• <

Chiny: Port Gdańsk szuka w Chinach klientów i inwestorów

pc

16.05.2018 13:13 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Chiny: Port Gdańsk szuka w Chinach klientów i inwestorów

Partnerzy portalu

Chiny: Port Gdańsk szuka w Chinach klientów i inwestorów - GospodarkaMorska.pl

Port Gdańsk uruchomi w tym roku stałe biuro w Chinach, by zachęcać tamtejszych klientów i inwestorów – powiedział w środę PAP dyrektor ds. rozwoju Zarządu Morskiego Portu Gdańsk Patryk Felmet w Szanghaju, gdzie delegacja Portu uczestniczyła w forum współpracy.

„Przy współpracy z PAIH (Polska Agencja Inwestycji i Handlu) planujemy otworzyć przedstawicielstwo Portu Gdańsk w Szanghaju” - powiedział Felmet, oceniając, że jest to plan minimum, aby „nadgonić lata zaległości, jakie wytworzyły się na tle innych portów” europejskich. Wspomniał o portach w Hamburgu, Rotterdamie i Antwerpii, które mają na świecie liczne przedstawicielstwa.

„Szanghaj to pierwszy krok do tego, żeby zbudować silną pozycję Portu Gdańsk na mapie nie tylko europejskiej, ale i światowej” - ocenił dyrektor.

Biuro Portu Gdańsk w Szanghaju zostanie oficjalnie otwarte w drugiej połowie roku, ale już teraz „trwają prace porozumiewawcze” i odbywają się „liczne spotkania z przedstawicielami branży logistycznej i szeroko rozumianego biznesu, a także z przedstawicielami chińskiego rządu” - powiedział Felmet.

Delegacja z Portu Gdańsk wzięła w środę udział w forum współpracy logistycznej przy okazji targów Transport Logistic China w Szanghaju. Felmet wyjaśnił, że Port z jednej strony szuka w Chinach nowych możliwości biznesowych, a z drugiej – inwestorów.

„Jesteśmy w Chinach po raz kolejny po to, by przekonać chińskich przedsiębiorców, że Polska jest atrakcyjnym, a przede wszystkim rozwiniętym gospodarczo i logistycznie krajem” oraz „zachęcić ich do tego, aby swoje potoki ładunkowe wysyłali do Polski lub przez Polskę, a nie przez porty zachodnie” - powiedział. Wśród zalet gdańskiego portu, mogących przekonać chińskich klientów, wymienił niższą cenę i szybszy czas dostawy towarów do Polski i krajów sąsiednich niż w przypadku portów m.in. niemieckich czy holenderskich.

„Z drugiej strony jest to poszukiwanie inwestorów ze względu na szeroką skalę inwestycji, jakie są i będą prowadzone w porcie gdańskim” - powiedział Felmet. Największa z nich – składający się z od pięciu do ośmiu terminali Port Centralny – ma kosztować kilka miliardów złotych. „Poszukujemy partnerów, którzy są zainteresowani zainstalowaniem się, mówiąc kolokwialnie, w Porcie Gdańsk. A to zainteresowanie zdecydowanie rośnie” - wyjaśnił dyrektor, dodając, że budowa Portu Centralnego może ruszyć w 2024 roku.

„Mamy bardzo dobrą odpowiedź z rynku, jest duże zainteresowanie zarówno Polską, jak i Portem Centralnym” - ocenił dotychczasowe spotkania w Chinach.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33700,00 $ tona -1,61% 26 maj
 Cynk 3743,00 $ tona -0,16% 26 maj
 Aluminium 2825,00 $ tona -0,14% 26 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.