PKP zainwestują ponad 3 mld zł w poprawę połączeń transgranicznych na wschodzie i zachodzie Polski. Kolejne 4 mld zł zostaną wydane na polepszenie dostępu do portów – pisze "Rzeczpospolita".
Pozwoli to zwielokrotnić liczbę przekraczających granicę pociągów i skrócić czas jazdy. Kolejne 4 mld zł zostaną wydane na polepszenie dostępu do portów, co ma ułatwić eksport i zwiększyć międzynarodowy tranzyt towarowy na kierunku północ-południe.
Zdaniem zarządzającej infrastrukturą spółki PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK), poprawi to konkurencyjność kolei wobec tańszych i znacznie szybszych TIR-ów. Na granicy zachodniej już w grudniu ma być uruchomione nowe połączenie między Polską a Niemcami przez Nysę Łużycką. Pociągi pojadą po nowym moście granicznym na odcinku Bielawa Dolna-Horka. Będzie to najkrótszy przejazd pomiędzy Wrocławiem a Lipskiem i Berlinem.
Na Wschodzie PLK będą poprawiać połączenia z Ukrainą. Już został zakończony przetarg na projekt i przebudowę stacji Medyka: na przełomie października i listopada ma być podpisana warta ponad 51 mln zł umowa z firmą ZUE.
00:04:03
Rekordowy tunel dnie Bałtyku połączy Niemcy i Danię w 2029 roku (wideo)
„Logistyka lubi ciszę”. Czy przepisy stoją na przeszkodzie rozwoju branży logistycznej? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
Polska bramą do Europy Środkowo-Wschodniej [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
Aż 420 dzieci biegało po terminalu kontenerowym. VI ONE Terminal Run Gdynia Hutchison Ports wspiera szkoły i fundacje
Kongsberg dostarcza zaawansowany system VTS dla Wielkiego Bełtu
Kongres Polskie Porty 2030+. Relacja LIVE dzień 2.
IMO ewakuuje marynarzy, którzy utknęli w cieśninie Ormuz