• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

163 km w 3 minuty. Time-lapse z podróży po Nowym Kanale Sueskim

12.08.2015 09:04 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski 163 km w 3 minuty. Time-lapse z podróży po Nowym Kanale Sueskim

Partnerzy portalu

163 km w 3 minuty. Time-lapse z podróży po Nowym Kanale Sueskim - GospodarkaMorska.pl

Mearsk Line opublikował nagranie z przeprawy przez Nowy Kanał Sueski. 

6 sierpnia został otwarty Nowy Kanał Sueski. W jego pobliżu powstała strefa ekonomiczna, która w przyszłości zapewni jedną trzecią wpływów gospodarczych Egiptu. Choć zdania na temat słuszności budowy nowego kanał są podzielone, nie ulega wątpliwości, że jest to istotna innowacja w transporcie morskim.

Nowy szlak wodny przebiega równolegle do Kanału Sueskiego. Mierzy 72 km długości: 35 km stanowi nowo-wykopany kanał, kolejne 37 km jest utworzone dzięki poszerzeniu i pogłębieniu istniejącego kanału. Celem prac jest zwiększenie przepustowości i umożliwienie przyjmowania większych statków.

Na pokonanie nowego szlaku potrzebne będzie tylko 11 godzin, podczas gdy tranzyt kanałem historycznym zabiera około 22 godzin. Ma to uczynić Kanał Sueski bardziej atrakcyjnym dla spedytorów, gdyż szybsze jego przebycie oznacza mniejsze wydatki na paliwo. Egipski rząd zakłada, że w 2023 roku dziennie przez kanał będzie przepływać 97 jednostek, a takiej liczbie nie sprostałby historyczny obiekt.

Nowy Kanał Sueski – najważniejsze fakty:

1. Kanał Sueski łączy Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym, oferując najszybsze połączenie między Azją a Europą (skraca czas podróży średnio o 15 dni). Kanałem zarządza spółka Suez Canal Authority (CSA), która jest w całości własnością egipskiego rządu od 1956 roku.

2. Nowy kanał powstał obok historycznego i mierzy 35 km długości. Dzięki jego budowie możliwy będzie ruch dwustronny.

3. Obiekt powstał w rok, zamiast planowanych trzech lat. Nad jego konstrukcją pracowało 43 tys. ludzi. Dzięki rozbudowie jednostki przemieszczą się przez kanał w 11 godzin zamiast poprzednich 18 godzin.

4. Jego wodami przepływa ok. 7 proc. światowego handlu morskiego. Egipski rząd zakłada, że w 2023 roku dziennie przez kanał będzie przepływać 97 jednostek (obecnie 49).

5. W 2023 roku roczne dochody CSA mają wzrosnąć z 5,1 mld do 13,2 mld dolarów. Część ekonomistów nie wierzy jednak w te zapewnienia.

6. By sfinansować ten ogromny projekt, rząd zebrał 8,5 mld dolarów od Egipcjan, którzy zakupili obligacje z prawem do kwartalnej dywidendy w wysokości 12 proc. Rząd liczy, że Nowy Kanał podwoi wpływy z handlu i zapewni milion nowych miejsc w pracy.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.