Budowa magazynu bimodalnego w Śląskiem Centrum Logistyki dobiega końca. Termin oddania magazynu do użytku to przełom maja i czerwca tego roku.
W magazynie będą odbywały się przeładunki i składowanie towarów przewożonych transportem szynowym, co znaczy, że magazyn będzie przykładem infrastruktury bimodalnej - dostawy możliwe zarówno transportem samochodowym jaki i kolejowym. Infrastruktura kolejowa umożliwi obsługę pełnych składów pociągów, jaki i grup wagonów. Nowy magazyn będzie umożliwiał wjechanie składu pociągu do środka budynku.
- Przeznaczenie obiektu to przeładunki i składowanie towarów typowych dla transportu kolejowego czyli wyroby przemysłu papierniczego, chemicznego w tym nawozy sztuczne, meble lub artykuły AGD – powiedział portalowi wnp.pl Robert Goc z Śląskiego Centrum Logistyki.
Śląskie Centrum Logistyki obejmuje obszar o powierzchni 47 ha przy ulicy Portowej w Gliwicach i 12,58 ha przy ulicy Sikorskiego w Gliwicach – Sośnicy. W centrum łączą się trzy rodzaje transportu: drogowego, kolejowego, wodnego.
Transport drogowy – doskonała lokalizacja dzięki bliskości krzyżowania autostrad A-4 i A-1 oraz dróg krajowych DK 88 oraz Drogowej Trasy Średnicowej (DTŚ).
Transport kolejowy – bezpośrednie sąsiedztwo kolejowej stacji Gliwice Port nr 52 06975-7, która umożliwia obsługę pełnych składów całopociągowych jak również grup wagonowych czy pojedynczych wagonów. Przez Gliwice przebiegają ważne linie kolejowe o znaczeniu europejskim CE-30, CE-59 i CE-65.
Lokalizacja ŚCL SA wpisuje się w kolejowy europejski korytarz transportowy nr 5 Bałtyk – Adriatyk.
Transport wodny śródlądowy – na terenie Śląskiego Centrum Logistyki SA jest zlokalizowany największy w Polsce port śródlądowy, który dzięki Kanałowi Gliwickiemu i rzece Odrze ma połączenie z siecią dróg wodnych w Europie, jak również z portami morskimi Szczecin i Świnoujście.
Czy nowe przepisy w zakresie prawa pierwokupu w portach będą faktycznie tak problematyczne? Wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem
Game changer: port Esbjerg potroi moc offshore z pomocą cyfrowego bliźniaka
Ewolucja branży morskiej – rozmowa z Andrzejem Smoleńskim
Kontrakt na dostawy ropy ze wschodu przestanie być realizowany w momencie wprowadzenia kolejnych sankcji
Wydano zezwolenie na rozbudowę węzła Gdańsk Południe
Mimo sankcji, 250 transportów z paliwem wywiozły w ostatnim miesiącu z Rosji europejskie statki