• <
port_rezerwa_mega_1100_200

NewMap – nowa usługa dla branży nieruchomości

pc

21.09.2017 16:06 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski NewMap – nowa usługa dla branży nieruchomości
NewMap – nowa usługa dla branży nieruchomości - GospodarkaMorska.pl

Creotech Instruments (CTI) i Wrocławski Instytut Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji (WIZIPISI) połączyły siły, żeby stworzyć usługę, która może wnieść nową jakość do branży Real Estate Intelligence dostarczającej danych dla deweloperów i inwestorów wyspecjalizowanych w rynku nieruchomości. NewMap to połączenie doświadczenia obu firm w zakresie przetwarzania danych satelitarnych i wykorzystywaniu technologii opartych na sztucznej inteligencji. Usługa, która ma usprawnić proces podejmowania decyzji dotyczących obrotu nieruchomościami, została zaprezentowana w czasie spotkania z inwestorami Space3ac Transportation Demo Day, które odbyło się 19 września w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Firma Creotech Instruments S.A. z powodzeniem zbudowała i rozwija platformę EO Cloud do przechowywania i przetwarzania danych z satelitów Europejskiej Agencji Kosmicznej, które udostępnia klientom na całym świecie. Wrocławski Instytut Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji Sp. z o.o. to krajowy pionier w wykorzystaniu technologii z zakresu sztucznej inteligencji w zastosowaniach związanych z informacją przestrzenną. Firmy, w ramach programu akceleracyjnego space3ac, wspólnie powołały do życia start-up, który ma wspomagać proces podejmowania decyzji dotyczących obrotu nieruchomościami.

- O atrakcyjności działki inwestycyjnej decyduje bardzo wiele czynników takich jak uzbrojenie terenu, plan zagospodarowania przestrzennego, dostępność sieci transportowej, warunki geologiczne i hydrologiczne, demografia okolicy. Każda informacja na temat nieruchomości może okazać się bezcenna w kontekście decyzji o konkretnej inwestycji – tłumaczy Tomasz Berezowski, Prezes NewMap i współtwórca WIZIPISI - Dziś działa to tak, że inwestor zainteresowany zakupem nieruchomości musi na własną rękę pozyskiwać informacje na jej temat, a to często wiąże się z niezliczonymi wizytami w urzędach czy archiwach. Na rynku działają także firmy wyspecjalizowane w pozyskiwaniu konkretnych typów danych takich jak na przykład dane geologiczne. NewMap dostarcza klientom kompleksowy raport zawierający uporządkowane dane pochodzące z kilkudziesięciu źródeł bez konieczności wykonania chociażby jednego telefonu.

Usługa à la carte

Użytkownicy aplikacji internetowej NewMap mogą w dowolny sposób skonfigurować zakres raportu, jaki otrzymają w ramach usługi. Punktem wyjścia jest wskazanie na mapie działki, której dotyczyć będzie analiza. W kolejnym kroku użytkownik określa jakie dane go interesują z pośród kilkudziesięciu dostępnych zbiorów takich jak: ewidencja gruntów, uzbrojenie terenu, plany zagospodarowania, numeryczny model terenu, dane demograficzne, natężenie ruchu, sieć transportowa, analizy warunków gruntowych i hydrologicznych, mapy geologicznych, mapy osuwisk, obiektów górniczych, otworów wiertniczych, form ochrony przyrody lub ewidencji wydanych pozwoleń na budowę, wykazy innych działek w okolicy wystawionych na sprzedaż i wielu innych.

Klient może także zażyczyć sobie bardziej skomplikowanych opracować obejmujących  m.in. wycenę gruntów i nieruchomości, czy ocenę biegłego rzeczoznawcy, wizję lokalną czy pomiary deformacji terenu. Usługa NewMap obejmuje także wykonywanie dokładnych fotoplanów i przygotowywanie trójwymiarowych modeli terenu w oparciu o naloty realizowane przez drony.

- NewMap to nie zestaw lunchowy. Usługę porównać można raczej do restauracji à la carte, w której klient sam decyduje jakie ‘dania’, w tym wypadku dane dotyczące konkretnej nieruchomości, go interesują – mówi Olga Banach, którą łączy funkcje wiceprezesa NewMap z rolą Dyrektora Administracyjnego w Creotech Instruments S.A. – Po skonfigurowaniu zamówienia klient -  deweloper, inwestor lub pośrednik w obrocie nieruchomościami - otrzymuje dostosowany do jego potrzeb kompleksowy raport zawierający informacje, których ręczne pozyskanie wiąże się z wieloma wizytami w różnych urzędach, archiwach i prywatnych firmach. NewMap pozwala więc zaoszczędzić czas i pieniądze oraz zyskać, często bezcenną, przewagę nad konkurencją.

19 września usługa NewMap została zaprezentowana w czasie spotkania z inwestorami Spce3ac Transportation Demo Day, które odbyło się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologiczny.

- Zaproponowana usługa to dopiero początek działalności NewMap. W najbliższym czasie planujemy rozszerzenie jej o analizy oparte o technologie sztucznej inteligencji wykorzystujące sztuczne sieci neuronowe, czy analizy grafowe, a związane z predykcją cen nieruchomości czy automatyczną selekcją działek inwestycyjnych – dodaje dr Adam Iwaniak prezes WIZIPISI.

Bollore Logistics
port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38847,00 $ tona -0,20% 22 paź
 Cynk 3494,00 $ tona -2,51% 22 paź
 Aluminium 2945,00 $ tona -2,26% 22 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.