ORLEN Upstream Norway i Vår Energi podpisały umowę kupna-sprzedaży 20 proc. udziałów w pięciu koncesjach obejmujących m.in. produkujące złoże Goliat. Transakcja zwiększy zasoby gazu i ropy norweskiej spółki koncernu o prawie 60 mln baryłek ekwiwalentu ropy i w ciągu kilku lat pozwoli zwiększyć wydobycie o 12 tys. baryłek dziennie.
Większe możliwości w zakresie obsługi komponentów lotniczych Airbusa w terminalu Container Terminal Tollerort (CTT) w Hamburgu. Podczas uroczystości z udziałem przedstawicieli COSCO Shipping i Airbusa oficjalnie otwarto nowe stanowiska magazynowe w terminalu zarządzanym przez Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA). Dzięki rozbudowie możliwy będzie transport jeszcze większej liczby komponentów lotniczych przez Port w Hamburgu do Chin.
Statek Assister, należący do duńskiej firmy JD-Contractor, zawinął dziś, tj. w środę, 17 czerwca do Gdańskiej Stoczni Remontowej SA. To kolejny statek z sektora offshore, który w najbliższym czasie przejdzie remont w stoczni z grupy Remontowa Holding.
Logistyka się zmienia, bo jest podatna zarówno na nowinki technologiczne, jak i na politykę i zmienność regulacji. Z chaosu nowych pomysłów i problemów czekających na rozwiązanie wyłaniają się jednak konkretne trendy, na które trzeba zwrócić uwagę, jeśli nie chce się pozostać w tyle.
Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Kamila Zimińska – współzałożycielka Elektryki Morskiej, firmy, która od lat stawia na rozwój kompetencji w sektorze stoczniowym i offshore wind w regionie Szczecina.
Wysocy rangą urzędnicy administracji Donalda Trumpa odczytali w środę dziennikarzom pełny tekst 14-punktowego wstępnego porozumienia z Iranem. Porozumienie mówi o neutralizacji irańskich zapasów uranu oraz braku opłat za przepływ przez Ormuz, lecz dopuszcza możliwość przyszłych opłat za tranzyt.
Prezydent USA Donald Trump powiedział w środę podczas konferencji prasowej w Evian-les-Bains we Francji, że zawarł porozumienie z Iranem, bo chciał uniknąć katastrofy gospodarczej, spowodowanej zablokowaniem cieśniny Ormuz. Zapowiedział, że do podpisania umowy dojdzie w czwartek lub w piątek.
W czwartek wieczorem rozpocznie się w Brukseli dwudniowe posiedzenie głów państw i szefów rządów państw UE. Głównymi tematami rozmów mają być: dalsze wsparcie dla Ukrainy, wzmacnianie obronności i konkurencyjności UE oraz nowy wieloletni budżet Unii po 2027 r.
Minister handlu zagranicznego Zjednoczonych Emiratów Arabskich przekazał agencji Bloomberga, że ZEA chcą do zera zredukować swoją zależność od trasy eksportowej prowadzącej przez cieśninę Ormuz. Iran zablokował tę trasę na przełomie lutego i marca w reakcji na ataki zbrojne Izraela i USA.
Ministrowie obrony Polski i Niemiec Władysław Kosiniak-Kamysz i Boris Pistorius podpisali w środę w Warszawie nową umowę dwustronną o współpracy obronnej. Dotyczy ona m.in. wspólnych ćwiczeń, rozwoju infrastruktury, cyberbezpieczeństwa, współpracy na Bałtyku.
Zaczynamy Kongres Polskie Porty 2030. Startujemy we wtorek!
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
IMO ewakuuje marynarzy, którzy utknęli w cieśninie Ormuz
Kongres Polskie Porty 2030+. Relacja LIVE dzień 2.
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
MRiRW: unijne rozmowy o dekarbonizacji rybołówstwa i Europejskim Pakcie Oceanicznym