Duński przewoźnik podał swoje wyniki za 2025 rok. Podkreśla solidne wyniki we wszystkich obszarach działalności. Wzrost wolumenu, realizacja operacyjna i proaktywne działania kosztowe pomogły wynikom osiągnąć górny pułap prognoz finansowych na ten rok. Do tego dochodzi stałe zaangażowanie w działania na rzecz poprawy wydajności usług przy jednoczesnej modernizacji floty, z myślą o dekarbonizacji transportu morskiego i ograniczania emisji CO2.
Włoska firma Prysmian podpisała umowę na dostawę projektu interkonektora kablowego Eastern Green Link 4 (EGL4) z brytyjskimi operatorami przesyłowymi, spółką przesyłową SP Energy Networks oraz National Grid Electricity Transmission plc. Wartość umowy przekracza 2,3 mld euro
Na terenie stoczni Hanwha Ocean, mieszczącej się w południowokoreańskim Geoje, miała miejsce wizyta delegacji władz Kanady oraz reprezentantów biznesu morskiego. Miało to związek z postępowaniem na okręty podwodne, które planuje pozyskać rząd w Ottawie, aby wzmocnić potencjał swoich sił morskich. Mowa o kontrakcie niebagatelnym, bo dotyczącym zamówienia na 12 okrętów. Istotnym aspektem przedsięwzięcia ma być zaangażowanie kanadyjskiego local content.
Szwedzka firma Minesto podpisała dokument o współpracy z islandzkim podmiotem Haf-Afl z myślą o wykorzystania pływów morskich w kontekście rozwoju energetyki. Dzięki temu mieszkańcy Islandii mają otrzymywać łatwiejszy dostęp do zeroemisyjnej, odnawialnej energii, wykorzystując wyjątkową specyfikę regionu w postaci obecnych tam silnych pływów morskich.
Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak przekazał, że w życie weszło zarządzenie w sprawie ustanowienia pełnomocnika resortu ds. utworzenia Urzędu Morskiego w Słupsku. Będzie to oznaczało powrót tej instytucji do miasta po kilku latach nieobecności.
Norweski przewoźnik poinformował, że przejął kolejny, duży samochodowiec, Höegh Rainbow, który jest po zakończeniu prób morskich, doposażony i gotowy do pierwszego rejsu. Firma podkreśla swoje działanie na rzecz dekarbonizacji żeglugi i utworzenia „najbardziej ekologicznej floty samochodowców na świecie”.
Na rok 2026 Polski Holding Nieruchomości zaplanował szereg inwestycji, w tym budowę nowych obiektów usytuowanych wzdłuż Mola Rybackiego w Gdyni, w związku zabudową terenu po Dalmorze. W planach jest postawienie ośmiu kolejnych budynków.
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte podpisała bilateralną umowę w ramach programu Erasmus+ z mieszczącą się we francuskim Breście Ecole Navale. Dla gdyńskiej uczelni ma to być wielki krok naprzód w rozszerzaniu współpracy z innymi, wojskowymi placówkami w Europie, zajmującymi się kształceniem przyszłych kadr dowódczych.
Śmigłowce Royal Navy przeprowadziły testy w zakresie współdziałania z bezzałogowymi pojazdami latającymi. Celem było zwiększenie zdolności operacyjnych lotnictwa morskiego w zakresie namierzania celów, wykorzystując dane udostępniane przez szereg dronów. W zamierzeniu ma to zwiększyć zasięg i wydajność podejmowanych działań, z myślą o monitorowaniu sytuacji w domenie morskiej.
Duński przewoźnik poinformował 2 lutego, że w skład jego floty wszedł nowy kontenerowiec posiadający napęd dwupaliwowy, umożliwiający pływanie na metanolu. Tangier Maersk jest też pierwszym statkiem z nowej serii, która ma wpisywać się w dekarbonizację żeglugi, a także stopniową wymianę jednostek na nisko- i zeroemisyjne.
Zaczynamy Kongres Polskie Porty 2030. Startujemy we wtorek!
Polska bramą do Europy Środkowo-Wschodniej [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
Nowy etap służby Kormoranów. ORP Mewa dołączy do Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO
Aż 420 dzieci biegało po terminalu kontenerowym. VI ONE Terminal Run Gdynia Hutchison Ports wspiera szkoły i fundacje
Kongsberg dostarcza zaawansowany system VTS dla Wielkiego Bełtu
Zatopione fregaty. Rząd Niemiec chce zrezygnować z największego projektu w historii swojej marynarki wojennej?
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026