• <
HARTWIG SZCZECIN

Nabrzeża Obrońców Poczty Polskiej i Mew w Porcie Gdańsk przejdą gruntowną modernizację (foto, wideo)

pc

17.08.2017 12:37 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Nabrzeża Obrońców Poczty Polskiej i Mew w Porcie Gdańsk przejdą gruntowną modernizację (foto, wideo)
Nabrzeża Obrońców Poczty Polskiej i Mew w Porcie Gdańsk przejdą gruntowną modernizację (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Rozpoczęła się rozbudowa  nabrzeży i toru wodnego w Porcie Gdańsk. W czwartek przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdańsk oraz wykonawcy podpisali umowę na przebudowę i rozbudowę Nabrzeży Obrońców Poczty Polskiej i Mew. Inwestycja o wartości ponad 40 milionów złotych ma być zrealizowana do końca 2020 r.

– Jestem przekonany, że znikną znaki „Zakaz cumowania” i zyskamy kilometry nowych nabrzeży w nowym standardzie, ze zwiększonymi możliwościami przeładunkowymi. Robimy te inwestycje dla naszych operatorów – mówi Łukasz Greinke, prezes ZMPG.

Prace mają wpłynąć ma na usprawnienie żeglugi w gdańskim porcie.

– Zostanie pogłębiony tor podejściowy przy nabrzeżu do 11,2 m, całość nabrzeża zostanie także wydłużona, a oczep wzmocniony, co poprawi warunki przeładunkowe. Dodatkowo przy Nabrzeżu Obrońców Poczty Polskiej po modernizacji będą mogły cumować dwa statki – tłumaczy Marcin Osowski, wiceprezes ZMPG ds. infrastruktury.

Możliwość przyjmowania małych jednostek zyska także Nabrzeże Mew.

Wykonawcą robót budowlanych jest firma Doraco. Jej oferta została wybrana w przetargu spośród 9 propozycji.

– To bardzo trudna inwestycja, dlatego że będzie to budowa pod ruchem, co oznacza, że statki, które do tej pory przybijały do nabrzeży, nadal będą to robić. Aspekt środowiskowy też jest ważny, gniazdowanie ptaków ma takie znaczenie, że te prace mogą być prowadzone tylko w określonym czasie – mówi Karol Zduńczyk, wiceprezes Doraco.

Inwestycja to pierwsze z kilku zadań w ramach projektu „Modernizacja toru wodnego, rozbudowa nabrzeży oraz poprawa warunków żeglugi w Porcie Wewnętrznym w Gdańsku”, który realizowany będzie łącznie na długości około 5 km. Oprócz Nabrzeża Obrońców Poczty Polskiej oraz Nabrzeża Mew, zmodernizowane zostaną także Nabrzeże Oliwskie, Nabrzeże Zbożowe oraz Nabrzeże Dworzec Drzewny. Celami inwestycji są unowocześnienie infrastruktury oraz poprawa dostępu do portu od strony wody i lądu. Całkowita wartość projektu to ponad 110 mln euro. Środki pochodzą w 85 % z funduszy unijnych, pozyskanych w ramach Instrumentu „Łącząc Europę” – CEF (ang. Connecting Europe Facility).

– Wspiera on rozwój najważniejszych szlaków transportowych w Unii Europejskiej. Port Gdańsk jest jednym z kluczowych punktów na szlaku Bałtyk-Adriatyk. Dlatego każda złotówka przeznaczona na jego rozbudowę to inwestycja, a nie wydatek. Tych złotówek z samego CEF mamy już 500 mln na 3 inwestycje realizowane tylko przez Zarząd Portu. Blisko drugie tyle trafi np. do PKP PLK na lepszą jakość połączenia kolejowego z portem – mówi Witold Słowik, wiceminister rozwoju.

W ramach przygotowań do realizacji projektu w lipcu ZMPG podpisał umowę na wykonanie dokumentacji projektowej i środowiskowej dla rozbudowy węzłów sieci bazowej w zakresie infrastruktury drogowo-kolejowej.

– W gdańskim porcie jak w soczewce skupia się potencjał rozwojowy i transportowy tej części Europy. Mówię o porcie w Rijece, w Gdańsku, ale też w Szczecinie i Świnoujściu oraz w Gdyni. Mamy już autostradę Północ-Południe, pracujemy nad trasą S3, to wszystko jest w kontekście rozwoju polskich portów – mówi Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

W ubiegłym roku w Porcie Gdańsk przeładowano 37,3 mln t towarów – o prawie 4 % więcej niż dwa lata temu. Po raz pierwszy port znalazł się także na szóstym miejscu wśród bałtyckich portów pod względem wielkości przeładunków.

Jak wynika ze strategii rozwoju portu do 2027 r., w 2030 r. wolumen przeładunkowy Portu Gdańsk może wynieść około 100 mln t.

Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_deepwater_2021_390x100

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39475,00 $ tona -1,13% 2 gru
 Cynk 3293,00 $ tona -0,06% 2 gru
 Aluminium 2654,00 $ tona -0,56% 2 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.