• <
PZT_980x120_gif_2020

Rzecznik MGMiŻŚ: turyści mogą korzystać ze szlaków wodnych; porty pozostają zamknięte

Strona główna Porty, logistyka Rzecznik MGMiŻŚ: turyści mogą korzystać ze szlaków wodnych; porty pozostają zamknięte
Rzecznik MGMiŻŚ: turyści mogą korzystać ze szlaków wodnych; porty pozostają zamknięte - GospodarkaMorska.pl

ew

01.05.2020 Źródło: PAP

Turyści mogą korzystać ze szlaków wodnych, ale mariny są na razie zamknięte. Decyzja o ich otwarciu może zapaść przy okazji następnego etapu odmrażania gospodarki - mówi PAP rzecznik resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Michał Kania.

Wszystkie duże porty śródlądowe w Polsce są zamknięte z powodu pandemii koronawirusa. Rzecznik MGMiŻŚ wskazał PAP, że decyzja o ich otwarciu być może zapadnie przy okazji następnego etapu łagodzenia ograniczeń związanych z pandemią. Zastrzegł jednak, że nie jest to jeszcze przesądzone i będzie zależało od rozwoju sytuacji epidemicznej.

"Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia o ograniczeniu prowadzenia niektórych rodzajów działalności gospodarczej, mariny jachtowe nie mogą funkcjonować, gdyż prowadzą działalność (...), która może powodować grupowanie się większej liczby osób" - powiedział Michał Kania. Dodał, że "sama rekreacja wodna, czyli korzystanie z wszelkiego rodzaju jednostek wodnych, pływanie po jeziorach jest dozwolone" przy zachowaniu przez użytkowników wód zasad bezpieczeństwa.

W związku z tym łodzie, które zimowały w portach, mogą być wodowane i przygotowywane do sezonu, pod warunkiem, że władze mariny, a także załogi jachtów będą przestrzegały zasad określonych w zarządzeniu Ministra Zdrowia.

"Port może jednak odmówić wykonania prac przy łodzi, jeśli będzie to narażało zdrowie personelu i żeglarzy" - podkreślił Kania. Wyjaśnił, że w praktyce wszystko zależy od organizacji pracy w porcie.

"Jeśli w porcie zgromadzi się zbyt wiele osób, to stanowi zagrożenie epidemiologiczne, więc policja będzie mogła reagować i wystawiać mandaty tym, którzy nie przestrzegają restrykcji" - zaznaczył.

Rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel powiedział PAP, że drogi wodne w Polsce były otwarte przez cały czas dla żeglugi mimo pandemii, podobnie jak autostrady czy szosy. "Można się było po nich przemieszczać do pracy, do sklepów" - mówił.

Obecnie można z nich korzystać również w celach turystycznych. Warunkiem korzystania ze szlaków żeglugowych jest jednak ścisłe przestrzeganie zarządzenie Ministra Zdrowia dot. dystansu społecznego i zasad sanitarnych - podkreślił. Chodzi o noszenie maseczek i zachowanie dystansu między użytkownikami.

"Po szlakach wodnych poruszamy się na takich samych zasadach, jak po drogach publicznych czy ścieżkach rowerowych" - wskazał.

Drogi wodne wraz ze znakami nawigacyjnymi są gotowe dla żeglarzy od 1 maja. Wyjątkiem jest szlak rzeki Pisy, na którym zbyt niski poziom wody uniemożliwia żeglugę. Kieruzel życzył wszystkim żeglarzom "pomyślnych wiatrów i małej fali".

Źródło:
PAP
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.