• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Hapag-Lloyd: Rynek jest wciąż wymagający

PMK

14.05.2018 19:12 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Hapag-Lloyd: Rynek jest wciąż wymagający - GospodarkaMorska.pl

Niemiecki armator Hapag-Lloyd zmniejszył swoje straty w pierwszym kwartale ale jego prezes i tak przewiduje dalszą ciężką walkę z powodu kryzysu na rynku.

Strata spółki w 1 kwartale wyniosła 34,3 mln euro, prawie o połowę mniej niż rok temu (58,1 mln euro). Zysk EBITDA armatora sięgnął 219,4 mln euro w porównaniu do 135,3 mln euro rok wcześniej.

- Zanotowaliśmy solidny start w bieżącym roku, ale warunki rynkowe stanowią wyzwanie. Stawki frachtowe znajdują się pod presją, koszty bunkra i koszty transportu na niektórych ważnych szlakach wzrosły. Spodziewamy się stopniowej poprawy rynku w 2018 roku - ale wyniki tego ożywienia zobaczymy dopiero w raportach finansowych z drugiej połowy roku - powiedział Rolf Habben Jansen, dyrektor generalny Hapag-Lloyd.

Mandat Jansena jako dyrektora generalnego spółki został przedłużony o dodatkowe pięć lat. Dyrektor generalny powiedział, że wyniki za ten okres były poniżej oczekiwań, przede wszystkim ze względu na znaczny wzrost cen bunkrów i zmienioną strukturę kosztów ze względu na nową sieć usług. Niestabilne stawki frachtowe i silna konkurencja nie ułatwiają dalszego rozwoju.

Transport kontenerowy zmaga się z nadpodażą jednostek, wojnami cenowymi i stawkami frachtowymi znacznie poniżej progu rentowności, ale analitycy branży twierdzą, że najgorsze już za nami.

Dziewięciomiesięczny zysk operacyjny firmy wzrósł ponad dziesięciokrotnie, ale koncern wciąż nie pozbył się zadłużenia netto na poziomie 7,3 miliarda dolarów, co według Habbena Jansena będzie stanowić spore wyzwanie.

Po połączeniu z UASC, Hapag-Lloyd jest obecnie piątym co do wielkości armatorem kontenerowym na świecie. Habben Jansen przewiduje dalszą konsolidację w branży.

- Około 9 z 20 dotychczasowych spółek zniknie pod koniec 2018 roku – powiedział. - Z drugiej strony rosnące ceny ropy naftowej podnoszą koszty paliwa bunkrowego, stanowiąc wyzwanie dla firm spedycyjnych – dodał.

Dziękujemy za wysłane grafiki.