• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Perspektywy branży żeglugowej lepsze niż oczekiwano

ew

13.11.2020 14:35 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Perspektywy branży żeglugowej lepsze niż oczekiwano

Partnerzy portalu

Perspektywy branży żeglugowej lepsze niż oczekiwano - GospodarkaMorska.pl
fot. GospodarkaMorska.pl

Agencja ratingowa Moody’s poprawia swoją prognozę dla branży żeglugowej z negatywnej na stabilną. Jak czytamy w oświadczeniu agencji: "Oczekujemy, że EBITDA (zysk przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów oraz podatków) firm branży zeglugowej, które ocenialiśmy, wzrośnie o 3% -5% w 2021 r. Będzie to spowodowane ożywieniem  w segmencie suchych ładunków masowych po pandemii i utrzymywaniem się dobrych fundamentów rynkowych dla żeglugi kontenerowej". 

Agencja ratingowa przypomina, że ​​perspektywy dla światowego przemysłu żeglugowego były negatywne już od marca 2020 r., na co miała oczywiście wpływ pandemia koronawirusa i związane z nią konsekwencje gospodarcze.  

Moody’s spodziewa się, że ogólny bilans popytu i podaży w branży poprawi się w 2021 r. Istnieje oczywiście ryzyko , ponieważ trwające obawy przed pandemią i odrodzenie ognisk zakażeń koronawirusem w niektórych krajach może utrudnić ożywienie popytu.

Agencja Moody’s zmieniła perspektywę z negatywnej na stabilną zarówno dla sektora transportu kontenerowego, jak i transportu ładunków masowych, podczas gdy perspektywa dla sektora tankowców została obniżona ze stabilnej do negatywnej.

"EBITDA w przyszłym roku spadnie najprawdpodobniej w segmencie tankowców. Jest to oczywiście spowodowane rekordowymi stawkami czarterowymi w pierwszej połowie 2020 roku” - czytamy w raporcie. 

„Nawet jeśli światowe ożywienie gospodarcze zajmie więcej czasu, biorąc pod uwagę rosnące infekcje w Europie i USA, zarządzanie zdolnością przewozową przewoźników powinno nadal utrzymywać stawki frachtów na zasadniczo stabilnym poziomie” - dodaje agencja.

Oczekuje się, że prognozy dotyczące przewozów suchych ładunków masowych będą stabilne w związku z przewidywaną stopniową poprawą otoczenia rynkowego w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy. Ożywienie w kluczowych towarach suchych było w mniejszym lub większym stopniu napędzane przez Chiny, gdzie wolumeny importu rudy żelaza były o 11% wyższe od początku roku do sierpnia niż w tym samym okresie w 2019 r. 

„Zakładając, że światowa gospodarka ożywi się w 2021 r., Przewidujemy wzrost popytu na towary masowe o 3% -5% w porównaniu ze wzrostem podaży w przedziale od 0,5% do 2%, w zależności od poziomu złomowania i opóźnień / anulowań zamówień.”- dodała agencja.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.