• <
smartre_2023

Jednostka CMA CGM jako pierwsza z inteligentnym systemem kontenerów

02.10.2015 13:32 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Jednostka CMA CGM jako pierwsza z inteligentnym systemem kontenerów

Partnerzy portalu

Jednostka CMA CGM jako pierwsza z inteligentnym systemem kontenerów - GospodarkaMorska.pl

Kontenerowiec Bougainville, niedawno oddany do użytku 18-tysięcznik, jest pierwszą jednostką na świecie testującą TRAXENS – inteligentny system łączący kontenery.

System TRAXENS polega na wprowadzeniu na pokład specjalnych, inteligentnych kontenerów, które są w stanie przesyłać informacje między sobą, a potem do głównego biura CMA CGM w Marsylii. System w czasie transportu zbiera ogrom informacji, m.in.: czas, lokalizację, temperaturę, wilgotność, wibracje, uderzenia, próby kradzieży w każdym z kontenerów.

Według francuskiego armatora takie rozwiązanie jest dużym atutem dla klientów, firm ubezpieczeniowych i urzędów celnych. To także ułatwienie w transporcie zamrożonych towarów, gdyż dzięki systemowi da się zdalnie zmieniać temperaturę w kontenerze. CMA CGM do spółki z firmą Traxens, w której ma udziały, zamierzają promować tę technologię na całym świecie.

Bougainville jest największym statkiem (ładowność 18 tys. TEU) we flocie francuskiego przewoźnika. Ma 400 metrów długości oraz 54 metry szerokości. Kontenerowiec może się też pochwalić dużą wydajnością: emituje tylko 37g CO2 na kilometr (z każdego kontenera) a jego efektywność energetyczna jest trzy razy większa niż statków sprzed 10 lat.

Kontenerowiec powstał w koreańskiej stoczni Samsung. Swoją nazwę zawdzięcza francuskiemu odkrywcy Louis-Antoina de Bougainvill, który jako pierwszy Francuz poprowadził rejs dookoła świata w XVIII wieku.
 
CMA CGM cały czas inwestuje w nowe statki. Tylko w tym roku armator zakontraktował sześć nowych jednostek o nośności 14 tys. TEU każda. Zamówienie otrzymała południowokoreańska stocznia Hyundai Heavy Industries Ulsan (HHI). Statki mają być gotowe na początku 2017 roku.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.