• <
konferencj_platforma_lng_2023

W Baltic Hub zmontowano automatyczne suwnice

Partnerzy portalu

baltic hub
Fot. GospodarkaMorska.pl

Terminal kontenerowy Baltic Hub pracuje nad tym, aby jak najbardziej zwiększyć swoje możliwości przeładunkowe. Pomóc w tym mają nowoczesne suwnice, które są systematycznie montowane na placu. W związku z tym przedsięwzięciem odwiedziliśmy ten największy terminal na Bałtyku.

Baltic Hub zakupił 10 nowych suwnic placowych Konecranes, z których czwarta została złożona w połowie maja. Suwnice są produkowane w większej części w Polsce, natomiast niektóre elementy konstrukcji są sprowadzane z Finlandii i Malezji. Zadaniem suwnic będzie załadowywanie odpowiednich kontenerów na podstawione ciężarówki i ciągniki terminalowe oraz rozładowywanie ich z naczep i odstawianie w odpowiednie miejsce na placu.

– Suwnice dostarczane do Baltic Hub są suwnicami automatycznymi i będą pracować na terminalu 2. Dodatkowe systemy automatyzacji będą wspierać ich prace, tak aby mogły pracować prawie w stu procentach automatycznie. Stosy kontenerów, na których będą pracować, będą wyposażone w kontrole dostępu, ogrodzenie i bramki, aby zapobiec niekontrolowanemu dostępowi ludzi – mówi Michał Benet, kierownik ds. automatyzacji w Baltic Hub.

Nowe suwnice będą pracowały w większości automatycznie, czyli będą samodzielnie poruszać się po placu przenosząc kontenery z jednego miejsca na drugie. Część prac będzie jednak nadzorowana z budynku administracyjnego, przez operatorów.

– W samym stosie suwnice będą pracowały automatycznie. Poruszanie się całej suwnicy również będzie się odbywało automatycznie, natomiast prace wykonywane nad naczepą, nad ciągnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi będą wymagały wsparcia operatora ze względów bezpieczeństwa, aby zapobiec wypadkowi lub niekontrolowanym uderzeniom suwnicy w ciągnik – dodaje Benet.

baltic hub
Fot. GospodarkaMorska.pl


Baltic Hub chce docelowo w pełni ograniczyć emisję CO2, zatem nowo zakupione sprzęty działają w sposób przyjazny dla środowiska. Wszystkie suwnice są zasilane prądem elektrycznym, pochodzącym z odnawialnych źródeł. Baltic Hub od dłuższego czasu zakupuje bowiem zieloną energię elektryczną z odpowiednimi certyfikatami.

Pierwsza z suwnic została złożona w marcu i wraz z kolejnymi miesiącami sprzętów przybywa. Montaż wszystkich suwnic zakończy się latem, jednak w międzyczasie te, które zostaną złożone do tej pory, będą systematycznie uruchamiane. Pierwszym krokiem do uruchomienia sprzętów będzie testowanie systemów suwnic, następnie integrowanie ich z systemami Baltic Hub, które docelowo będą zarządzać suwnicami. Zadaniem systemów będzie wysyłanie zadań, nawigacja i dostarczanie informacji o miejscach zbiórki i złożenia kontenera.

Bollore Logistics
NAVIRETECH

Dziękujemy za wysłane grafiki.