• <
Baltexpo2023_duży

Gaz-System: Jest umowa na budowę gazociągu Zdzieszowice-Kędzierzyn-Koźle

ew

16.03.2018 13:28 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Gaz-System: Jest umowa na budowę gazociągu Zdzieszowice-Kędzierzyn-Koźle

Partnerzy portalu

Gaz-System: Jest umowa na budowę gazociągu Zdzieszowice-Kędzierzyn-Koźle - GospodarkaMorska.pl

Jest umowa na budowę gazociągu Zdzieszowice-Kędzierzyn-Koźle. Stanowi on element zachodniej nitki korytarza gazowego Północ-Południe - poinformował w piątek operator polskiego systemu przesyłu gazu Gaz-System.

Gazociąg Zdzieszowice–Kędzierzyn-Koźle ma mieć średnicę metra i będzie liczył 17,3 km. Ciśnienie gazu to 8,4 MPa. Magistrala zostanie wybudowana w województwie opolskim na terenie gmin Leśnica i Kędzierzyn-Koźle. Docelowo będzie on spięty z budowanymi aktualnie gazociągami Zdzieszowice–Wrocław i Tworóg–Kędzierzyn-Koźle oraz połączony z planowaną tłocznią gazu w Kędzierzynie-Koźlu. W ramach inwestycji powstanie również węzeł gazowy w Kędzierzynie-Koźlu.

Wykonawcą nadzoru inwestorskiego jest spółka SGS Polska. Natomiast nadzór autorski sprawować będzie Górnicze Biuro Projektów „PANGAZ”, które jednocześnie jest wykonawcą dokumentacji projektowej dla tego zadania.

Gazociąg stanowi fragment zachodniej nitki korytarza gazowego Północ-Południe, a w przyszłości ma połączyć Terminal LNG w Świnoujściu oraz projektowany gazociąg Baltic Pipe z planowanym terminalem Adria LNG w Chorwacji. Budowa gazociągu Zdzieszowice–Kędzierzyn-Koźle została wpisana do katalogu projektów towarzyszących inwestycjom w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Inwestycja ma także status projektu o znaczeniu wspólnotowym (PCI).

Celem budowy gazociągu jest zwiększenie zdolności przesyłowych systemu oraz atrakcyjności inwestycyjnej regionu. W skali kraju efektem jego budowy będzie poprawa bezpieczeństwa i dywersyfikacja dostaw gazu ziemnego do Polski. Ważną korzyścią dla społeczności lokalnej będzie także corocznie odprowadzany przez spółkę Gaz-System podatek od nieruchomości, stanowiący 2 proc. wartości infrastruktury gazowej zlokalizowanej na terenie gminy.

etmal_790x120_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.