• <
konferencj_platforma_lng_2023

Podkarpackie: Zakończyła się modernizacja wałów na Wiśle

pc

27.06.2018 03:21 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Podkarpackie: Zakończyła się modernizacja wałów na Wiśle

Partnerzy portalu

Podkarpackie: Zakończyła się modernizacja wałów na Wiśle - GospodarkaMorska.pl

Prawie 32,5 mln zł kosztowała modernizacja ok. 10 km wałów przeciwpowodziowych na prawym brzegu Wisły od Tarnobrzega do Koćmierzowa. Pieniądze pochodziły m.in. z Banku Światowego. To pierwsza inwestycja zrealizowana w ramach programu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły.

We wtorek w Tarnobrzegu (Podkarpackie) uroczyście oddano inwestycję. Jak podkreśliła dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Rzeszowie Małgorzata Wajda, to bardzo ważna inwestycja dla województwa.

„Zapewnia bezpieczeństwo ponad 7,8 tys. mieszkańcom Tarnobrzega i części gminy Gorzyce. Mieszkańcy tych terenów byli najbardziej dotknięci skutkami przerwania wału podczas powodzi w 2010 r.” – przypomniała.

Wajda dodała, że była to trudna inwestycja, ale bardzo potrzebna.

„Bardzo zabiegaliśmy o jej sfinansowanie, bo poprawa tej części wałów była niezbędna. Teraz mieszkańcy Tarnobrzega i Gorzyc mogą spać spokojnie, ale w województwie jeszcze mamy kilka inwestycji, które koniecznie muszą być wykonane, aby całe Podkarpacie było dobrze przygotowane na przyjście dużej ilości wody” – zaznaczyła.

Jak podkreśliła Wajda oddana inwestycja jest pierwszą zrealizowaną w ramach programu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły. Powiedziała, że na Podkarpaciu kolejną inwestycją z tego programu będzie budowa kolejnych 16 km wałów przeciwpowodziowych. „Planujemy podpisanie umowy z wykonawcą na drugie półrocze br. Inwestycja ta ma być gotowa w 2020 r.” – dodała Wajda.

Obecny na uroczystości wiceprezes Wód Polskich Krzysztof Woś podkreślił, że to właśnie ochrona przed powodzią jest priorytetowym zadaniem utworzonej 1 stycznia br. spółki. Woś zapowiedział kolejne inwestycje służące zabezpieczeniu przeciwpowodziowym m.in. na rzekach San i Łęg na Podkarpaciu. Według niego jest to szczególnie ważne ze względu na znajdujące się w pobliżu rzeki Łęg fabryki, w których pracują tysiące osób.

W trakcie uroczystości zaprezentowano również mobilny system ochrony przeciwpowodziowej, który zainstalowany jest w rejonie przeprawy promowej w Tarnobrzegu.

Budżet projektu „Wisła - etap 1 - rozbudowa prawego wału rzeki Wisły w km 5+950 - 15+819 na odcinku od Tarnobrzega (Skalna Góra) do Koćmierzowa (granica woj. podkarpackiego i świętokrzyskiego)” wyniósł niemal 32,5 mln zł. Był on dofinasowany m.in. z Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy oraz budżetu państwa.

W ramach inwestycji wykonane zostało przede wszystkim podwyższenie i poszerzenie, a także uszczelnienie korpusu i podłoża prawego wału rzeki Wisły. Przebudowane zostały też przejazdy wałowe, zabezpieczono śluzy wałowe, wyloty pompowni wód deszczowych i oczyszczalni ścieków. Naprawione zostały też istniejące drogi przywałowe.

Bollore Logistics
NAVIRETECH

Dziękujemy za wysłane grafiki.