• <

O nieznanych kartach historii Stoczni Cesarskiej opowie Andrzej Trzeciak. Dziś w IKM

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki O nieznanych kartach historii Stoczni Cesarskiej opowie Andrzej Trzeciak. Dziś w IKM
O nieznanych kartach historii Stoczni Cesarskiej opowie Andrzej Trzeciak. Dziś w IKM - GospodarkaMorska.pl

We wtorek, 24 września 2019 r., w Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się kolejny wykład w ramach 6. edycji Akademii Gdańska. Spotkanie zatytułowane “Czarna dusza. Zapomniane ofiary gdańskich U-Bootów kajzera” poprowadzi Andrzej Trzeciak z Europejskiego Centrum Solidarności.

Wykład Andrzeja Trzeciaka dotyczyć będzie m.in. przemysłu, który zostaje podporządkowany wojennym interesom.

- To nie będzie opowieść o militarnych osiągnięciach Stoczni Cesarskiej, ale o symbolicznych aspektach powstania ośrodka mającego ogromny wpływ na rozwój wojen morskich - tłumaczy naukowiec.

Wykładowca skupi się na ofiarach zbrojeń morskich z czasów I wojny światowej. Uzmysłowi nam, że na morzu zginęły nie tylko setki tysięcy marynarzy - ofiarami U-Bootów padali również cywile.

- W Gdańsku, w byłej Stoczni Cesarskiej rodził się militarny przemysł okrętowy niemieckiego państwa, wykorzystany podczas zbliżających się podbojów i zbrojnych konfliktów w Europie - mówi Andrzej Trzeciak, który podczas wykładu udowodni tezę, że nie liczba wyprodukowanych tu okrętów, ale symboliczne znaczenie Stoczni Cesarskiej dla wybuchu I wojny światowej, a w konsekwencji powstania kolejnych totalitaryzmów, jest istotna.

Budzące lęk U-Booty przyczyniły się do narodzin tego, co Winston Churchill nazwał dziwnym rodzajem wojny dotąd nieznanej człowiekowi – wojny podwodnej.

Andrzej Trzeciak jest z wykształcenia historykiem i historykiem sztuki. Pracował w Muzeum Narodowym w Gdańsku, kierował Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim i Pomorskim Ośrodkiem Kontaktów z Polonią. Współtworzył również wystawę stałą w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie pracuje teraz jako kustosz. Pełniący funkcję opiekuna kolekcji pamiątek historycznych i zbioru sztuki zaangażowanej naukowiec, bada dziedzictwo kulturowe oraz historię Solidarności i Stoczni Gdańskiej – jej aspekty społeczno-polityczne i zabytkoznawcze, kwestie związane z przemianami przestrzeni oraz wpływ dziedzictwa kulturowego na pamięć i tożsamość. Jest współautorem książki “Tu stocznia”, przygotowuje też do publikacji kolejną książkę o historycznym zakładzie, pt. “Stocznia Gdańska. Miejsca, ludzie, historie”.

6. edycja Akademii Gdańska dotyczy znanych i zapomnianych postaci gdańskich, które miały istotny wpływ na sztukę, kulturę i życie społeczne miasta. Atelier postaci Gdańska skrywa zapomniane, choć istotne nazwiska związane ze złotnictwem, fotografią, architekturą, Polonią Gdańską oraz z rozwojem prawno-administracyjnym czy polityką społeczną.

Harmonogram wykładów:

• 29 października, Mieczysław Abramowicz, Muzeum Narodowe w Gdańsku
• 26 listopada, Beata Możejko, Uniwersytet Gdański
• 10 grudnia, Igor Hałagida, Uniwersytet Gdański.

Źródło:
gdansk.pl

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33562,00 $ tona -2,61% 7 maj
 Cynk 2973,00 $ tona 1,82% 7 maj
 Aluminium 2518,00 $ tona 1,70% 7 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.