawskiej oczyszczalni Czajka dzisiaj trafi do prokuratury - zapowiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. „Przewidzieliśmy tę katastrofę” - dodał.
01.09.2020

Trzaskowski: podjęliśmy decyzję, aby awaryjny system przesyłu ścieków był pod Wisłą

Podjęliśmy decyzję, aby awaryjny system przesyłu ścieków był pod Wisłą. Po przeprowadzonych analizach mamy dokładnie wiedzę, w którym miejscu i w jaki sposób przeprowadzić przecisk rur stalowych pod Wisłą - powiedział w poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
31.08.2020

RCB: unikaj kąpieli i sportów wodnych w Wiśle od Warszawy w stronę Gdańska!

W Wiśle, od Warszawy w stronę Gdańska, unikaj kąpieli i sportów wodnych. Nie używaj do mycia wody z rzeki - ostrzega w poniedziałek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
31.08.2020

Wojsko zbuduje most tymczasowy na Wiśle

Wojsko Polskie jest gotowe, aby drugi raz zbudować tymczasowy most na Wiśle, na którym położony zostanie rurociąg odprowadzający ścieki do "Czajki" - zapewnił w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak. Sprawa ma być omawiana we wtorek na posiedzeniu sztabu kryzysowego w KPRM.
31.08.2020

Kilometr tunelu z rurociągiem przesyłowym do Czajki zalany ściekami

Tunel, w którym znajdują są dwa rurociągi przesyłające nieczystości do oczyszczalni Czajka, został zalany ściekami na odcinku jednego kilometra – poinformował w poniedziałek Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie (WIOŚ).
31.08.2020

Unikaj kąpieli i sportów wodnych w Wiśle!

Unikaj w Wiśle - od Warszawy w stronę Gdańska - kąpieli i sportów wodnych oraz nie używaj do mycia wody z rzeki - wzywa Główny Inspektor Sanitarny w związku z awarią układu przesyłowego ścieków w oczyszczalni Czajka..
31.08.2020

Z kolektora ściekowego nadal wpada do Wisły brązowa, cuchnąca ciecz

Z kolektora ściekowego znajdującego się przy moście Marii Skłodowskiej – Curie do Wisły wlewa się brązowa ciecz, na któej unosi się biała piana. Straż miejska i policja pilnują dostępu do rzeki.
31.08.2020

Trzaskowski o zrzuceniu ścieków do Wisły: ustosunkuję się po sprawdzeniu wszystkich faktów

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powiedział w środę, że do informacji Wód Polskich o zrzuceniu ścieków komunalnych do Wisły przez stołeczne Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ustosunkuje się "po sprawdzeniu wszystkich faktów"
24.06.2020

Morawiecki: zbiornik Racibórz Dolny chroni przed wielką wodą, jak ta z 1997 r.

Dzięki zbiornikowi Racibórz Dolny Śląskowi, Opolszczyźnie i Dolnemu Śląskowi nie grozi już wielka powódź, jak ta z 1997 r. – mówił w środę premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził tę inwestycję. Szef rządu i minister środowiska Michał Woś zarzucili poprzednim rządom nieudolność w budowie zbiornika.
24.06.2020

Rzecznik rządu o zrzuceniu ścieków do Wisły: mam nadzieję, że Trzaskowski się wytłumaczy

Mam nadzieję, że Rafał Trzaskowski wytłumaczy się z zaniechań dotyczących zabezpieczenia kolektorów ścieków i realizacji deklaracji, które składał po awarii oczyszczalni Czajka w Warszawie – odniósł się rzecznik prasowy rządu Piotr Müller do informacji Wód Polskich o tym, że doszło do zrzucenia ścieków komunalnych do Wisły.
24.06.2020

Wody Polskie: MPWiK zrzuciło w nocy ścieki komunalne do Wisły

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie zrzuciło minionej nocy ścieki komunalne do Wisły – poinformował we wtorek prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
23.06.2020

