• <

Listopad rekordowym miesiącem w Porcie Ryga

gm24

10.12.2019 12:14 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Listopad rekordowym miesiącem w Porcie Ryga - GospodarkaMorska.pl

Pod względem ilości obsługiwanych ładunków październik był najbardziej udanym miesiącem tego roku. Ustanowiono nowe miesięczne rekordy dotyczące segmentów zbóż, zrębków i kontenerów. Spowodowało to również zwiększenie liczby statków przybywających do portu w Rydze. W październiku było ich aż 311, co jest najwyższą miesięczną liczbą w tym roku.

„Rekordowe obroty ładunków w porcie w Rydze można przypisać temu, że w kilku grupach ładunków jest to najbardziej aktywny czas przeładunku, ponieważ grupy te mają pewną sezonowość. Na przykład większość zbóż jest przetwarzana podczas żniw, a przepływ paliwa drzewnego, w tym zrębków, wzrasta przed sezonem grzewczym ”, wyjaśnia Ansis Zeltiņš, dyrektor generalny Freeport w Rydze.

Różnice sezonowe nie wpływają jednak znacząco na przepływ ładunków kontenerowych. Liczba kontenerów obsługiwanych w porcie w Rydze rośnie już od kilku lat, regularnie osiągając nowe rekordy. W tym roku portowi udało się również obsłużyć nieco więcej kontenerów niż w tym samym czasie w ubiegłym roku, a łączna ilość ładunków kontenerowych przekroczyła już 4 miliony ton. Ponadto przy przeładunku 461 000 ton kontenerów październik ten był najbardziej udanym miesiącem dla portu w tym segmencie ładunków.

W tym roku na ilość węgla przeładowywanego przez port w Rydze znacząco wpłynęło ukończenie nowej infrastruktury w Krievu sala oraz przeniesienie operacji przeładunku węgla z centrum miasta do nowych terminali na lewym brzegu Dźwiny. „Oczywiste jest, że przeniesienie terminali nie jest tak proste, jak wyłączenie światła w jednym banku i włączenie go w drugim. Wymagało to zestawu skomplikowanych technicznie środków, a podczas tego procesu część ładunku została przekierowana do różnych portów. Tak więc w ciągu ostatnich kilku miesięcy przepływy ładunków w porcie były mniejsze ”, wyjaśnia CEO. Ponieważ węgiel stanowi około jednej trzeciej wszystkich ładunków obsługiwanych w Porcie w Rydze, wahania w tej grupie ładunków znacząco wpływają na statystyki ogólne. „Ale październik był pierwszym miesiącem, w którym ilość przeładowanego węgla ponownie przekroczyła 1 milion ton od momentu przeniesienia działalności węgla do Krievu sala”, kontynuuje Ansis Zeltiņš.

Segment drewna przeżywa również pozytywny trend: nie tylko miesięczny, ale także roczny. W tej grupie obrót granulatem drzewnym znacznie wzrósł o 43% rok do roku. Również obrót wiórami drzewnymi wzrósł o 20%. Eksport pelletu drzewnego i wiórów drzewnych wspierany jest przez stabilny popyt, który z każdym sezonem grzewczym rośnie, a także przez niską cenę surowców potrzebnych do produkcji tych produktów.

W odniesieniu do przeładunku zbóż odnotowano znaczny wzrost. W tym roku Portu w Rydze udało się obsłużyć o jedną trzecią więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W ten sposób osiągnęliśmy już sumy z ubiegłego roku, ustanawiając nowy absolutny rekord dla portu w tej grupie ładunkowej. Około połowa przetworzonych zbóż została wyprodukowana na Łotwie, a reszta pochodziła z przesyłek tranzytowych otrzymywanych głównie od producentów w Rosji i na Litwie.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.