• <
siemens_gamesa_2022

Ostrzeżenie przed sztormem

05.12.2015 05:15 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Ostrzeżenie przed sztormem - GospodarkaMorska.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił ostrzeżenie dla województwa pomorskiego i zachodniej linii brzegowej o silnym wietrze i możliwości wystąpienia sztormu na Bałtyku. Jak wygląda sytuacja w naszych największych portach?

W strefie nadmorskiej woj. pomorskiego prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 65 km/h, w porywach do 85 km/h, wiejącego z południowego-zachodu. W części zachodniej strefy brzegowej występuje wiatr południowo-zachodni 5 do 6, w porywach 7, miejscami 8 w skali Beauforta (10-12 m/s, w porywach do 17 m/s, miejscami do 20 m/s). Synoptycy przewidują występowanie sztormu.

W Porcie Gdańsk wieje w prędkością 7-8 w skali Beauforta. Jak na razie jednak ruch odbywa się normalnie. –  Na wejście do portu musi jedynie poczekać jedna jednostka ponadgabarytowa, która udaje się do stoczni Remontowa. Glen Canyon Bridge będzie czekał na poprawę pogody i najprawdopodobniej wpłynie do portu w poniedziałek – poinformował nas oficer dyżurny gdańskiego portu.

W Porcie Gdynia siła wiatru 6 w skali Beauforta nie wpływa na razie na jego funkcjonownie. W Świnoujściu i Szczecinie również nie zanotowano żadnych zakłóceń spowodowanych silnym wiatrem – W tej chwili wiatr wieje w granicach 5-6 w skali Beauforta, co nie ma żadnego wpływu na funkcjonowanie portu – powiedział oficer dyżurny portu w  Świnoujściu.

Wiatr może się jednak nasilić w godzinach popołudniowych i sytuacja w portach może ulec zmianie.

Na lądzie wiejący wiatr może spowodować awarie napowietrznych linii przesyłowych; łamanie drzew, wyrywanie z korzeniami mniejszych drzew; uszkodzenia budynków i dachów; utrudnienia komunikacyjne. „Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej” - czytamy na stornie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.