• <
BOTA_2023

Rozmowy polsko-turkmeńskie w Aszchabadzie

pc/msz.gov.pl

05.06.2018 09:20 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Rozmowy polsko-turkmeńskie w Aszchabadzie - GospodarkaMorska.pl

– Neutralny Turkmenistan, umacniający swoją suwerenność i prowadzący niezależną politykę zagraniczną, ma do odegrania pozytywną, stabilizującą rolę w Azji Centralnej – oświadczył podsekretarz stanu w MSZ Andrzej Papierz po konsultacjach politycznych w Aszchabadzie.

Wiceszef polskiej dyplomacji Andrzej Papierz i pierwszy wiceminister spraw zagranicznych Turkmenistanu Wepa Hajyyev rozmawiali o stosunkach dwustronnych, w tym ułatwieniach wizowych dla biznesu, kwestii upamiętnienia na terytorium Turkmenistanu miejsc związanych z historią i martyrologią Polaków, sytuacji osób pochodzenia polskiego, a także współpracy w sferze kultury i edukacji.

Strony przedyskutowały także sposoby ożywienia polsko-turkmenistańskiej współpracy gospodarczej oraz rozmawiały o szansach, które otwiera wdrożenie unijnej Strategii Połączenia Europy i Azji (Strategy on Connecting Europe to Asia). – Znaczenie Azji Centralnej jako regionu tranzytowego między Unią Europejską a Azją będzie rosło – stwierdził wiceminister Andrzej Papierz.

Podczas pobytu w Turkmenistanie wiceminister Papierz spotkał się także z ministrem kultury Atageldy Shamuradowem, z którym rozmawiał o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji, turystyki i sportu.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.