• <
PZT_1100x200_gif_2020

W ramach prac na Rail Baltica ruszyła modernizacja stacji kolejowej Białystok

Strona główna Porty, logistyka W ramach prac na Rail Baltica ruszyła modernizacja stacji kolejowej Białystok
W ramach prac na Rail Baltica ruszyła modernizacja stacji kolejowej Białystok - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay.com

ew

14.01.2021 Źródło: PAP

PKP Polskie Linie Kolejowe SA rozpoczęły modernizację stacji kolejowej Białystok. To element inwestycji na międzynarodowej linii Rail Baltica. Efektem prac mają być szybsze i bezpieczniejsze podróże pociągiem na trasie Warszawa-Białystok - poinformowała w czwartek spółka.

PKP PLK poinformowały, że na stacji Białystok rozpoczęły się już prace na torach, sieci trakcyjnej oraz na terenie budowy Lokalnego Centrum Sterowania.

"Na torach stacji Białystok pracuje ciężki sprzęt i specjalistyczne ekipy. Widać pierwsze efekty działań związanych z modernizacją stacji. Przed dojazdem do peronów od strony Czyżewa wykonawca przygotowuje miejsce na nowe tory" - poinformowało w przekazanej PAP informacji biuro prasowe PKP PLK SA.

Dodano, że w obrębie stacji Białystok, zdemontowano już łącznie - w różnych odcinkach (a nie w jednej linii) - ok. 10 km torów i tyle samo sieci trakcyjnej. "Przygotowywany jest teren pod budowę budynku Lokalnego Centrum Sterowania. Usuwane są kolizje podziemnych instalacji przebiegających na budowie" - podało PKP PLK.

Spółka poinformowała też, że w ramach inwestycji powstaje nowa łącznica kolejowa pomiędzy stacją Białystok Starosielce i przystankiem Białystok Nowe Miasto. Łącznica ma mieć około 1 km i będzie torem, który ma usprawnić ruch pociągów. "Możliwy będzie bezpośredni przejazd z linii do Ełku (nr 38) na linię w kierunku do Czeremchy (nr 32). Dzięki temu pociągi nie będą musiały zmieniać kierunku na stacji Białystok. To usprawni podróże" - informuje PKP PLK.

Na stacji kolejowej Białystok będzie też system dynamicznej informacji pasażerskiej. W ramach inwestycji powstanie także nowy przystanek kolejowy w rejonie osiedla Zielone Wzgórza.

Po przebudowie na stacji kolejowej Białystok powstaną cztery zadaszone perony. Jeden z nich będzie obok planowanego przez miasto węzła przesiadkowego. Ma to także usprawnić komunikację, ułatwić pasażerom przesiadki. "Z budynku dworca na perony będzie można dostać się wygodnym tunelem wyposażonym w pochylnie" - podają PKP PLK.

Dworzec PKP w Białymstoku, który jest obiektem zabytkowym, przeszedł w ostatnim czasie gruntowną modernizację; nowym wyglądem nawiązuje do czasów historycznych (obiekt pochodzi z 1862 r.), zastosowano jednocześnie wiele nowoczesnych rozwiązań. Inwestycję oddaną do użytku z początkiem października 2020 r. za ok. 45 mln zł brutto zrealizowało PKP SA. Modernizacja dworca była dofinansowana z UE z programu Polska Wschodnia.

Przebudowa stacji kolejowej Białystok to element prac na ok. 70-km odcinku Czyżew-Białystok Rail Baltica. To podlaski odcinek trasy kolejowej Warszawa-Białystok.

"Na stacji w Czyżewie wykonawca kładzie nowe szyny, podkłady i rozjazdy. Ustawiono już słupy trakcyjne na stacji. Na szlaku między Czyżewem a Szepietowem wymieniane jest kilkanaście kilometrów toru. Przygotowywane są drogi dojazdowe w sąsiedztwie linii kolejowej. Roboty odbywają się przy kursujących zgodnie z rozkładem pociągach" - poinformowano w przekazanej PAP informacji.

Odcinek Czyżew-Białystok jest ostatnim modernizowanym odcinkiem trasy kolejowej Warszawa-Białystok. Łączny koszt prac na tym podlaskim odcinku Rail Baltica to ok. 3,4 mld zł. Inwestycja jest dofinansowana z UE z programu CEF -Łącząc Europę. Prace zaczęły się we wrześniu 2020 r i mają być zakończone w 2023 r. - zapowiadały wcześniej władze PKP PLK. W 2024 r. ma być jeszcze montowany system sterowania ruchem. Po zakończeniu modernizacji odcinka, podróż pociągiem z Białegostoku do Warszawy ma trwać ok. półtorej godziny.

Źródło:
PAP
port_gdańsk_390x100_2020

Surowce

 Ropa brent 55,63 $ baryłka  -0,22% 18:55
 Cyna 22000,00 $ tona -2,85% 22 sty
 Cynk 2651,00 $ tona -2,07% 22 sty
 Aluminium 1975,00 $ tona -0,85% 22 sty
 Pallad 2325,00 $ uncja  -0,58% 18:55
 Platyna 1107,20 $ uncja  0,14% 18:55
 Srebro 25,52 $ uncja  0,51% 18:53
 Złoto 1851,25 $ uncja  -0,20% 18:55
invest_gda_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.