• <
pge_baltica_390x100_duży

Pomorze Zachodnie razem z Obwodem Odeskim

pc/wzp.pl

03.09.2018 12:10 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Pomorze Zachodnie razem z Obwodem Odeskim - GospodarkaMorska.pl

Chęć współpracy i dalszego rozwijania dobrych stosunków to główne założenia listu intencyjnego pomiędzy Pomorzem Zachodnim i Obwodem Odeskim. W sobotę 1 września podpisy pod dokumentem złożyli marszałek Olgierd Geblewicz oraz zastępca przewodniczącego Rady Obwodu Odeskiego Yuriy Dimchoglo.

To pierwszy kroki do zawiązania bliższej współpracy. W dokumencie obie strony wyrażają wolę tworzenia korzystnych warunków dla rozwijania dalszych przyjaznych stosunków pomiędzy regionami oraz kontynuowania i rozwijania współpracy na płaszczyźnie turystyki, kultury, sztuki i gospodarki.

Obwód odeski leży w południowej części Ukrainy, przy granicy z Mołdawią i Rumunią, nad Morzem Czarnym. Stolicą obwodu jest Odessa. W regionie znajduje się największy port morski Ukrainy, z którego transportowane jest  ziarno, cukier, węgiel, cement, metale, drewno, odbywa się tu także produkcja przemysłu maszynowego. Obwód Odeski stanowi bazę floty morskiej. Znajduje się tam również duży węzeł kolejowy ze stacją Odessa i międzynarodowy port lotniczy. Podstawowe branże przemysłu to budowa okrętów, obróbka ropy naftowej, budowa maszyn, przemysł rolniczy i chemiczny. Region jest dużym centrum uzdrowiskowym z licznymi plażami i sanatoriami.

Do największych atrakcji Odessy należą: Pałac Woroncowów z XIX wieku, Schody Potiomkinowskie – symboliczne wejście do miasta oraz Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu w Odessie z końca XIX w. Filharmonia Miejska, latarnia morska, odeskie katakumby, synagoga z XIX w., Pałac Beliny-Brzozowskiego i wiele innych.

Podpisanie dokumentu odbyło się podczas XXI Dni Kultury Ukraińskiej, cyklicznej imprezy, której celem jest prezentacja kultury ukraińskiej oraz dorobku mniejszości ukraińskiej w Polsce. To swoiste forum polsko-ukraińskiej wymiany kulturalnej, miejsce poznania aktualnych trendów w kulturze oraz sztuce ukraińskiej. Dni Kultury Ukraińskiej to m.in. koncerty, wystawy, kiermasze rękodzieła artystycznego, warsztaty, prezentacja kuchni ukraińskiej. Jedną z atrakcji muzycznych był koncert zespołu Haydamaky. Gratką dla melomanów będzie również występ Zespołu Muzyki, Pieśni i Tańca Czajka z Filharmonii Odeskiej.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.