Maląg: W ramach tarcz antykryzysowych na wsparcie miejsc pracy trafiło 88 mld zł

Ponad 88 mld zł trafiło na wsparcie miejsc pracy. Możemy śmiało powiedzieć, że ochroniliśmy w ten sposób ok. 5 mln miejsc pracy – podkreślała w sobotę w Gostyniu (woj. wielkopolskie) minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
20.06.2020

Gróbarczyk: deklaracja Trzaskowskiego o zatrzymaniu przekopu mierzei godzi w bezpieczeństwo państwa

Deklaracja Rafała Trzaskowskiego dotycząca zatrzymania budowy przekopu Mierzei Wiślanej jest szkodliwa i godzi w bezpieczeństwo państwa - poinformował w przesłanym PAP komunikacie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
25.05.2020

Gróbarczyk: Trzaskowski, odpowiadający za katastrofę ściekową, podpisał deklarację z Zielonymi

Rafał Trzaskowski, który odpowiada za katastrofę ściekową oczyszczalni Czajka, podpisał deklarację z "Zielonymi". Wśród postulatów jest też zatrzymanie Przekopu Mierzei Wiślanej, chociaż sam głosował za ustawą dotyczącą tej inwestycji - poinformował w poniedziałek na Twitterze minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
25.05.2020

ORP Mewa kończy służbę w Marynarce Wojennej

Po ponad 52 latach służby w Marynarce Wojennej, na okręcie ORP Mewa opuszczono po raz ostatni biało-czerwoną banderę. Uroczystość odbyła się na terenie 13. Dywizjonu Trałowców w Porcie Wojennym w Gdyni.
30.12.2019

Ostatnie posiedzenie Państwowej Rady Gospodarki Wodnej IV Kadencji

11 grudnia 2019 r. w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odbyło się ostatnie posiedzenie Członków Krajowej Rady Gospodarki Wodnej wykonujących zadania Państwowej Rady Gospodarki Wodnej IV Kadencji będącej organem doradczym Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawach gospodarki wodnej.
14.12.2019

Rozpoczął się demontaż rurociągu do oczyszczalni Czajka

Prowadzimy prace przygotowawcze w związku ze ściąganiem z mostu pontonowego rur odprowadzających ścieki do oczyszczalni. Zakładamy, że do demontażu mostu będzie można przystąpić w niedzielę wieczorem – poinformował Robert Kciuk, dyrektor Wód Polskich w Warszawie podczas briefingu prasowego.
23.11.2019

Do środowiska naturalnego trafia coraz więcej leków. To ogromne zagrożenie dla ryb

Do środowiska naturalnego, także w Polsce, trafia coraz więcej leków. Szkodzą one żywym organizmom i choć ludzie na razie są bezpieczni, to nie zawsze musi tak być - mówi w rozmowie z PAP prof. Piotr Stepnowski, chemik z Uniwersytetu Gdańskiego i prorektor tej uczelni.
20.11.2019

Wieczorem rusza demontaż zastępczego rurociągu do stołecznej oczyszczalni Czajka

W piątek wieczorem rozpoczną się prace demontażowe instalacji z komory zrzutni, które pozwolą na przekierowanie ścieków odprowadzanych tymczasowym rurociągiem z lewobrzeżnej Warszawy do naprawionego kolektora – poinformowały Wody Polskie.
15.11.2019

PK: Śledztwo w sprawach oczyszczalni Czajka objęte nadzorem prokuratora krajowego

Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski połączył śledztwa ws. oczyszczalni "Czajka" do jednego postępowania i objął je nadzorem. Śledztwo trafiło do dalszego prowadzenia w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie - poinformowała w czwartek rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.
27.09.2019

Fiński polityk po awarii Czajki chce kontroli oczyszczalni ścieków wokół Bałtyku

Deputowany do fińskiego parlamentu z Wysp Alandzkich Mats Loefstroem wystąpił z wnioskiem do rządu Finlandii o kontrolę stanu oczyszczalni ścieków wokół Bałtyku. Powodem takiego działania jest awaria instalacji w warszawskiej Czajce.
25.09.2019

