• <
siemens_gamesa_2022

Morski Szlak Jedwabny rośnie na znaczeniu

PMK

15.02.2016 10:42 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Morski Szlak Jedwabny rośnie na znaczeniu - GospodarkaMorska.pl

W ciągu ostatniej dekady aż o 18,2 proc. rocznie rosła wymiana handlowa Chin z krajami leżącymi wzdłuż Morskiego Szlaku Jedwabnego. Jej udział w łącznych obrotach towarowych w Państwie Środka wzrósł dzięki temu do 20 proc. Z czasem ten szlak ma dodatkowo zyskać na znaczeniu.

Chińskie firmy przez ostatnie 10 lat zwiększyły nakłady na inwestycje zagraniczne aż o 44 proc., do 9,27 mld dolarów. To dało roczny wzrost ok. 44 proc. - wynika z informacji Państwowej Administracji Oceanicznej Chin.

"Jeden Pas i Jeden Szlak", którego części jest Morski Szlak Jedwabny, to projekt promowany przez administrację prezydenta Chin Xi Jinpinga od jesieni 2013 roku. Składa się z odcinka lądowego prowadzącego ze starożytnej stolicy Chin Xianu do Wenecji oraz morskiego prowadzącego z leżącego nad Cieśniną Tajwańską miasta Quanzhou do greckiego portu w Pireusie.

Docelowo szlak morski i lądowy (uzupełniony linią kolejową) mają się połączyć, tworząc pętlę. Chińskie władze nie kryją swoich intencji. Multimiliardowy program ma zmienić obraz światowej polityki i gospodarki, oczywiście na korzyść Państwa Środka. Szlak Jedwabny bowiem otworzy wiele rynków zbytu dla chińskiej gospodarki, która produkuje na potęgę.

- Obecnie państwowy sektor biznesowy osiąga przeciętnie zwrot 4 proc. z inwestycji. W przypadku szlaku jedwabnego ten zwrot będzie wynosił od 10 do 15 proc. - czytamy w raporcie agencji Barclays.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.