• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Olbrzymia turbina płynie Wisłą do Płocka

22.03.2016 09:56 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Olbrzymia turbina płynie Wisłą do Płocka - GospodarkaMorska.pl

Turbina, ważąca 470 ton, która 14 marca drogą morską dotarła Gdańska, płynie barką do Płocka. Pod koniec tygodnia dotrze na miejsce. Turbina gazowa będzie użyta w powstającej elektrociepłowni.

O tym gigantycznym załadunku informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, kiedy przeładowywano jego elementy w gdańskim porcie. Przeładunek o łącznej wadze 1,4 tys. ton miał miejsce przy Wolnym Obszarze Celnym. Do operacji użyto dźwigu pływającego ENAK o udźwigu 600 ton.

 - To była bardzo ciekawa i względnie skomplikowana operacja realizowana na potrzeby i zlecenie PKN Orlen w Płocku. Operacja była o tyle ciekawa, że realizowana była w relacji bezpośredniej statek – barka, przy użyciu dźwigu pływającego ENAK. Przeładowano 8 elementów typu project cargo o łącznej wadze 1,4 tys. ton, w tym ponad 400-tonowy generator oraz turbina gazowa firmy Siemens, które po załadunku na barki przetransportowane zostaną bezpośrednio do Płocka, na potrzeby powstającego tam bloku gazowo-parowego – poinformowała naszą redakcję Monika Wszeborowska z Portu Gdańsk.

470 - tonowa turbina gazowa przeznaczona jest dla budowanej przez PKN ORLEN nowej elektrowni. Turbina dotarła w godzinach wieczornych w piątek (18.03) do Włocławka. Ładunek obecnie czeka zacumowany we Włocławku. W Płocku spodziewany jest  między 23 a 25 marca. Turbina będzie załadowna na samochód i drogą lądową dotrze na miejsce docelowe. Operację planuje się na przełomie marca i kwietnia.

 W ramach kontraktu dotyczącego budowy blogu gazowo-parowego w Płocku, Siemens dostarczy komponenty takie jak turbinę gazową o masie ponad 470 ton, turbinę parową ważącą ponad 190 ton z kondensatorem, kocioł odzyskowy, generator, transformatory, systemy elektryczne i system sterowania. Dostarczy również system wody chłodzącej składający się z mokrej chłodni wentylatorowej z wymuszonym obiegiem powietrza wraz z pompownią wody chłodzącej, system uzdatniania wody, system oczyszczania kondensatu jak również stację redukcyjno-pomiarową gazu.

Turbina klasy H Siemensa jest turbiną gazową o mocy 400 MW, natomiast blok gazowo parowy z jej zastosowaniem w rozwiązaniu jednowałowym osiąga moc brutto blisko 608 MWe. Blok będzie w stanie osiągnąć sprawność na poziomie około 62% (brutto). Blok gazowo-parowy będzie spełniał standardy środowiskowe w zakresie emisji spalin nawet przy minimalnym obciążeniu tj. 40%. Będzie mógł pracować w trzech stanach ruchowych - kondensacji, kogeneracji i mieszanym. Zakładamy, że produkcja ciepła w skojarzeniu z energią elektryczną z nowej jednostki w Płocku, ruszy na koniec 2017 r.

W tej chwili w Płocku na terenie budowy bloku gazowo-parowego trwają prace budowlane związane z postawieniem fundamentów głównych obiektów technologicznych, takich jak kotłownia, czy maszynownia jak również prace przy budowie basenu chłodni wentylatorowej. Montowana jest także konstrukcja stalowa budynku maszynowni oraz budynku kotłowni. Rozpoczęły się również prace budowlane przy budynkach administracyjnych - nastawni, budynku administracyjnym oraz budynku warsztatowo-magazynowym. Trwają także na zaawansowanym poziomie prace budowlane przy budynku stacji uzdatniania wody oraz zbiorników wody surowej i zdemineralizowanej.

 

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.