Dworczyk o awarii w Czajce: Sytuacja jest pod kontrolą, ale czekamy, aż Warszawa przygotuje swoje rozwiązanie

Sytuacja obecnie jest pod kontrolą, ale rozwiązanie przygotowane przez rząd jest tymczasowe. Czekamy, aż Warszawa do końca października przygotuje swoje alternatywne połączenie z oczyszczalnią ścieków Czajka - mówił w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.
24.09.2019

MPWiK potwierdziło awarię spalarni osadów w Czajce

W związku z awarią rekuperatorów, tj. wymienników ciepła, z eksploatacji została wyłączona Stacja termicznej utylizacji osadów ściekowych (STUOŚ), co było związane z uszkodzeniem jednego z urządzeń spalarni - poinformowało MPWiK w Warszawie.
20.09.2019

Warszawa: Przez deszcz ścieki spływają do Wisły

W związku z opadami deszczu zwiększył się odpływ ścieków i wód opadowych z siedmiu dzielnic lewobrzeżnej Warszawy. Nadwyżka trafia obecnie do Wisły - przekazał w środę PAP Sergiusz Kieruzel, rzecznik prasowy Wód Polskich.
18.09.2019

MGMiŻŚ: Przepompownia ścieków do oczyszczalni Czajka działa w 100 proc.

Osiągnięto 100 proc. wydajność przepompowywania ścieków do oczyszczalni Czajka - poinformowała wiceszefowa MGMiŻŚ Anna Moskwa podczas sobotniej konferencji, na której apelowano też m.in. o oszczędzanie wody.
14.09.2019

Awaria oczyszczalni Czajka w Warszawie bez wpływu na jakość wody w dolnym biegu Wisły i na gdańskich plażach

Gdańscy specjaliści stale monitorują sytuację w związku z awarią kolektora ściekowego w Warszawie. Jak na razie, nie stwierdzono niekorzystnych zmian w jakości wód w Gdańsku. Badania prowadzone są przez dwie instytucje państwowe: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska i Sanepid. O tym, co mogło być przyczyną stosunkowo nieznacznego przekroczenia norm w jednym badaniu (dotyczącym plaży na Stogach), piszemy niżej.
13.09.2019

Polska złożyła HELCOM wyjaśnienia w sprawie zrzutu ścieków do Wisły

Polska udzieliła w czwartek Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (HELCOM) "obszernych informacji" ws. awarii rurociągów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka - poinformował Dominik Littfass z sekretariatu HELCOM w Helsinkach.
13.09.2019

Ekspert: po awarii Czajki do Bałtyku wpływa tyle fosforu co z terenu całej Szwecji

Po awarii warszawskiej oczyszczalni ścieków samą tylko Wisłą wpływa do Bałtyku tyle fosforu, ile z terenu całej Szwecji - przekazał w środę PAP Lars Sonesten, ekspert ze Szwedzkiego Uniwersytetu Rolniczego w Uppsali.
11.09.2019

Wody Polskie: ścieki płyną do oczyszczalni Czajka bez przerwy

Ścieki z lewobrzeżnej Warszawy płyną do oczyszczalni "Czajka" bez przerwy. Wydajność rurociągów zapasowych sięga od 40 do 100 proc. – poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Sergiusz Kieruzel.
10.09.2019

Dworczyk: dziś uruchomienie obu nitek awaryjnego rurociągu

O godz. 14 w niedzielę nastąpi uruchomienie obu nitek awaryjnego rurociągu łączącego lewy brzeg Wisły z oczyszczalnią "Czajka" - poinformował PAP szef KPRM Michał Dworczyk.
08.09.2019

Dworczyk: Obie nitki rurociągu rozpoczną działanie w sobotę wieczorem, najdalej w niedzielę rano

