• <

Dworczyk o awarii w Czajce: Sytuacja jest pod kontrolą, ale czekamy, aż Warszawa przygotuje swoje rozwiązanie

pc

24.09.2019 04:41 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Dworczyk o awarii w Czajce: Sytuacja jest pod kontrolą, ale czekamy, aż Warszawa przygotuje swoje rozwiązanie
Dworczyk o awarii w Czajce: Sytuacja jest pod kontrolą, ale czekamy, aż Warszawa przygotuje swoje rozwiązanie - GospodarkaMorska.pl

Sytuacja obecnie jest pod kontrolą, ale rozwiązanie przygotowane przez rząd jest tymczasowe. Czekamy, aż Warszawa do końca października przygotuje swoje alternatywne połączenie z oczyszczalnią ścieków Czajka - mówił w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk zapytany w Telewizji Republika, czy sytuacja związana z awarią kolektora oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie jest pod kontrolą ocenił, że po awarii "bardzo duże ilości ścieków trafiły do Wisły".

"Sytuacja absolutnie jest pod kontrolą, jeżeli chodzi o bieżące rozwiązanie problemu, dlatego że wszystkie ścieki trafiają zbudowanym przez rząd alternatywnym rurociągiem do +Czajki+. Przygotowanie tego rozwiązania zajęło 10 dni" - stwierdził szef KPRM.

Dodał, że zastępczy rurociąg do przesyłu ścieków, zbudowany przez rząd m.in. przy pomocy wojska, jest rozwiązaniem "tymczasowym" i "ekstraordynaryjnym". "Czekamy aż Warszawa sama wywiąże się ze swojego obowiązku. Obowiązkiem miasta jest oczyszczanie nieczystości i niedopuszczanie do sytuacji takich, gdzie największa polska rzeka jest narażona na zanieczyszczanie. Mamy na razie sytuację opanowaną, ale oczywiście zasadnym są pytania: jak długo będzie musiał ten ekstraordynaryjny rurociąg funkcjonować - mamy na dzieję, że miasto wywiąże się ze swojej deklaracji i do końca października przygotuje swoje alternatywne połączenie z Czajką. Po drugie, trzeba sobie zadać pytanie jak mogło od tego dojść" - mówił Dworczyk.

Zwrócił też uwagę, ze "wybudowana za blisko cztery miliardy złotych" oczyszczalnia, zepsuła się nie "w jednym miejscu", ale tych awarii "jest cały szereg". "Mało tego. Niektóre z nich są pozostawiane, jak rozumiem, bez naprawy. Gdzie są gwarancje, gdzie są osoby odpowiedzialne za nadzór nad tym wszystkim. Wiemy, że w radzie nadzorczej osób, które byłyby kompetentne nie było, bo byli tam działacze związani z PO, ale w zarządzie spółki osoby kompetentne być już powinny i powinny monitorować proces i reagować na awarię. To wszystko, niestety, nie miało miejsca" - ocenił szef KPRM.

Dworczyk poinformował też, że - według jego wiedzy - trwa "w tej chwili" szereg kontroli w oczyszczalni Czajka. Jego zdaniem przedmiotem jednej z tych kontroli będzie proceder wywożenia osadów pościekowych "pod kątem jego legalności i bezpieczeństwa". "To nie jest jakieś błotko, czy kompost, który wielu z nas ma w ogródku na działce, tylko to są niebezpieczne pozostałości po oczyszczonych ściekach i one nie powinny być tak prosto do gruntu zrzucane" - podkreślił.

Dworczyk mówił też o hipokryzji władz Warszawy, które "mają usta pełne frazesów o ekologii, ochronie środowiska, przyrody", a jak przychodzi co do czego "to z tą ochrona bywa bardzo różnie". "Trzeba zaczekać aż zakończy się kontrola, która zweryfikuje te wszystkie nieprawidłowości, do których tam (w oczyszczalni +Czajka+ - PAP) doszło i mam nadzieję, że władze Warszawy na przyszłość wyciągną wnioski i tego rodzaju sytuacje nie będą się powtarzać" - powiedział.

Ocenił, że dla władz Warszawy nieprawidłowości w funkcjonowaniu oczyszczalni ścieków są "problemem wizerunkowym i politycznym", ale dla Warszawiaków i "mieszkańców miejscowości gdzie deponowane były te nieczystości", a także mieszkańców miejscowości położonych nad Wisłą na północ od Warszawy są realnym problemem.

Pod koniec sierpnia doszło do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka". W jej efekcie nieczystości były w całości zrzucane do Wisły. Wobec zagrożenia ekologicznego rząd podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, dzięki temu ścieki z lewobrzeżnej Warszawy są przepompowywane do oczyszczalny. W sobotę system osiągnął 100 proc. sprawność.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40250,00 $ tona -1,71% 26 lis
 Cynk 3330,00 $ tona -2,94% 26 lis
 Aluminium 2618,00 $ tona -4,45% 26 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.