• <
BOTA_2023

50 lat 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

27.04.2015 11:48 Źródło: własne

Partnerzy portalu

W środę, 29 kwietnia, 8. Flotylla Obrony Wybrzeża obchodzić będzie 50. rocznicę utworzenia. W związu z tym wydarzeniem przygotowano dla mieszkańców Świnoujścia i ich gości liczne atrakcje.

Pierwszy raz w historii do Portu Wojennego będzie można wejść bezpośrednio z centrum miasta mostem pontonowym. Zostaną pokazane okręty, sprzęt wojskowy oraz śmigłowiec, będzie grochówka i chleb z kuchni polowej, emocje na strzelnicy kontenerowej, dużo zabawy dla dzieci oraz artyści na scenie.

Już od poniedziałku, 27 kwietnia, czynna będzie wystawa fotograficzna „8. Flotylla Obrony Wybrzeża w obiektywie”. Wystawę oglądać można w Klubie 8.FOW (ul. Piłsudskiego 45, Świnoujście) oraz w Klubie 8. Batalionu Saperów (ul. Marynarki Wojennej 16, Dziwnów). Ekspozycje czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00. We wtorek, 28 kwietnia o godzinie 18.00, w kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla w Świnoujściu, przy udziale pocztu sztandarowego świnoujskiej Komendy Portu Wojennego i Orkiestry Wojskowej odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji Flotylli.

W czwartek (30 kwietnia, g. 17.00) w Muszli Koncertowej przy świnoujskiej promenadzie wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. W sobotę, 2 maja, odbędzie się piknik w Porcie Wojennym, gdzie w ramach „Dnia Flotylli – Majówki z 8.FOW” odbędzie się mnóstwo atrakcji.  Pierwszy raz w historii, pomiędzy Półwyspem Zieliny (to między innymi na nim znajduje się Port Wojenny) a Wybrzeżem Władysława IV, zostanie zbudowany most pontonowy.

W porcie czekać będą udostępnione do zwiedzania okręty: trałowiec, niszczyciel min oraz okręt transportowo–minowy. Ponad to można będzie zobaczyć okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP „Kontradmirał Xawery CZERNICKI”. Na lądowisku rozstawiony będzie sprzęt specjalistyczny z jednostek 8.FOW (m.in. wóz dowodzenia i armata z 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego, wyposażenie Grupy Nurków – Minerów, pojazdy saperów), a z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej przyleci na pokaz śmigłowiec.

Będzie marynarska grochówka, chleb z piekarni wojskowej, a dla chcących sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie udostępniona będzie strzelnica kontenerowa. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych gości. Na terenie portu czekać na nich będą trampoliny i dmuchane zjeżdżalnie.

PLAN „DNIA FLOTYLLI – MAJÓWKI Z 8.FOW”

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.