• <
BOTA_2023

Świnoujście ma nowy terminal promowy

27.10.2015 13:21 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Świnoujście ma nowy terminal promowy - GospodarkaMorska.pl

Zakończono prace przy budowie terminalu promowego w Świnoujściu. Nowe stanowisko umożliwi cumowanie i obsługę promów typu RO-PAX o maksymalnej długości 220m. Nowo powstała infrastruktura portowa poprawi pozycję konkurencyjną świnoujskiego terminalu na rynku przewozów promowych.

Nowe nabrzeże terminalu ma długość 242,15 m, głębokość techniczna basenu portowego przy nabrzeżu wynosi 12 m. Do budowy zużyto 600 stalowych i żelbetonowych pali, których łączna długość to 11 km. Podczas budowy wykonano ponad 1 000 t zbrojenia, a powierzchnię zalano 6,5 tys. m sześc. betonu. Profil zastosowany do budowy ścianki jest pierwszym takim rozwiązaniem zastosowanym w Europie. Wykonano ponad 7000 m2 wysokoelastycznej izolacji przeciwwodnej, czyli tyle ile powierzchnia boiska do piłki nożnej. Do montażu pomostu dziobowo-rufowego wykorzystano jeden z największych na świecie dźwigów pływających, który ma nośnosć do 900 ton.

Do wykonania dna terminalu została zastosowana nowatorska metoda, coraz częściej stosowana w Europie. Jednak po raz pierwszy prace prowadzone są na tak dużej głębokości. Postęp prac jest w dużej mierze uzależniony jest od warunków pogodowych, stąd lekkie opóźnienie w budowie.

Częścią inwestycji wchodzącą w zakres powstania stanowiska portowego jest również budowa galerii pasażerskiej, która jest połączona z nowym terminalem rękawem pasażerskim, o szerokości 3,6 m  i długości 2,5 m. Do wykonania przeszkleń na galerii oraz klatki zużyto 2000 m2 szyb. Przeszklenia te wykonane są ze specjalnych szyb hartowanych o grubości 12 mm barwionych na niebiesko. Stworzono estakadę samochodową z ruchomymi pomostami: bocznym i dziobowo-rufowym oraz sterownię obsługującą pracę pochylni. Plan inwestycyjny zakładał wykonanie umocnienia dna przy nabrzeżu, powiększenie infrastruktury drogowej, parkingów i placów manewrowych.

Inwestycja pn. „Rozbudowa infrastruktury portowej w południowej części portu w Świnoujściu”  współfinansowana jest z Funduszu Spójności w ramach działania 7.2 - Rozwój transportu morskiego. Wartość całego zadania to 112,2 mln złotych, kwota dofinansowania to blisko 54,7 mln złotych. Zadanie zrealizowano w okresie listopad 2012 – wrzesień 2015.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.