Obie nitki rurociągu do oczyszczalni Czajka rozpoczną działanie w sobotę wieczorem, najdalej w niedzielę w godzinach porannych - oświadczył podczas piątkowej konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk.
06.09.2019

Trzaskowski o awarii oczyszczalni Czajka: najpierw naprawmy, potem będziemy rozliczać

Najpierw naprawmy awarię w oczyszczalni "Czajka", a potem będziemy rozliczać - powiedział w środę prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Jeżeli stwierdzimy, że były problemy w zarządzaniu, to oczywiście będą wyciągane kolejne wnioski" - dodał.
04.09.2019

172 żołnierzy brało udział przy budowie mostu pontonowego

Przy budowie mostu pontonowego na Wiśle brało w sumie udział 172 żołnierzy - powiedział dziennikarzom płk Bogdana Prokop, dowódca 2 Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego. Dodał, że teraz wojsko będzie dozorować obsługę mostu.
03.09.2019

GIOŚ: Do Wisły dostało się już ponad milion metrów sześciennych ścieków

Do Wisły od chwili rozpoczęcia awaryjnego zrzutu nieczystości dostało się już ponad milion metrów sześciennych ścieków ze stołecznego MPWiK - poinformował w poniedziałkowym komunikacie Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
03.09.2019

Wisła to nasz skarb, dbajmy o niego

Co sekundę do Wisły w Warszawie wpływają trzy tysiące litrów ścieków. Kolejny dzień trwa awaria nowoczesnej oczyszczalni ścieków Czajka. W efekcie zanieczyszczona woda z Warszawy trafia wprost do rzeki. Ścieki w połączeniu z niskim stanem wody, mogą stanowić zagrożenie dla ekosystemu i ograniczyć możliwość użytkowania wody przez ludzi na północ od Warszawy.
30.08.2019

Władze Warszawy zdecydowały o przyjęciu pomocy dot. alternatywnego rurociągu

W piątek rano w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło posiedzenie sztabu kryzysowego, w którym uczestniczył m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
30.08.2019

Minister środowiska: Związki azotanów zanieczyszczają wodę w Wiśle

Związki azotanów zanieczyszczają wodę w Wiśle, to są poważne zagrożenia – powiedział na antenie TVP w czwartek po zakończeniu obrad sztabu kryzysowego minister środowiska Henryk Kowalczyk.
30.08.2019

Neutralizacja min morskich z okresu II wojny światowej w Gdyni (foto)

W Gdyni w czwartek rozpoczęła się faza bojowa operacji neutralizacji morskich min dennych typu GC znalezionych w pobliżu portu. To pozostałość po II wojnie światowej.
11.10.2018

Pomorze Zachodnie razem z Obwodem Odeskim

Chęć współpracy i dalszego rozwijania dobrych stosunków to główne założenia listu intencyjnego pomiędzy Pomorzem Zachodnim i Obwodem Odeskim. W sobotę 1 września podpisy pod dokumentem złożyli marszałek Olgierd Geblewicz oraz zastępca przewodniczącego Rady Obwodu Odeskiego Yuriy Dimchoglo.
03.09.2018

Nowy dowódca 13. Dywizjonu Trałowców

W środę, 8 sierpnia, w basenie nr VIII Portu Wojennego w Gdyni miała miejsce uroczystość przekazania obowiązków dowódcy 13. Dywizjonu Trałowców. Dowodzenie nad jednostką objął komandor porucznik Jarosław Iwańczuk.
09.08.2018

ORP Błyskawica wyjdzie w morze i odda świąteczny salut

Historyczny niszczyciel ORP Błyskawica w wyjątkowy sposób uświetni tegoroczne święto Marynarki Wojennej. Jego kulminacyjnym punktem będzie parada morsko-lotnicza, w której okręt ma wziąć udział. Według założeń Błyskawica wyjdzie w morze i odda świąteczny salut armatni. W ten sposób uczci setną rocznicę utworzenia Marynarki Wojennej i stulecie polskiej niepodległości.
18.05.2018

Największe targi pracy zakończone!

