• <
konferencj_platforma_lng_2023

Uchwała ws. terminala instalacyjnego dla offshore w Porcie Gdynia - ma być przyjęta jeszcze w marcu

zc

22.03.2021 12:30 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Uchwała ws. terminala instalacyjnego dla offshore w Porcie Gdynia - ma być przyjęta jeszcze w marcu

Partnerzy portalu

Uchwała ws. terminala instalacyjnego dla offshore w Porcie Gdynia - ma być przyjęta jeszcze w marcu - GospodarkaMorska.pl
fot. GospodarkaMorska

Rząd do końca I kwartału planuje przyjąć uchwałę ws. lokalizacji w terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w morskim Porcie Gdynia - wynika z Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Jak napisano w Wykazie, w uchwale Rada Ministrów ma uznać morski Port Gdynia, ze względu na jego położenie i warunki techniczne, jako optymalne miejsce lokalizacji terminalu instalacyjnego na potrzeby budowy i obsługi morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Zgodnie z wpisem do wykazu, budowa terminala miałaby być sfinansowana albo przy udziale Funduszu Odbudowy (RRF - europejski Instrument na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności) w kwocie do 437 mln euro, albo z innych środków publicznych, oraz środków własnych podmiotu realizującego budowę terminalu.

Uchwała ma zobowiązać ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej do podjęcia działań na rzecz wybudowania i oddania do eksploatacji terminala oraz wyłonienia operatora logistycznego do organizacji procesu budowy i obsługi morskich farm wiatrowych w morskim Porcie Gdynia.

Terminal miałby powstać w terminie pozwalającym na rozpoczęcie instalowania morskich farm wiatrowych na Bałtyku do końca 2024 r. - zaznaczono.

Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski, moc farm wiatrowych w polskiej strefie Bałtyku w 2040 r. ma wynosić 8-11 GW. Zgodnie z harmonogramami najbardziej zaawansowanych projektów offshore, energia z pierwszych morskich wiatraków miałaby popłynąć w 2026 r.

Bollore Logistics
NAVIRETECH
Baltexpo2023_mały

Dziękujemy za wysłane grafiki.