• <
smartre_2023

Światowa logistyka dołuje

29.10.2015 10:23 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Światowa logistyka dołuje - GospodarkaMorska.pl

Indeks Stifel Logistics Confidence Index (SLCI), wskazujący koniunkturę na globalnym rynku logistycznym zanotował w październiku spadek i obecnie utrzymuje się na neutralnym poziomie 50 pkt.

Duży wpływ na to miała słaba sytuacja na rynku transportu morskiego oraz lotniczego – wynika z wypowiedzi autorów indeksu – firmy Transport Intelligence. To już piąty miesiąc z rzędu, gdy wskaźnik notuje spadek.

Eksperci są zgodni, że powodem takiej sytuacji jest osłabienie wzrostu w gospodarkach wschodzących, kryzys finansowy w Chinach oraz zmiana polityki gospodarczej w tym kraju – przejście na większą konsumpcję w oparciu o własną produkcję.

Widać to w szczególności po indeksie rynku przewozów morskich, który ponownie zmalał o 2m1 pkt w październiku i wyniósł 50,8 pkt. To aż o 13,9 pkt. proc. mniej niż w rekordowym październiku 2014 roku.

Jedynym wyjątkiem są trasy z Europy do USA, gdzie siłą napędzającą transport był spadek kursu euro wobec dolara, a co za tym idzie większy eksport za Atlantyk. Na tej trasie SLCI wzrósł o 2,9 pkt. (52 pkt. ogółem). Z kolei na połączeniach Azja – Europa spadł o 7 pkt. proc. (47,1 pkt. ogółem).

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.