• <

Rzecznik rządu o zrzuceniu ścieków do Wisły: mam nadzieję, że Trzaskowski się wytłumaczy

sons

24.06.2020 10:08 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Rzecznik rządu o zrzuceniu ścieków do Wisły: mam nadzieję, że Trzaskowski się wytłumaczy
Rzecznik rządu o zrzuceniu ścieków do Wisły: mam nadzieję, że Trzaskowski się wytłumaczy - GospodarkaMorska.pl

Mam nadzieję, że Rafał Trzaskowski wytłumaczy się z zaniechań dotyczących zabezpieczenia kolektorów ścieków i realizacji deklaracji, które składał po awarii oczyszczalni Czajka w Warszawie – odniósł się rzecznik prasowy rządu Piotr Müller do informacji Wód Polskich o tym, że doszło do zrzucenia ścieków komunalnych do Wisły.

Piotr Muller na pytanie o zrzucie ścieków komunalnych do Wisły, o którym poinformowały we wtorek Wody Polskie, oraz konsekwencji, jakie miały ulewy dla kolektora, który odprowadza ścieki z Warszawy do Czajki, stwierdził, że informacje wywołały niepokój i są w tej chwili weryfikowane. Postawił też pytania, na które – jego zdaniem – powinien odpowiedzieć prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który złożył m.in. deklarację budowy nowego kolektora odprowadzającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka po jej awarii, do której doszło kilka miesięcy temu.

"Pojawia się zasadnicze pytanie, czy pan Rafał Trzaskowski wyciągnął wnioski z awarii (oczyszczalni – PAP) Czajki kilka miesięcy temu. Czy wyciągnął wnioski z tego zaniechania, które było poczynione w Warszawie? Czy realizuje swoje deklaracje dotyczące zabezpieczenia kolektorów, powiększenia ich możliwości? To są pytania, które dzisiaj trzeba zadać i na które Rafał Trzaskowski powinien odpowiedzieć, bo naprawdę nie ma nic gorszego niż brak wyciągania wniosków z błędów, własnych błędów" – powiedział rzecznik rządu, zaznaczając, że ma nadzieję, że Trzaskowski wytłumaczy się z tej sytuacji.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca we wtorek poinformował, że Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie zrzuciło z nocy z poniedziałku na wtorek ścieki komunalne do Wisły. Dodał, że zanieczyszczeń komunalnych było tak dużo, że nie mieściły się w kolektorze i leciały terenem zielonym należącym do obszaru Natura 2000. Przyznał, że MPWiK ma pozwolenie, żeby w sytuacjach awaryjnych zrzucać ścieki komunalne, ale nie częściej niż 10 razy w roku. Podkreślił, że pozwolenie zostało udzielone z zastrzeżeniem, że układ przesyłowy ścieków komunalnych z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni ścieków Czajka będzie utrzymywany we właściwym stanie technicznym.

Z kolei rzeczniczka prasowa urzędu miasta Karolina Gałecka zaprzeczyła, jakoby w nocy z poniedziałku na wtorek miało dojść do zrzutu ścieków do Wisły. Przyznała, że – jak w każdym przypadku intensywnych deszczów – wody opadowe są odprowadzane do rzeki.(PAP)

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35732,00 $ tona 0,17% 29 lip
 Cynk 2984,00 $ tona 1,12% 29 lip
 Aluminium 2556,00 $ tona 1,59% 29 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.