Blisko 5 000 osób poszukiwało nowego zatrudnienia podczas 7. edycji Metropolitalnych Targów Pracy Pomorza. Atrakcyjne propozycje zaprezentowało im kilkadziesiąt firm z całego województwa pomorskiego, w tym zarówno znane, międzynarodowe marki, jak i regionalne przedsiębiorstwa. Ofertę wystawienniczą wzbogaciły praktyczne warsztaty, eksperckie prelekcje oraz tematyczne strefy - rozwoju, przedsiębiorczości, migranta i gamifikacji.
23.04.2018

88. rocznica utworzenia 13. Dywizjonu Trałowców

W Gdyni w piątek obchodzono 88. rocznicę utworzenia 13. Dywizjonu Trałowców. Z tej okazji na okrętach podniesiono wielką galę banderową, marynarze i pracownicy wojska spotkali się na uroczystej zbiórce, a teren jednostki został otwarty.
09.04.2018

Jest zgoda KE na dofinansowanie z funduszy UE na blisko 1,9 mld zł

KE wydała zgody na dofinansowanie z funduszy UE pięciu inwestycji w Polsce - poinformował resort inwestycji i rozwoju. Kwota dofinansowania to blisko 1,9 mld zł. Najwięcej pieniędzy trafi do stolicy m.in. na modernizację oczyszczalni ścieków i rozbudowę sieci wodociągowej.
10.03.2018

W MON podpisano umowy na kolejne niszczyciele min i okręt ratowniczy

Dostawę dwóch kolejnych niszczycieli min projektu Kormoran wraz z trzema pakietami wsparcia logistycznego oraz jednego okrętu ratowniczego z opcją zamówienia drugiego zakładają warte blisko 2 mld zł umowy, podpisane w środę w MON. Dostawy przewidziano na lata 2020-22.
27.12.2017

Mogą „podpalić” pół Lotosu i nic za to im nie grozi. Rozmawiamy z Grzegorzem Trzeciakiem i Dariuszem Czajką z firmy Squadron

Patrzą z góry i wiedzą co widzą. Mogą „podpalić” rafinerię lub elektrownię i nic za to im nie grozi. Wszystko w celu doskonalenia procedur awaryjnych. Rozmawiamy z Grzegorzem Trzeciakiem i Dariuszem Czajką z firmy Squadron. Założyciele firmy Squadron, którzy wiedzę o bezzałogowych statkach powietrznych mają w małym palcu, przekonują dlaczego warto postawić na sprawdzonych zawodowców, którzy wdrażają profesjonalny system pracy z dronami w przedsiębiorstwach.
25.12.2017

MON: Po świętach umowa na kolejne niszczyciele min

Umowa na dostawę dwóch kolejnych niszczycieli min oraz nowego okrętu ratowniczego zostanie podpisana w najbliższą środę – poinformowało w piątek MON.
22.12.2017

Gdynia: Marynarka Wojenna zaprezentowała okręt ORP „Kormoran” (foto)

Marynarka Wojenna zaprezentowała w Gdyni nowy okręt – niszczyciel min ORP "Kormoran". Na wtorek zaplanowano uroczyste pierwsze podniesienie bandery na jednostce; od tego momentu formalnie zacznie ona pełnić funkcję okrętu MW.
27.11.2017

Budowa Kormorana zakończona sukcesem. MON zamówi dwa kolejne niszczyciele min

Inspektorat Uzbrojenia potwierdził, że Ministerstwo Obrony Narodowej zamówi dwa kolejne niszczyciele min typu Kormoran II – poinformowało Radio Gdańsk. Nowa umowa ma zostać podpisana jeszcze w tym roku. Prototypową jednostkę stocznia Remontowa Shipbuilding przekazała Marynarce Wojennej w ubiegłym tygodniu. Kormoran wejdzie do służby już w najbliższy wtorek.
23.11.2017

