• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Topniejący lód otworzył arktyczne szlaki morskie

14.09.2015 06:20 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Topniejący lód otworzył arktyczne szlaki morskie - GospodarkaMorska.pl

Dwa główne szlaki żeglugowe przechodzące przez Arktykę są oficjalnie dostęne dla biznesu. 3 września otwarto Przejście Północno-Wschodnie, biegnące poprzez rosyjską strefę arktyczną. Wcześniej otwarto Przejście Północno-Zachodnie, biegnące wzdłuż Kanady i Alaski.

Lód na Morzu Arktycznym topi się w szybkim tempie i już osiągnął trzeci, najniższy stopień pokrywy lodowej. Dlatego możliwe było otwarcie dla żeglugi obu tras jednocześnie. Przejście Północno-Wschodnie ma pozostać otwarte aż do początku października, z kolei Przejście Północno-Zachodnie do końca września, kiedy temperatura powietrza zacznie spadać.

Dodajmy, że Ocean Arktyczny jest bardzo ważny dla żeglugi transoceanicznej, ponieważ jest to najkrótsza droga między Europą a pacyficznym wybrzeżem Ameryki Północnej oraz Azji Wschodniej. Przejście Północno-Zachodnie jest trudniejsze do pokonania, wiedzie przez zawiłe, kanadyjskie cieśniny ciągnące się między wyspami należącymi do Archipelagu Arktycznego. Obie trasy są przez większą część roku skute lodem i dostępne jedynie dzięki użyciu lodołamaczy. Największymi portami na wybrzeżu Oceanu są rosyjskie miasta: Murmańsk i Archangielsk.

Arktyka ociepla się szybciej niż pozostała część świata, a zdjęcia satelitarne pokazują, że zasięg lodu w okresie letnim na Morzu Arktycznym zmniejsza się o 8,9 % co dziesięć lat, począwszy od końca lat 70-tych XX w. Co więcej, tempo kurczenia się pokrywy lodowej wzrasta, co skłania niektórych naukowców do przewidywań, że w okresie letnim Arktyka będzie pozbawiona lodu w ciągu zaledwie kilku lat.

Dziękujemy za wysłane grafiki.