• <

Górka: Deweloperzy nie wykazali dużej aktywności ws. budowy powierzchni magazynowych

pc

05.06.2018 09:15 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Górka: Deweloperzy nie wykazali dużej aktywności ws. budowy powierzchni magazynowych

Partnerzy portalu

Górka: Deweloperzy nie wykazali dużej aktywności ws. budowy powierzchni magazynowych - GospodarkaMorska.pl

Deweloperzy nie wykazali dużej aktywności ws. budowy powierzchni magazynowych - powiedział PAP dyrektor ds. rozwoju w e-bazanieruchomosci.pl Maciej Górka. Dodał, że może to być chęć obniżenia współczynnika pustostanów, a także obawa przed rosnącymi kosztami budowy.

Górka skomentował dane dotyczące rynku magazynowego. Jak podała firma JLL, w Polsce pod koniec I kwartału w budowie było 1,8 mln m kw. powierzchni magazynowych. A w ciągu trzech pierwszych miesięcy popyt na magazyny sięgnął rekordowych 1,1 mln m kw.

Spadł wskaźnik pustostanów, który na koniec I kwartału br. wynosił średnio 5,6 proc. i uległ obniżeniu na prawie wszystkich rynkach. Najwyższe poziomy pustostanów odnotowano w Warszawie (miasto) - 10,7 proc. i Krakowie 12,6 proc., a najniższe w Polsce centralnej - 2,8 proc.

W maju 2017 roku najwyższy poziom pustostanów był w Katowicach (14,6 proc.), Warszawie (14 proc.) i Szczecinie (13,9 proc.), a najniższy zanotowano w Łodzi (5,8 proc.) oraz Krakowie (6,8 proc.).

Jak zauważył Górka, "rynek magazynowy w Polsce od kilku lat przeżywa dynamiczny rozwój, dzięki relatywnie dobrej kondycji polskiej gospodarki, a rosnące zapotrzebowanie na kolejne powierzchnie wynika z zapotrzebowania sektora e-commerce".

"Deweloperzy, mimo rekordowych kontraktów na wynajem swoich powierzchni i wysokiego popytu w ostatnich miesiącach nie wykazali dużej aktywności budowlanej" - zauważa Górka. "Z jednej strony przyczyną takiego stanu rzeczy może być chęć obniżenia współczynnika pustostanów w Polsce i tym samym próba podniesienia obecnych stawek czynszowych, a z drugiej strony obawa przed rosnącymi kosztami produkcji i usług budowlanych". Górka przypomniał, że "popyt na materiały budowlane i usługi jest generowany także przez sektor mieszkaniowy" - dodał ekspert.

Jak zauważył Górka, "deweloperzy mieszkaniowi, którzy dopiero zamierzają rozpocząć budowy, mają poważny dylemat, gdyż przy obecnych kosztach produkcji ich marżowość maleje". "Najczęściej pojawiającymi się problemami w branży deweloperskiej są, obok wysokich kosztów materiałowych i usługowych, także problemy kadrowe, oraz zmieniająca się sytuacja finansowa firm wykonawczych i ich podwykonawców" - podał Górka.

"Zdarza się, że do przetargów nie podchodzą żadne firmy, ponieważ oferta jest tak mało atrakcyjna. Część firm budowlanych ma też kłopot z kontraktami, które zawarły w poprzednich latach, a realizować je będą w 2018 roku, przy dużo wyższych kosztach. Jest obawa, że wpłynie to na ich niewypłacalność przy braku renegocjacji kontraktu" - zauważył ekspert.

Na koniec I kw. 2018 roku na rynku magazynowym w Polsce nie odnotowano znaczących zmian w wysokości czynszów. Najwyższe stawki oferowane są w Warszawie (miasto) i Krakowie, gdzie czynsze bazowe wahają się odpowiednio pomiędzy 4,1-5,1 euro oraz 3,8-4,5 euro za m kw. na miesiąc.

okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.