• <
BOTA_2023

Hapag-Lloyd: Wszystkie dostępne kontenerowce mają pracę

PMK

23.02.2021 15:56 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Hapag-Lloyd: Wszystkie dostępne kontenerowce mają pracę

Partnerzy portalu

Hapag-Lloyd: Wszystkie dostępne kontenerowce mają pracę - GospodarkaMorska.pl
Hapag Lloyd

Rekordowe stawki frachtowe i duży popyt sprawiają, że nie widać końca hossy na rynku kontenerowców.

Dyrektor generalny giganta transportu kontenerowego Hapag-Lloyd, Rolf Habben Jansen, szczerze powiedział, że „nikt nie przewidział, że zobaczymy przesunięcie wydatków z usług na towary”, a wydatki konsumentów na produkty gospodarstwa domowego i towary będą rosły w czasie pandemii. Stało się tak, gdyż fundusze zwykle przeznaczone na podróżowanie, jedzenie poza domem i imprezy zostały skierowane między innymi na ulepszenia domu, sprzęt medyczny i sprzęt fitness, tworząc z kolei jeden z najzdrowszych rynków dla statków kontenerowych od lat.

Oprócz dobrych wiadomości linie kontenerowe mają też powody do zmartwień. Głównie w kontekście przeciążonych głównych portów świata, co spowodowało globalny niedobór kontenerów. Habben Jansen powiedział, że z powodu opóźnień w transporcie ucierpiała również niezawodność i przewidywalność harmonogramów, ponieważ nastąpił 10-procentowy wzrost (z 26 do 29 dni) czasu potrzebnego na odzyskanie kontenerów po ich rozładowaniu.

„Wszystko co mamy dostępne obecnie żegluje, ponieważ stawki za czarter czasowy idą w górę - powiedział Habben Jansen, zauważając, że firma rozmieściła 52 dodatkowe feedery / statki, aby pomóc w zmianie pozycji setek tysięcy dodatkowych kontenerów, podczas gdy w „normalnym” roku liczba statków przeznaczonych do repozycjonowania jest jednocyfrowa.

Zrównoważenie floty zawsze było wyzwaniem opartym na dwu- lub trzyletnim opóźnieniu między zamówieniem a dostawą statku. Pod tym względem flota nie przyniesie żadnej ulgi w najbliższym czasie, ponieważ Habben Jansen informuje, że księga zamówień na nowe jednostki w porównaniu z całkowitą wielkością floty pozostaje niska: obecny portfel zamówień to zaledwie 10% obecnej floty. Nowe zamówione dziś statki wejdą do floty dopiero w 2023/2024 roku.

Pomimo rosnących stawek frachtowych, dyrektor generalny Hapag-Lloyd powiedział, że wzrost rentowności w 2020 roku był spowodowany głównie środkami oszczędnościowymi wprowadzonymi na początku pandemii i zauważył, że szybko rosnące stawki są widoczne na rynku spot, który stanowi tylko około 20% ładunku.

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.