• <
BOTA_2023

Spektakularna przeprawa przez Kanał Panamski (timelapse)

30.07.2015 07:16 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Spektakularna przeprawa przez Kanał Panamski (timelapse)

Partnerzy portalu

Spektakularna przeprawa przez Kanał Panamski (timelapse) - GospodarkaMorska.pl

Teesta Spirit, prawie 200-metrowy tankowiec, zabiera nas w niezwykłą podróż przez Kanał Panamski. Przeprawa rozpoczęła się w Balboa Anchorage, zakończyła wpłynięciem na wody Oceanu Atlantyckiego. Rejs po kanale trwał ponad 8 godzin, film niecałe 3 minuty.

Na filmie możemy oglądać m.in. podnoszenie statku w śluzach o ponad 25 metrów nad poziomem morza oraz przeprawę przez jedno z największych sztucznych jezior na świecie – Gatun, którego powierzchnia wynosi 425 m kw. Jezioro jest głównym źródłem wody dla śluz umożliwiających przejście statków przez kanał.

Każdego roku przez Kanał Panamski przeprawia się między 13 a 14 tys. statków. W tej chwili trwa budowa nowego kanału. Jak podają panamskie władze, stan realizacji prac szacuje się na 90 proc. W tej chwili montowane są śluzy. Ostatnie prace mają być wykonane najpóźniej w styczniu. Przy poszerzaniu kanału pracuje 10 tys. robotników. Inwestycja  stworzy ok. 200-250 nowych miejsc pracy.

Kanał Panamski umożliwiał dotąd pływanie tylko mały kontenerowcom, do 5 tys. TEU nośności. Te statki są w tym momencie już nieopłacalne dla armatorów. Dlatego z nadzieją patrzą oni na rozbudowę, która pozwoli ich jednostkom o nośności 5,4-9,9 tys. TEU (łącznie 980 statków) oraz powyżej 10 tys. TEU (149 statków) przeprawienie się przez ten obiekt. Już tylko 157 statków (13 proc. floty globalnej) nie będzie w stanie przepłynąć przez instalację.

Większość jednostek poruszających się na szlaku Azja-Wschodnie Wybrzeże USA będzie przeprawiać się przez rozbudowany Kanał Panamski. Przy 18 węzłach pokonanie trasy z Szanghaju do Nowego Jorku zajmie raptem 24 dni, o 4 dni krócej niż szlakiem biegnącym przez Kanał Sueski.

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.