• <
smartre_2023

Abu Dhabi Ports blisko zakończenia rozbudowy Portu Khalifa

PMK

15.09.2020 16:30
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Abu Dhabi Ports blisko zakończenia rozbudowy Portu Khalifa

Partnerzy portalu

Abu Dhabi Ports blisko zakończenia rozbudowy Portu Khalifa - GospodarkaMorska.pl
Abu Dhabi Ports

Projekt rozbudowy, zaprezentowany w grudniu 2019 roku, ma na celu przyciągnięcie nowych klientów i znaczne zwiększenie wydajności. Zdaniem operatora portu, od czasu jego powstania nastąpił znaczący postęp pomimo trudnych warunków gospodarczych, jakie stwarza światowa pandemia.

Oczekuje się, że po ukończeniu projekt znacznie zwiększy liczbę przeładunków, zapewniając dodatkowy dostęp do wód głębinowych i ulepszoną infrastrukturę.

Do tej pory 200 metrów ściany nabrzeża i prawie 175 000 metrów kwadratowych gruntu w ramach Khalifa Port Logistics (KPL) zostało przekazanych przed pełnym zakończeniem pierwszej fazy projektu w pierwszym kwartale 2021 roku.

Jednocześnie poczyniono znaczne postępy w pierwszej fazie rozwoju Nabrzeża Południowego w Khalifa Port, który ma zostać ukończony do czwartego kwartału 2020 r. Przy 80 procentach budowy już ukończonych, łącznie 650 metrów ściany nabrzeża, zawierającej dwa nabrzeża przy terminalu o powierzchni 37 000 m2 są teraz dostępne przed otrzymaniem pierwszej dostawy.

Poczyniono również postępy w planach rozbudowy terminali w Abu Dhabi (ADT), obejmujących dostawę pięciu nowych dźwigów typu statek-brzeg. Każda jednostka może pochwalić się udźwigiem 90 ton, dzięki czemu nowe żurawie znacznie zwiększyły udźwig terminalu i pozwoliły terminalowi kontenerowemu w Khalifie osiągnąć docelowy poziom 5 milionów TEU do końca bieżącego roku.

- Jesteśmy przekonani, że ciągła rozbudowa portu Khalifa znacznie poprawi nasze możliwości operacyjne i przeładunkowe - powiedział Saif Al Mazrouei, szef klastra portów w Abu Dhabi Ports. - Nasze porty to nie tylko bramy do Zatoki Perskiej, ale także dogodne punkty wyjścia na rynki na całym świecie, łączące wschód i zachód – dodał.

Dodanie działek z przyległą ścianą nabrzeża i dostępem do głębokiej wody w porcie Khalifa ma zapewnić nowe możliwości dla klientów, szczególnie dla producentów przemysłowych wymagających najlepszych działek w pobliżu strefy przemysłowej Khalifa Port (KIZAD).

Jednym z przykładów są Arabian Chemical Terminals (ACT), który niedawno podpisał 50-letnią umowę na utworzenie pierwszego komercyjnego terminalu do hurtowego magazynowania cieczy i gazu w porcie Khalifa, który będzie zlokalizowany na działce z 16-metrowym bezpośrednim dostępem do głębokowodnego nabrzeża nowo opracowana KPL. Projekt ten jest na zaawansowanym etapie, a Front-End Engineering Design (FEED) został nagrodzony w maju 2020 roku.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.