• <
PZT_1100x200_gif_2020

Chiny: formalności utrudniają rozwój Nowego Jedwabnego Szlaku

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Chiny: formalności utrudniają rozwój Nowego Jedwabnego Szlaku
Chiny: formalności utrudniają rozwój Nowego Jedwabnego Szlaku - GospodarkaMorska.pl
20.07.2016 Źródło: PAP

Bariery administracyjne to wciąż duże utrudnienie w rozwoju Nowego Jedwabnego Szlaku; ten kraj, który najszybciej sobie z nimi poradzi, stanie się centrum logistycznym pomiędzy Chinami a Europą - mówiła we wtorek w Warszawie szefowa komisji ds. zagranicznych chińskiego parlamentu Fu Ying.

Fu Ying wraz z delegacją w ramach wizyty w Warszawie wzięła udział w posiedzeniu sejmowej komisji spraw zagranicznych. Chińska polityka "jednego pasa i szlaku" to swego rodzaju reaktywacja dawnej handlowej drogi wiodącej z Chin do Europy, która z końcem średniowiecza i rozrostem imperium tureckiego stracił na znaczeniu. Koncepcja Nowego Jedwabnego Szlaku została zaprezentowana w 2013 r. przez chińskich przywódców - Nowy Jedwabny Szlak prowadzi przez kraje środkowoazjatyckie do Europy Zachodniej przez Polskę.

Przewodniczący komisji Grzegorz Schetyna (PO) podkreślał podczas posiedzenia znaczenie dla Polski projektu Nowego Jedwabnego Szlaku, w który wpisuje się m.in. połączenie kolejowe pomiędzy Czengdu a Łodzią. Mówił o tym, że dzięki tej inicjatywie Polska ma szansę stać się bramą do Europy i łącznikiem pomiędzy Unią Europejską a Chinami.

O szczegóły projektu "jednego pasa i szlaku" dopytywali przedstawicieli chińskiej delegacji polscy posłowie.

Przewodnicząca Fu Ying zaznaczyła, że koncepcja "jednego pasa i szlaku", to nie tylko rozwój infrastruktury, która jest już na bardzo dobrym poziomie, lecz również usprawnianie formalności i znoszenie barier administracyjnych. "Musimy jeszcze popracować nad ułatwieniem komunikacji" - powiedziała Fu Ying.

Jak podkreśliła, prawie wszystkie państwa Europy Środkowej współpracujące z Chinami w formacie "16+1" "mają ambicje i chcą być centrum logistycznym" w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Zaznaczyła, że obecna podróż delegacji chińskiej obejmowała także Rumunię i Czechy. "Ten kraj, który najszybciej sobie z tymi kwestiami poradzi, ten będzie mieć największe szanse, by stać się centrum logistycznym" - podkreśliła Fu Ying.

Szefowa komisji spraw zagranicznych chińskiego parlamentu podkreśliła, że koszt ogólny połączeń w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku jest jeszcze stosunkowo wysoki. "Nie mówię tu o kwestiach czysto finansowych, lecz o formalnościach wizowych dla biznesmenów, czy o pozwoleniach na pracę, których załatwianie zajmuje bardzo dużo czasu. Jeszcze dłuższa jest procedura dotycząca karty pobytu. Zdarza się często, że wiza już wygasa, a procedura wydania karty pobytu nie została jeszcze zakończona" - mówiła.

Dodała, że port w Hamburgu, który jest bardzo drogi, mimo to jest wybierany przez klientów częściej niż port w Gdańsku z uwagi na to, że formalności załatwiane są bardzo sprawnie. "Port w Gdańsku ma o wiele lepsze warunki od portu w Hamburgu, ale ze względu na formalności i procedury nie ma potencjału przyciągania" - zaznaczyła.

Delegacja komisji spraw zagranicznych chińskiego parlamentu w ramach wizyty w Warszawie spotkała się również z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim oraz z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim.

Przewodnicząca Fu Ying relacjonowała w Sejmie, że podczas rozmów w Warszawie zwracała uwagę na potrzebę ułatwień wizowych dla obywateli Chin, a także usprawnienia systemu wydawania kart pobytu dla chińskich biznesmenów; proponowała także, by obie strony podpisały umowy w sprawie unikania podwójnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Źródło:
PAP
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34462,00 $ tona 6,28% 6 maj
 Cynk 2920,00 $ tona -0,51% 6 maj
 Aluminium 2476,00 $ tona 1,23% 6 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.