• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

W najbliższym czasie wzrośnie liczba jednostek pływających z Azji do Europy

PMK

22.03.2018 22:34 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski W najbliższym czasie wzrośnie liczba jednostek pływających z Azji do Europy

Partnerzy portalu

W najbliższym czasie wzrośnie liczba jednostek pływających z Azji do Europy - GospodarkaMorska.pl

Wraz z kończącym się Chińskim Nowym Rokiem ma wzrosnąć liczba tonażu pływającego na szlakach Azja-Europa Północna i Azja-Morze Śródziemne o kolejno 8,8 i 6,5 proc.

Dodatkowo w najbliższych dwóch latach ma dojść do dużych przetasowań w udziałach trzech największych aliansów na tych trasach, z powodu wejścia do służby megakontenerowców o łącznej ładowności 1,42 mln TEU,.

Wejście do służby megakontenerowców o ładowności powyżej 20 tys. TEU ma doprowadzić do zrównania się sojuszu Ocean Alliance z aliansem 2M na tym szlaku już w 2019 roku, a rok później prześcignięciu go. Z kolei alians The Alliance ma powoli tracić udziały.

- Oszacowanie przyszłego wzrostu popytu jest trudne, ale konsensus w branży wydaje się sugerować, że wzrost popytu będzie lepszy w nadchodzących latach, niż to, co widzieliśmy w latach 2012-2017 - powiedział Alan Murphy, dyrektor generalny SeaIntel.

Alianse i fuzje to sposób linii żeglugowych na przywrócenie równowagi między popytem i podazą oraz zwiększenie rentowności działalności. Miało to być następstwem efektów uzyskanych z ekonomii skali. Ostatnim przykładem konsolidacji jest fuzja armatorów Hapag-Lloyd i UASC.

Armatorzy w walce z kryzysem decydują się też na większe niż wcześniej złomowanie starych jednostek. Mimo jednak tych zabiegów kryzys nadal szaleje. Według agencji Drewry dzieje się tak, bo transport morski kontenerów znajduje się w okresie przejściowym.

Chodzi głównie o fakt zastępowania starej floty nowymi megakontenerowcami. A okres niskiego popytu to najgorszy czas na tę zmianę, gdyż dodatkowa podaż generuje kolejne problemy rynkowe. Dlatego zdaniem ekspertów kryzys na rynku przewozu kontenerów potrwa jeszcze jakiś czas.

Dziękujemy za wysłane grafiki.