• <
smartre_2023

Terminal LNG w Świnoujściu ma pozwolenie na użytkowanie

27.04.2016 18:48 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Terminal LNG w Świnoujściu ma pozwolenie na użytkowanie

Partnerzy portalu

Terminal LNG w Świnoujściu ma pozwolenie na użytkowanie - GospodarkaMorska.pl

W środę wojewoda zachodniopomorski wydał pozwolenie na użytkowanie dla terminalu LNG w Świnoujściu - poinformował Gaz-System. Terminal pokazuje, że możemy tworzyć naprawdę konkurencyjną gospodarkę - ocenił w Szczecinie prezes Polskiego LNG Jan Chadam.

„Dziś dyskutujemy w kraju i chyba w całej Europie Środkowej na temat możliwości wzrostu gospodarek tak, by dogonić rozpędzony świat" - powiedział w środę Chadam po podpisaniu przez wojewodę pozwolenia. "Mogę dziś śmiało powiedzieć, że ta inwestycja jest dobrym przykładem tego, jak ten peleton szybko gonić. To jest inwestycja, która jest nie tylko doskonałym pokazem myśli technologicznej, ale również tego, że możemy tworzyć naprawdę bardzo konkurencyjną gospodarkę, mając dostęp do globalnego rynku gazu, kupując ten nośnik energii tam, gdzie chcemy" - dodał Chadam.

"Pozwolenie na użytkowanie dla terminalu LNG – wraz z odbiorem instalacji (...) i uzyskaniem pozostałych decyzji administracyjnych – umożliwi komercyjne funkcjonowanie tej najważniejszej od wielu lat inwestycji gazowniczej. Dzięki niej Polska będzie mogła kupować gaz w dowolnym miejscu na świecie i odbierać surowiec z kierunków innych niż wschodni" - zaznaczyła spółka.

Jak wyjaśniono, obecne techniczne możliwości regazyfikacyjne terminalu na poziomie 5 mld m sześc. gazu umożliwiają zaspokojenie 1/3 potrzeb polskiej gospodarki. "Jednocześnie rozpatrywana jest rozbudowa infrastruktury do 7,5 mld m sześc." - dodano.

Spółka wskazała, że terminal LNG jest pierwszą tego typu inwestycją w Europie Środkowo-Wschodniej. "Wraz z rozbudową gazociągów przesyłowych, a w szczególności połączeń z systemami gazowymi Europy, wzmocni się bezpieczeństwo energetyczne naszego regionu i możliwa będzie realna dywersyfikacja źródeł dostaw gazu. Zakończenie inwestycji w Świnoujściu i dostęp do globalnego rynku LNG otwiera także przed krajową gospodarką szerokie możliwości w handlowym obrocie gazem ziemnym i może w znaczący sposób umocnić pozycję Polski na europejskim rynku" - podkreślono.

"Pierwszy statek przewidziany jest na 16 lipca, co jest zgodne z harmonogramem zawinięć, jeśli chodzi o Qatargas, chyba że zdarzy się coś takiego, że w międzyczasie pojawiłby się jakiś dodatkowy partner, który by chciał skorzystać z terminala" - powiedział Chadam pytany przez dziennikarzy, kiedy spodziewane jest pierwsze komercyjne zawinięcie.

Jeśli chodzi o trzeci zbiornik na gaz w terminalu, to w tej chwili decyzje są przygotowywane na poziomie Gaz-Systemu - powiedział Chadam. Jak dodał, kształt ostatecznej rozbudowy będzie znany w ciągu kilku tygodni, najpóźniej kilku miesięcy.

"Obserwujemy spore zainteresowanie zarówno po stronie dostawców, jak i odbiorców i to nie tylko z Polski, jeśli chodzi o ten terminal" - odpowiedział Chadam pytany, czy w ciągu najbliższych trzech miesięcy mogłyby przybyć statki z gazem od innych dostawców.

"Jest spore zainteresowanie, zarówno jeśli chodzi o Norwegię, jak i Stany Zjednoczone, ale także i innych dostawców" - powiedział dopytywany o rozmowy z dostawcami. "Ten rynek jest w tej chwili mocno zdywersyfikowany i mocno globalny. Często jest tak, że dostawca - załóżmy - może być brytyjski, a kupować gaz w Tobago, więc musimy rozróżnić źródło tego gazu, a z drugiej strony faktycznego dostawcę, ale muszę powiedzieć, że jest tu spore zainteresowanie, bo rynek jest interesujący" - dodał.

"Polskie LNG stanie się operatorem tego terminala w momencie podpisania ostatecznego protokołu z wykonawcą, co przewidujemy na koniec maja" - zaznaczył Chadam.

Gaz-System poinformował, że w ostatnich tygodniach przeprowadzono w terminalu w Świnoujściu testy eksploatacyjne. "Trwają ostatnie prace zmierzające do rozpoczęcia komercyjnego funkcjonowania terminalu LNG w Świnoujściu" - wskazała spółka.

Na początku kwietnia br. - podała spółka - pracę rozpoczęła komisja, której zadaniem jest odbiór końcowy infrastruktury od generalnego realizatora inwestycji oraz przejęcie terminalu LNG do eksploatacji przez służby techniczne spółki Polskie LNG, której właścicielem jest Gaz-System.
"Równolegle trwają procedury związane z formalnym wyznaczeniem operatora terminalu LNG, uzyskaniem koncesji oraz taryfy. 21 kwietnia 2016 r. rozpoczęły się konsultacje z uczestnikami rynku instrukcji ruchu i eksploatacji terminalu LNG, które potrwają do 9 maja 2016 r. Po wykonaniu tych czynności infrastruktura będzie gotowa na przyjmowanie komercyjnych dostaw LNG" - podał Gaz-System.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.