• <
smartre_2023

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Pomorzu

12.02.2016 07:00 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Pomorzu - GospodarkaMorska.pl

To był bardzo pracowity dzień dla Andrzeja Dudy. 10 lutego gościł w Gdyni, gdzie świętował 90. urodziny miasta oraz w Pucku, w którym uczestniczył w obchodach 96. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem.

W Pucku prezydent przypomniał, że Bałtyk jest naszym oknem na świat i stwarza nam ogromne szanse rozwojowe. Jego zdaniem dziś wielkim wyzwaniem jest, by Polska rzeczywiście korzystała z morza. – Potrzebujemy do tego silnej, sprawnej, odbudowanej Marynarki Wojennej, która będzie tego wybrzeża i naszych wód strzegła, dobrze działających portów i stoczni, które będą mogły znowu produkować statki – wyliczał.

- Trzeba sobie powiedzieć, że po tych wszystkich trudnych latach coś zaczyna drgać – podkreślił, wskazując na powrót do specjalistycznej produkcji stoczniowej. – Wierzę, że dzięki synergii biznesu prywatnego, samorządu, a także polskiego państwa, polski przemysł stoczniowy się odbuduje i w Gdańsku, i w Gdyni, i w Szczecinie i daj Boże jeszcze w Elblągu. Że będziemy znowu budowali statki i staniemy się w tym zakresie światową potęgą. Że polskie porty będą znaczącymi punktami na mapie przewozów oceanicznych i morskich na świecie – mówił prezydent.

Według prezydenta, perspektywy rysują się we współpracy w ramach tzw. trójkąta ABC (Adriatyk, Morze Bałtyckie, Morze Czarne).

Andrzej Duda podkreślił także, że ze względu na ogromne znaczenie transportu morskiego i wodnego w ogóle powstało na nowo Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. – Bałtyk jest naszym oknem na świat, stwarza nam ogromne szanse rozwojowe. Pokolenia Polaków marzyły o tym, żeby Polska z całą swoją siłą nad Bałtyk wróciła. Tamtego marzenia pradziadków, dziadków, ojców nie wolno nam zmarnować. To jest wielkie dla nas zadanie. Bo duch w Polakach nie zginął i trwa on także i w nas – przekonywał prezydent.

Punktem kulminacyjnym gdyńskich obchodów, była uroczysta Sesja Rady Miasta Gdyni, z udziałem Andrzeja Dudy, który w swoim przemówieniu odniósł się do bogatej historii miasta, ale także imponującego tempa jego rozwoju. - Składam w imieniu Rzeczpospolitej na pańskie ręce [prez. Szczurka - przyp. red] gratulacje i życzenia dalszego, pomyślnego rozwoju miasta. Składam te gratulacje i proszę aby wraz z panem Przewodniczącym przekazał je Pan Prezydent, wszystkim tym, którzy ten sukces razem z Panem dzisiaj tworzą. To lokalni działacze samorządowi, ale także lokalni działacze społeczni, członkowie organizacji pozarządowych, których praca z całą pewnością jest tutaj dobrze wykorzystywana. Życzę Gdynianom, życzę Gdyni i całej Polsce następnych dziesiątek lat dynamicznego rozwoju. Wierzę w to głęboko, że za dziesięć lat na 100-lecie miasta będziemy widzieli Gdynię jeszcze piękniejszą, jeszcze zamożniejszą i jeszze szczęśliwszą niż jest ona dzisiaj. I tego przede wszystkim życzę - powiedział Andrzej Duda. 

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.