• <
Famor_1100x200_2022

Polska i Grecja podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie gospodarki morskiej

pc/gov.pl

05.06.2018 18:02 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Polska i Grecja podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie gospodarki morskiej

Partnerzy portalu

Polska i Grecja podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie gospodarki morskiej - GospodarkaMorska.pl

W Atenach trwają Międzynarodowe Targi POSIDONIA 2018. W tym roku Polska po raz pierwszy zaprezentowała stoisko narodowe, na którym były obecne firmy rodzimej branży morskiej. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej reprezentował minister Grzegorz Witkowski. Gościem specjalnym tegorocznej wystawy był Aleksis Tsipras, premier Republiki Greckiej, który dokonał oficjalnego otwarcia tegorocznej wystawy.

Podczas zwiedzania targów premier Tsipras pojawił się przy polskiej ekspozycji, by przywitać się z ministrem Witkowskim, jak również reprezentantami morskiego sektora polskiej gospodarki.

Drugi dzień wystawy rozpoczęło seminarium, na którym prezentowali się przedstawiciele polskiego przemysłu stoczniowego. Mówili o potencjale, który tkwi w każdej instytucji reprezentowanej na targach. Seminarium było zorganizowane z inicjatywy Polskiej Ambasady RP w Atenach, we współpracy z MGMiŻŚ oraz MSZ.

Aktywny udział w tej części targów wziął wiceminister Grzegorz Witkowski. W swojej wypowiedzi poruszył wiele istotnych aspektów dotyczących rozwoju branży morskiej w Polsce. Minister zaprezentował szeroki zakres założeń do osiągnięcia w dłuższej perspektywie. Są to niezmiennie - aktywacja gospodarki jako całości oraz zachęcenie międzynarodowego biznesu do wejścia i zainwestowania na polskim rynku stoczniowym. Kolejnym istotnym celem jest stworzenie przyjaznego otoczenia legislacyjnego, które napędzi rozwój przedsiębiorstw.

Polskie stocznie i biura projektowe są w stanie zaprojektować i wybudować nawet wysoce zaawansowane jednostki i konstrukcje, w myśl zasady „good value for money”. „Tworzenie przyjaznego otoczenia prawnego wokół sektora morskiego ma za zadanie zachęcić potencjalnych klientów do poszukiwania możliwości współpracy z polskim sektorem stoczniowym” – mówił minister Witkowski. Następnie uczestnicy seminarium przedstawiali charakterystykę poszczególnych firm wchodzących w skład polskiej branży stoczniowej. Prezentowali dostępne produkty i usługi, które są świadczone dla sektora gospodarki morskiej. Paneliści podkreślali jak ogromne są możliwości tkwiące w rozwijającej się polskiej gospodarce morskiej. Mówili również o rosnącym znaczeniu naszego przemysłu stoczniowego wśród zagranicznych kontrahentów.

W tym kluczowym dniu został podpisany również list intencyjny między Polską a Grecją. Dokument dotyczy współpracy w zakresie gospodarki morskiej obu krajów i określa zasady przyszłej współpracy w zakresie promocji produktów i usług naszych gospodarek. Ideą jest poszukiwanie nowych rozwiązań, które umożliwią rozwój obu krajowych rynków, zgodnie z zasadami równości, suwerenności i wzajemnego szacunku. Ponadto przedstawiciele obu krajów wyrazili chęć wymiany dobrych praktyk, wspólnego promowania polityki morskiej, która charakteryzuje się dużym potencjałem. Ze strony MGMiŻŚ dokument sygnował minister Grzegorz Witkowski.

Tegoroczne targi odbywają się w terminie 4-8 czerwca 2018. Wystawa jest organizowana regularnie co dwa lata, już od roku 1969. Jest to największe tego typu wydarzenie, które skupia międzynarodowy przemysł stoczniowy oraz światowych ekspertów z tej dziedziny.

Na targach POSIDONIA prezentowane są najnowsze innowacje pojawiające się na rynku stoczniowym. Od 2014 roku wystawa obejmuje również ekspozycję części zamiennych, akcesoryjnych.

Temu międzynarodowemu wydarzeniu niezmiennie towarzyszy szereg wydarzeń, tj. jak takich jak konferencje, seminaria, warsztaty, regaty czy impreza biegowa. Organizatorem jest Ministerstwo Spraw Morskich i Polityki Wyspiarskiej, Unia Greckich Armatorów oraz Grecka Izba Żeglugowa.

Link do strony targów tutaj.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34975,00 $ tona 1,82% 16 maj
 Cynk 3583,00 $ tona 2,40% 16 maj
 Aluminium 2790,00 $ tona 2,50% 16 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.