• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Chiny odbudowują szlak jedwabny, ale i strefę wpływu w jego pasie

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Chiny odbudowują szlak jedwabny, ale i strefę wpływu w jego pasie

Partnerzy portalu

Chiny uruchomiły Fundusz Szlaku Jedwabnego, do finansowania projektów inwestycyjnych znajdujących się w jego "ekonomicznym pasie", jak poinformował na swojej stronie People\'s Bank of China.

Budżet funduszu wynosi 40 mld USD.

Fundusz ma wspierać w szczególności "morski szlak jedwabny XXI wieku”, co jest nową inicjatywą chińską skierowaną do krajów Azji, Europy i Afryki. Mają to być głównie projekty służące rozwojowi infrastruktury komunikacyjnej, ale także rozwojowi współpracy przemysłowej i finansowej oraz zasobów ludzkich.

Wsparcie projektów ma polegać na głównie na długoterminowych inwestycji kapitałowych, poinformowano w oświadczeniu.

Zhou Xiaochuan, gubernator PBOC powiedział w przekazanym oświadczeniu, że nowy fundusz jest wspólnie finansowany z rezerw walutowych Chin oraz przez Chiny Investment Corp, Export-Import Bank of China i China Development Bank. Będzie on denominowany w walutach obcych, a nie w juanach.

W informacji PBOC wynika też, że Silk Road Fund powstał już 29 grudnia ub. roku, a pierwsze spotkanie zarządu odbyło się w końcu stycznia br. Gubernator PBOC porównuje rolę tego funduszu do takich funkcjonujących instytucji, jak: International Finance Corp. Banku Światowego, Afrykański Bank Rozwoju Wzajemnego czy Chińsko-Afrykański Fundusz Rozwoju.

Przypomnijmy, że jedwabny szlak do nazwa dawnej drogi tranzytu towarów z Chin na Bliski Wschód i z Chin do Europy, jaka istniała do początku XVIII wieku. Wtedy na znaczeniu nabrał morski szlak jedwabny.

W różnej formie, m.in. za sprawą Chin prowadzone są inwestycje, mające na celu reaktywowanie lądowego szlaku jedwabnego, ale przez połączenie linii kolejowych lub budowę brakujących odcinków. Od co najmniej trzech lat testowane są też różne trasy transportu intermodalnego towarów z Dalekiego Wschodu do Europy.

bulk_cargo_port_szczecin
Źródło:
wnp.pl

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.