• <

PKP Cargo planują powołać spółkę do obsługi połączeń intermodalnych z Litwą

ew

09.04.2020 12:40 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski PKP Cargo planują powołać spółkę do obsługi połączeń intermodalnych z Litwą

Partnerzy portalu

PKP Cargo planują powołać spółkę do obsługi połączeń intermodalnych z Litwą - GospodarkaMorska.pl

PKP Cargo podpisały list intencyjny z litewską spółką AB LG Cargo w sprawie ewentualnego powołania spółki joint venture obsługującej kolejowe połączenia intermodalne między Polską a Litwą - poinformowała w czwartek w komunikacie polska spółka.

"Jest to kolejna inicjatywa realizowana we współpracy z kolejami litewskimi, która ma nie tylko cele biznesowe, ale jest także elementem realizowania unijnej polityki w zakresie ochrony środowiska i podnoszenia poziomu bezpieczeństwa w transporcie" - napisano.

Cytowany w komunikacie prezes PKP Cargo Czesław Warsewicz podkreśla, że współpraca polskich i litewskich kolejarzy przy przewozach intermodalnych jest perspektywiczna. "Rocznie między Polską a Litwą przewożonych jest 50 mln ton ładunków, ale tylko około 1 proc. tej masy wozi się koleją. Monopol na te przewozy mają w praktyce przedsiębiorstwa samochodowe i chcemy, aby kolej część tych ładunków przejęła" – powiedział.

Prezes wskazuje ponadto, że działania polskiej i litewskiej spółki mogłyby służyć także realizacji unijnej polityki transportowej i środowiskowej. Co roku granicę polsko-litewską przekracza bowiem aż 2,5 mln tirów i zmniejszenie natężenia tego ruchu przyczyniłoby się do obniżenia emisji dwutlenku węgla oraz zwiększenia poziomu bezpieczeństwa na drogach.

Cytowany w komunikacie wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski zwraca uwagę, że kolej w Polsce i Europie ma ogromny i niewykorzystany potencjał w przewozach towarowych.

"Porozumienie PKP Cargo i LG Cargo pozwoli ten potencjał lepiej wykorzystać. Będzie to także realizacja programu tiry na tory, który ma służyć odciążeniu polskich dróg" – dodaje wiceminister Kowalski

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.