• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
mewo_2022
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Ekolodzy chronią ocean z pomocą niezwykłego partnera

W specjalnym półgodzinnym filmie dokumentalnym Call to Earth: Expedition Bahamas, CNN spotyka się z doktorem Austinem Gallagherem, biologiem morskim oraz założycielem i dyrektorem generalnym Beneath The Waves, który współpracuje z rekinami i żółwiami, aby badać ekosystemy „Blue Carbon" na Karaibach.

07.05.2024, 12:29
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

U brzegów Namibii odkryto jedno z największych złóż ropy naftowej

Koncern paliwowy Galp odkrył u brzegów Namibii, na południu Afryki, złoże ropy naftowej uważane za jedno z największych na świecie. Według wstępnych szacunków portugalskiej firmy zasobność złoża to co najmniej 10 mld baryłek ropy naftowej.

26.04.2024, 14:15
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Przerażające odkrycie rybaków w Brazylii. W łodzi znaleźli dwadzieścia ciał w rozkładzie [wideo]

Brazylijscy rybacy znaleźli u wybrzeży gminy Braganca w północnym stanie Para łódź, w której znajdowało się "co najmniej 20" ciał w zaawansowanym rozkładzie. Śledczy podejrzewają, że pasażerowie zginęli na morzu z głodu i pragnienia.

16.04.2024, 09:51
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Startuje MUNIMAP. Projekt ma rozwiązać narastający problem zatopionych w Bałtyku amunicji i broni chemicznej

W Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie odbyło się spotkanie inaugurujące rozpoczęcie projektu „MUNIMAP: Baltic Sea Munitions Remediation Roadmap”. Celem podmiotów zaangażowanych w to przedsięwzięcie jest zainicjowanie dyskusji odnośnie rozpowszechniania wiedzy na temat zagrożeń, jakie stanowi broń chemiczna i amunicja zatopione w Bałtyku. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego, a jego łączny budżet wynosi 3,9 mln euro.

26.02.2024, 09:47
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

U brzegów Peru znaleziono trzy duże podmorskie wulkany

Międzynarodowa ekspedycja prowadząca badania zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej natrafiła na trzy dużych rozmiarów podmorskie wulkany u brzegów Peru - podała fundacja Schmidt Ocean Institute (SOI), która sfinansowała to studium oceanograficzne.

20.02.2024, 10:18
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Ryzykowne zlecenie? DeepOcean podpisał kontrakt na offshore w Gujanie

DeepOcean otrzymał od ExxonMobil Guyana kontrakt na świadczenie usług budowy podmorskich i w zakresie inspekcji, konserwacji oraz napraw (inspection, maintenance, and repair, IMR) na wodach Gujany w Ameryce Południowej. Wiąże się to z ogromnymi dla tego państwa inwestycjami w zakresie wydobycia bogatych złóż ropy i gazu. Odbywa się to jednocześnie w trudnej sytuacji politycznej w regionie.

15.02.2024, 13:37
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Na Ziemi jest więcej raf, niż sądzono

Prawie 350 tys. km kwadratowych oceanicznego dna jest pokrytych płytkimi rafami koralowymi. To wyniki precyzyjnej analizy zdjęć satelitarnych.

15.02.2024, 08:49
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Podwodni archeolodzy z UMK badają wrak statku z epoki brązu

Prawdopodobnie najstarszy na świecie wrak statku, który przewoził sztaby miedzi, badają naukowcy z Centrum Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Odnalezione sztaby pochodzą z epoki brązu, prawdopodobnie z XVI, a może nawet XVII w. p.n.e.

14.02.2024, 12:01
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Walentynkowe odkrycie w Żurawiu! Archeolodzy natrafili na miłosny artefakt ze średniowiecza

Odlana z cyny plakietka miłosna w kształcie turkawki została odkryta podczas prac archeologicznych prowadzonych przy remoncie Żurawia. Pod sylwetką ptaka umieszczona jest szarfa z łacińską inskrypcją „AMOR VINCIT OMNIA”, czyli „Miłość zwycięża wszystko”. Na grzbiecie turkawki można zauważyć ślady po dwóch oderwanych uchwytach, które służyły do zawieszania plakietki na łańcuszku lub przypinania do ubrania

13.02.2024, 20:30
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Odkryto nieznany dotąd gatunek kopalnego szkarłupnia. Morskie stworzenie nazwano na cześć Kopernika

Naukowcy odkryli nowy rodzaj liliowca sprzed 170 mln lat i nazwali go Copernicrinus zamori - na cześć Mikołaja Kopernika. Pochodzący z Afryki północnej organizm należał do szkarłupni; opisano go w czasopiśmie "Journal of Palaeogeography".

13.02.2024, 06:21
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.