PMK
Firma Ocean Cleanup przeprowadziła kolejny test swojego systemu do oczyszczania oceanu z plastiku. Test odbył się w holenderskim Maritime Research Institute Netherlands’ (MARIN) Offshore Basin i poprzedza niedługą instalację systemu na Pacyfiku.
Innowacyjny system wykorzystuje naturalne prądy morskie i wiatry, które wpychają pływające odpady w obszary ograniczone pływającymi barierami w kształcie litery U lub V. Bariery mogą być rozciągnięte na długości nawet kilkudziesięciu kilometrów. Wewnątrz wydzielonych w ten sposób akwenów zainstalowane automatyczne stacje recyklingowe, zasilane energią słoneczną, mają przetwarzać plastikowe odpady. Powstałe w ten sposób instalacje pozwolą odnościć olbrzymie korzyści ekologiczne oraz ekonomiczne pozyskując z rycyklingu gotowy surowiec jednoczesnie nie stanowiąc zagrożenia dla organizmów żywych.
System Ocean Cleanup składa się z 24 platform połączonych ze sobą. Został stworzony z myślą oczyszczenia wyspy Tsushima, pomiędzy Japonią i Koreą Południową. Zanieczyszczenie plastikiem to poważny problem na japońskiej wyspie. Na jednego jej mieszkańca przypada aż m3 śmieci z tego materiału.
- Ocean Cleanup rozwiąże ten problem i przybliży nas wszystkich do prawdziwego celu – czyli oczyszczenia Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci – powiedział Boyan Slat. - Ale pierwszym krokiem jest Tsushima. Chcemy zbadać, jak będzie działał nasz system, a przede wszystkim, czy uda się go utrzymać przez dłuższy czas – powiedział.
Ponad 130 ostróg umocniło brzeg Półwyspu Helskiego
Ekotechnologie - zrównoważone miasto dzisiaj i dla przyszłych pokoleń
Orki atakują statki u wybrzeży Hiszpanii
Najsłynniejszy szpieg pośród waleni powrócił
Trwają prace nad rozporządzeniem, które ma umożliwić wsparcie finansowe rybołówstwa
Projekt: nowela rozporządzenia ws. kar za naruszenia przepisów o rybołówstwie morskim