Uroczysty powrót marynarzy PKW Czernicki

Po ponad półrocznej, pierwszej w historii, misji polskiego okrętu w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2) marynarze wracają do macierzystego portu. ORP „Kontradmirał X. Czernicki” wejdzie do portu w poniedziałek 10 lipca.
07.07.2017

Zakończyły się największe tegoroczne manewry wojskowe Anakonada 2016 (wideo)

W piątek 17 czerwca zakończyły się największe, tegoroczne manewry wojskowe Anakonda-16. Bardzo ważnym elementem ćwiczenia było prowadzenie morskiej operacji obronnej. Zadanie to wykonywały okręty oraz jednostki brzegowe Marynarki Wojennej.
17.06.2016

Okręty 8.FOW na wodach Zatoki Pomorskiej i Zatoki Gdańskiej

Trałowce oraz okręt transportowo-minowy ze składu 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, w ramach ćwiczenia Anakonda-16 zrealizowały pierwsze strzelania artyleryjskie na wodach Zatoki Pomorskiej. Strzelano m.in. do makiety miny morskiej.
08.06.2016

Już za tydzień XIII Bałtycki Festiwal Nauki

Dokładnie za tydzień rozpocznie się Bałtycki Festiwal Nauki, który odbędzie się w dniach 19-24 maja br. Program obejmuje aż 920 wydarzeń, w których udział wezmą 43 instytucje. W organizację BFN zaangażowało się 5 100 osób.
13.05.2015

300 dni polskiego dowództwa nad SNMCMG1.

We wtorek, 12 listopada, minęło 300 dni odkąd Polska Marynarka Wojenna objęła dowodzenie nad Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1. W tym czasie okręty Zespołu przeszły łącznie 16 tysięcy mil morskich i zawinęły do 23 portów w 16 krajach.
15.11.2013

Manewry „Northern Coast 2013” zakończone

Dwa polskie okręty zakończyły wczoraj, 19 sierpnia udział w międzynarodowym ćwiczeniu Northern Coasts 2013. Niszczyciel min ORP „Czajka” i okręt dowodzenia Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1) ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” przez ostatnie dziesięć dni operowały u wybrzeży Szwecji w składzie międzynarodowej grupy okrętów działając w realiach symulowanego kryzysu morskiego.
23.09.2013

Powołanie Rady Nadzorczej ZMPG-a S.A. kolejnej kadencji

25 czerwca odbyło się w Warszawie Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. Zgromadzenie m.in. zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki oraz sprawozdanie Zarządu z działalności spółki za rok 2012, jak również dokumenty sprawozdawcze grupy kapitałowej ZMPG-a S.A. Powołano także Radę Nadzorczą spółki VI kadencji.
01.07.2013

ORP Czajka wraca do portu macierzystego po kilku miesiącach służby

W niedzielę 5 maja o godzinie 9:00 powrócił do macierzystego portu w Gdyni niszczyciel min ORP Czajka. Okręt służył w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG-1).
06.05.2013

Polska Marynarka Wojenna obejmuje dowodzenie tarczą przeciwminową

W czwartek, 17 stycznia, polska Marynarka Wojenna obejmie dowodzenie nad Stałym Zespołem Obrony Przeciwminowej NATO – SNMCMG-1. Okrętem dowodzenia będzie ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Na jego pokładzie zaokrętowany zostanie międzynarodowy sztab składający się głównie z polskich oficerów Marynarki Wojennej. Dowódcą Zespołu zostanie komandor porucznik Piotr Sikora. To już druga misja polskiego okrętu na czele SNMCMG1.
15.01.2013

Polska kupi nowe okręty niszczyciele min

Polska kupi w Niemczech trzy okręty. Marynarka Wojenna dostanie je do 2022 r. - dowiedziała się "Rzeczpospolita".
25.10.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.